Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/304911-reconditionare-plafon-bmw-e36-coupe-trapa.html)

suycyde 05-12-12 14:11

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
dak dau cu diluant face legutura cu prelandezu....eu vreau sa pun imitatie de piele pe albastru....??

rover_cabrio 06-12-12 13:43

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 5142722)
Am vopsit si eu plafonul,il aveam alb si plin de pete...ars de scrum..etc.
Mie imi place cum a iesit,am folosit 5 spray-uri (5x20lei) ...
Plafonul l-am scos pe usa din spate dreapta.

interesanta operatiunea acum depinde cum se vede estetic la interior sau daca miroase a spray ....

rover_cabrio 06-12-12 13:48

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
acum 2 saptamani am mai retapitat un plafon de Peujeot 307 4 usi ....
aceeasi problema , plafonul atarna in spate unde vine un VAL ciudat din fabrica pentru pasageri

de aceasta data am folosit un material special pentrut tapiserie , costa 40 lei metru in magazinul Bucur Obor este vorba despre acel interior placut de Dacia 1310 ...gri cu niste dungi triunghiuri negre ceva de genul ..

acest material vine din fabrica cu o baza de buretel absorbant pe el ..ceva de genul , mult mai gros ca ce am folosit eu la reconditionarea plafonului de BMW ..

in skimb , dupe scoaterea plafonului de pe masina , curatat de buretele si adezivul de fabrica , am dat baza la pistol si nu am mai consumat multa vopsea !
dupe aceea am folosit clasicul Prelandez + pensula , aplicam materialul si uscam instant cu feonu sotiei :) surprins chiar a aderat foarte bine si l-am lasat 12 ore sa se usuce !
l-am montat a doua zi fara nici cea mai mica cuta ....ce imi pare rau ca nu mai mi-a trecut prin cap sa pozez toata operatiunea si la acesta !!!

motzu 06-12-12 14:31

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
dupa ce am vazut lucrarea ta,am facut si la mine tot interiorul cu plush visiniu
am fost foarte multumit de rezultate
eu pt lipit am folosit bison adezive.

rover_cabrio 06-12-12 15:59

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by motzu (Post 5275673)
dupa ce am vazut lucrarea ta,am facut si la mine tot interiorul cu plush visiniu
am fost foarte multumit de rezultate
eu pt lipit am folosit bison adezive.

pune si tu 1-2 poze cu lucrarea ..ca postul asta a devenit mai mult decat PRACTIC ....!!!

motzu 06-12-12 16:51

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
6 Attachment(s)
da asa e...si e un lucru bun ca se pot inspira sa isi faca singuri sa nu scoata din buzunar cateva milioane bune.

rover_cabrio 06-12-12 17:00

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
a iesit chiar foarte misto ..adica parca stai in puf ....asa iti da starea asta la ce interior i-ai facut ..tot sa conduci masina aia in puf asa :)

ma oftic ca uite nu am facut poze la plafonul la 307 cand l-am facut dar e posibil sa mai fac un plafon de un breck in curand ..sa vedem la asta nu o sa uit sa ii fac galeria de poze !

motzu 06-12-12 17:01

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 5275820)
a iesit chiar foarte misto ..adica parca stai in puf ....asa iti da starea asta la ce interior i-ai facut ..tot sa conduci masina aia in puf asa :)

ma oftic ca uite nu am facut poze la plafonul la 307 cand l-am facut dar e posibil sa mai fac un plafon de un breck in curand ..sa vedem la asta nu o sa uit sa ii fac galeria de poze !

