Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Problema mare baterie HELP URGENT (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/305007-problema-baterie-help-urgent.html)

dragonul17 22-02-12 08:02

Problema mare baterie HELP URGENT
 
deci am lasat ursul in parcare si am plecat vreo 2 saptamini.. si inchis cu tot ce trebuie bateria nu era prea oki ( dadea sa moara)..... asa si am venit acasa si nu pot sa o deschid..(este disel 2.4) am bateria in spate.... si butucul din spate nu se misca... azi mai incerc .. cu sa deschid butucul... no astept... sa imi spuneti incaz de nu pot sa deschid butucul ce sa il fac sa pot sa o deschid?

rdy4ever 22-02-12 08:41

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Deschide capota ca ai si acolo contactele bateriei.

dragonul17 22-02-12 10:05

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
dap dar nu pot sa intru in masina de nici o culoare..:D.. daca reuseam sa intru nu postam pe forum :d... ca ma descurcam eu

316i 22-02-12 10:05

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Quote:

Originally Posted by rdy4ever (Post 4892812)
Deschide capota ca ai si acolo contactele bateriei.

+1......

Cipilica 22-02-12 15:04

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Usa la sofer trebuie sa se deschida pe manual. Mai departe zici ca stii.....
Bafta.

DarkShadow 22-02-12 15:14

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Probabil ti-a inghetat butucul. Incalzeste cheia putin cu bricheta si incearca sa deschizi din nou.

dragonul17 22-02-12 16:53

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
eu sper sa gasesc o cale de a intra in masina problema este ca butucul efectiv nu stiu daca are chieie..... si aia este problema mea mare...

DarkShadow 22-02-12 18:23

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Poti incerca acelas lucru si la usa de la sofer. In caz ca nu merge, bagi o pana de lemn in coltul de sus al usii de la sofer si o cracanezi, apoi cu o sarma tragi de deschizatoare. Trebuie doar sa lucrezi cu grija.

florineluspr 22-02-12 18:40

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Deci solutiile sunt in orginea urmatoare si una din ele merge 100%.
1 daca ai butucii originali si iti merge cheia in vreunul chiar de este inghetat ori incalzesti cheia ori torni apa calda pur si simplu si o desfaci

2 la mana daca reusesti sa intri in ea alimentezi acolo cu alta baterie+ si - unde iti pleaca in spate, cred ca intelegi ce zic si apoi deschizi masina din telecomanda

3 daca nu poti sa intri in ea deloc incerci cumva sa tragi de cablul de la capota, prin grila cumva cumva poate o desfaci.Daca ai rabdare cred ca reusesti.Eu am reusit si la E36 si la E28.

4 si cea mai ,,murdara'' treaba salti masina pe cric ca sa te poti baga sub ea.Iei alta baterie si te bagi dedesub cu un fir si atingi la + la electromotor sau alternator unde ai pozitie. poti baga mana.apoi cand esti sigur ca ai atins + unde trebuie pui pe cineva sa iti puna si - pe caroserie undeva si deschizi masina...

5 si cea mai costisitoare sacrifici un geam...

SAX1987 22-02-12 19:00

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Scoti scutul ( daca ai ) si cu ajutorul unor cabluri + alta baterie pui plusul la + de la electromotor si minusul pe caroserie . Deschizi usa si deconectezi cablurile .

jakal 22-02-12 19:56

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
treaba cu dat curent am facut si eu la un 5-ar.Masina pe cric si ii dai curent cu fire ori la bornle din fata sau la electromotor. Daca nu reusesti dai luneta jos, se demonteaza/monteaza usor. Am facut-o si p-asta la un urs :)

dragonul17 23-02-12 22:26

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
am reusit sa intru in masina nu intrebati cum.... ideea este ca nu sa produs nici o sticaciune la masina nimika am gasit o cheie... yay... era pe aici prin casa am vazut-o hay so incerc ca poate poate.. si am reusit mecanic sa deschid doar usa de la sofer si asa pot sa deschid capota. de acolo ma descurc eu. ..appp....


si nu imi place motorina ca ingeata x(.. din pacate.. dar in rest e haiosa.. din acest motiv.. abea astept vara.... sa pun motorul nou pe ea... la miting ramin cu asta si dupa fac masina bucatele :(..... toata vara sper sa imi ajunga timpul sa ii bag vreo un motor mai definit. pe ea tot ( disel )....... dap....

adrian325i 24-02-12 02:45

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
vezi sa nu gaseasca si altul o cheie prin casa...;)

Daniel_DRV 27-02-12 10:48

Re: Problema mare baterie HELP URGENT
 
Quote:

Originally Posted by adrian325i (Post 4896009)
vezi sa nu gaseasca si altul o cheie prin casa...;)

bună asta :)))))))))


All times are GMT +2. The time now is 12:00.

- Copyright 2024 4Tuning