Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ploiesti (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti.html)
-   -   Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen) (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti/30495-permise-suspendate-noul-cod-detalii-examen.html)

smedy 07-01-07 00:34

Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Sper sa fiu eu primul care a ramas fara peris dupa noul cod si voi sa nu aveti norocul meu k informatii despre examen o sa va dau eu pe 31 ianuarie dar poate cine stie mai am colegi de breasla cu experienta examenului si ne documenteaza si pe noi cum sta treaba

platon911 07-01-07 00:43

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Quote:

Originally Posted by smedy (Post 688035)
Sper sa fiu eu primul care a ramas fara peris dupa noul cod si voi sa nu aveti norocul meu k informatii despre examen o sa va dau eu pe 31 ianuarie dar poate cine stie mai am colegi de breasla cu experienta examenului si ne documenteaza si pe noi cum sta treaba

primu si ultimu....lasa-ma k nu am kef de examene tocmai acuma knd tre sa ma apuc raq de inv k dau bacu';)

alex2see 07-01-07 08:58

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
ai ramas fara permis ? .....nasol singura ta sansa e sa iei noul cod rutier si sa il mananci pe paine cuvant cu cuvant

doru_wrc 07-01-07 09:10

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
si stie care din ce se da examenul??am un prieten si este f interesat.

Skma 07-01-07 10:28

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Din TOT !;)

tng 07-01-07 12:17

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Din cate stiu eu, examenu ptr permise suspendate va fi o grila cu 15 intrebari si care trebuie sa faci minim 13 ptr a trece.Chiar daca perioada de suspendare a expirat,nu-ti poti ridica permisu pana nu promovezi examenul.

Zicea pe un post local zilele trecute, ca s-a sustinut primul astfel de examen si ca din cei 53 de persoane, doar 5 au luat ... :| si ca multe grile s-au axat pe infractiuni si contraventii

smedy 07-01-07 12:44

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Mi-am masurat viteza pe radar si acum imi voi masura cunostintele de circulatie pe chestionar

smedy 07-01-07 13:42

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Am gait si ceva bun pt cei care au ramas fara permis.
Art.118.(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere,in termen de 15 zile de la comunicare,la serviciul politiei rutiere in a carui raza de competenta a fost constatata fapta.
(2)Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
(3)Cand dovada inlocuitoare a permisului de conducere a fost eliberata fara drept de circulatie,la data depunerii plangerii impotriva procesului verbal de constatare a contraventiei,seful politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta mentioneaza pe dovada ca titularul permisului are drept de circulatie pentru o perioada de 30 de zile
Prelungirea dreptului de circulatie se face de catre seful politiei a judetului sau a municipiului Bucuresti ori inlocuitorul acestuia sau de catre seful politiei din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane ori adjunctul acestuia pe a carei raza de competenta a fost savarsita contraventia,din 30 in 30 de zile,in baza unui certificat eliberat de instanta de judecata care confirma ca dosarul este in curs de solutionare,pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti
Merita incercata faza cu contestatia k judecatoria are foarte multe cazuri si am vazut om ji la a-6-a luna de prelungire

dshockevo 07-01-07 13:58

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
si daca te gaseste vinovat tu platesti cheltuielile de judecata ...gandeste-te la 6 luni de prelungiri cat te costa taxele de judecata :D

smedy 07-01-07 14:00

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Art.221.-(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile la cererea titularului daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat adimis la testul de verificare a cunoasterii reguluilor de circulatie;
b)a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an inainte de savarsirea faptei;
c)in ultimii de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d)in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie;
(2)Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducereaperioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a)perioada de suspendare a fost majorata,conform legii
b)a acumulat,din nou,cel putin 15 puncte de penalizarein urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c)a fost implicat intr-un accident de circulatie din care a rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehicolul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d)sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu cale ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de cobarare sau semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune

smedy 07-01-07 14:01

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
stai u linistit k platesti nimik k nu ai fost amanat din vina ta si e dreptul tau sa faci contestatie chiar dak n-ai dreptate

doru_wrc 07-01-07 14:22

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Quote:

Originally Posted by tng (Post 688370)
Din cate stiu eu, examenu ptr permise suspendate va fi o grila cu 15 intrebari si care trebuie sa faci minim 13 ptr a trece.Chiar daca perioada de suspendare a expirat,nu-ti poti ridica permisu pana nu promovezi examenul.

Zicea pe un post local zilele trecute, ca s-a sustinut primul astfel de examen si ca din cei 53 de persoane, doar 5 au luat ... :| si ca multe grile s-au axat pe infractiuni si contraventii


mrs orcum.o sa-i zic

Vladz 07-01-07 16:19

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Unchiul meu a facut accident in Bucuresti , a fost vina lui a permisul i-a fost retinut , a dat examen a luat 15 puncte , si acum face memoriu la comandant sa ii reduca pedeapsa pt ca nu a mai avut nici un accident pana acum , ai putea incerca si tu cu un memoriu

smedy 07-01-07 16:30

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Pana la memoriu eu mai am de dat sala poate il intrebi si dai si u cateva detalii despre cum se desfasoara examenul intrebarile dak sunt de circulatie sau ne omoara numai cu infractiuni si contraventii si tot ce ar putea fi de dolos tuturor cititorilor acestui forum

Vladz 07-01-07 19:40

Re: Permise suspendate dupa noul cod (detalii despre examen)
 
Quote:

Originally Posted by smedy (Post 688554)
Pana la memoriu eu mai am de dat sala poate il intrebi si dai si u cateva detalii despre cum se desfasoara examenul intrebarile dak sunt de circulatie sau ne omoara numai cu infractiuni si contraventii si tot ce ar putea fi de dolos tuturor cititorilor acestui forum

mi-a zis ca majoritatea intrebarilor au fost incadrate la genu accidentului , prioritate ( a fost cazul lui ) , poate tie iti va da din alt capitol al legislatiei


All times are GMT +2. The time now is 02:31.

- Copyright 2024 4Tuning