daaaa asa eeee....imi place maxim:)))))
azi am terminat si eu un alt interior de pisica cu plush galben o sa pun poze aici cand le am:D

rover_cabrio 06-12-12 17:04

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by motzu (Post 5275821)
daaaa asa eeee....imi place maxim:)))))
azi am terminat si eu un alt interior de pisica cu plush galben o sa pun poze aici cand le am:D

v-ati pus pe treaba nu gluma :)) ...am si eu o problema in momentul de fata la breck ...m-am apucat eu ca un dobitoc :)) nu stiu ce a fost in capu meu sa dau cu Biocarpet pe plafon la o vectra :)) si mia cazut materialu fix la sofer ..l-am prins cu niste capse de capsator pentru moment si sta foarte bine

STIU ca exista in comert un spray 3m prin Dedeman Horbach sau ceva de genu ...sa il folosesc in locul ala sa nu retapitez tot ..daca nu nu am incotro
stiu de sprayu asta de la o cunostinta care si-a facut polita de boxe la un daewoo nexia hatchback si a lipit MOCHETA cu acel spray ...sa speram ca oi gasi !

motzu 06-12-12 17:32

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 5275826)
v-ati pus pe treaba nu gluma :)) ...am si eu o problema in momentul de fata la breck ...m-am apucat eu ca un dobitoc :)) nu stiu ce a fost in capu meu sa dau cu Biocarpet pe plafon la o vectra :)) si mia cazut materialu fix la sofer ..l-am prins cu niste capse de capsator pentru moment si sta foarte bine

STIU ca exista in comert un spray 3m prin Dedeman Horbach sau ceva de genu ...sa il folosesc in locul ala sa nu retapitez tot ..daca nu nu am incotro
stiu de sprayu asta de la o cunostinta care si-a facut polita de boxe la un daewoo nexia hatchback si a lipit MOCHETA cu acel spray ...sa speram ca oi gasi !

la fel am patit si eu fostul material de pe plafon a fost spalat si a venit jos.
l-am dat jos si am pus plushul.eu am folosit pt lipire bison adezive
iti pun o poza cu el sa vezi despre ce este vorba.....avantaju lui am vazut ca e incolor si chiar daca iasa prin material se usuca si nu se vede:)

rover_cabrio 06-12-12 17:35

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by motzu (Post 5275857)
la fel am patit si eu fostul material de pe plafon a fost spalat si a venit jos.
l-am dat jos si am pus plushul.eu am folosit pt lipire bison adezive
iti pun o poza cu el sa vezi despre ce este vorba.....avantaju lui am vazut ca e incolor si chiar daca iasa prin material se usuca si nu se vede:)

am inteles , uite e bine de stiut pentru viitor pentru cine va mai reconditiona ...cat costa acest adeziv , cata solutie are ???

motzu 06-12-12 17:37

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 5275859)
am inteles , uite e bine de stiut pentru viitor pentru cine va mai reconditiona ...cat costa acest adeziv , cata solutie are ???

32 lei 700 ml :) este si mai mare la 5 litri 130 lei eu am gasit in baumax.

rover_cabrio 06-12-12 17:42

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by motzu (Post 5275861)
32 lei 700 ml :) este si mai mare la 5 litri 130 lei eu am gasit in baumax.

am inteles , cand ai dat materialul original JOS dupe plafonu de carton , ai indepartat si excesul ala de adeziv cu burede de fabrica da ??
pe langa acest fapt ai mai facut masa cu un spray ca sa nu suga adezivul sau a mers direct adeziv peste cartonu simplu ?

motzu 06-12-12 17:44

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 5275870)
am inteles , cand ai dat materialul original JOS dupe plafonu de carton , ai indepartat si excesul ala de adeziv cu burede de fabrica da ??
pe langa acest fapt ai mai facut masa cu un spray ca sa nu suga adezivul sau a mers direct adeziv peste cartonu simplu ?

dap am dat jos buretele...si am dat cu spray :D

rover_cabrio 07-12-12 19:25

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by motzu (Post 5275872)
dap am dat jos buretele...si am dat cu spray :D

asa ca sa inteleaga si viitori colegi care au de gand sa se apuce de tuning !:)


All times are GMT +2. The time now is 21:54.

- Copyright 2024 4Tuning