Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/304911-reconditionare-plafon-bmw-e36-coupe-trapa.html)

Sparkle_81 22-06-12 22:40

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Bannatule :-P , am reconditionat plafonul si stalpii dupa reteta ta ! Multumesc de sfaturi !

Nu-mi vine sa cred ca te-au bannat pentru o blonda !!! :-P:-P:-P

vimann 24-06-12 10:54

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Iti sugerez sa imbraci si stalpii in acelasi material, o sa arate si mai bine (in plus de asta, sunt foarte,foarte usor de realizat)

rover_cabrio 02-07-12 09:29

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by vimann (Post 5077411)
Iti sugerez sa imbraci si stalpii in acelasi material, o sa arate si mai bine (in plus de asta, sunt foarte,foarte usor de realizat)

stalpi nu aveam de ce sa imbrac pentru ca erau curati pe mine plafonul ma supara ca imi cadea in cap ..oricum masina aia am vanduto de mult ! ms frumos

rover_cabrio 02-07-12 09:30

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 5076191)
Bannatule :-P , am reconditionat plafonul si stalpii dupa reteta ta ! Multumesc de sfaturi !

Nu-mi vine sa cred ca te-au bannat pentru o blonda !!! :-P:-P:-P

AU IESIT BINE ???

dyonysyos 11-07-12 19:11

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
rover_cabrio multumesc mult pentru poze si explicatii,am facut si eu la fel cu ajutorul sotiei si a iesit foarte fain,am prins tupeu si am facut si fetele de usa binenteles cu ajutorul sotiei ca are mai multa rabdare ca mine ,multam inca odata si la mai multi km .:lol:

Sparkle_81 11-07-12 19:46

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by dyonysyos (Post 5099165)
rover_cabrio multumesc mult pentru poze si explicatii,am facut si eu la fel cu ajutorul sotiei si a iesit foarte fain,am prins tupeu si am facut si fetele de usa binenteles cu ajutorul sotiei ca are mai multa rabdare ca mine ,multam inca odata si la mai multi km .:lol:

Tu ai avut si pisica ca sprijin, ca eu am avut un catel ! :D:D:D

Crystiano8 12-08-12 11:44

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Multumesc ptr topic acum sunt hotarat sa imi fac eu singur plafonul dar am si eu o intrebare, pe unde se scoate plafonul la coupe?Am inteles ca prin portbagaj e bn?

OdorogLGV 12-08-12 15:55

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
as fi si eu interesat de acelasi subiect:D.am observat ca in spate a ainceput sa atarne si vreau sa il lipesc la loc.intrebarea este,pe unde il dau jos?si difera daca am trapa?m-am uitat un pic si nu prea cred,dar daca e cineva care a facut asta,poate imi da un sfat ca sa nu fac vreo prostie.

da_joint 12-08-12 16:07

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
cu sau fara trapa se scoate pe usa din dreapta,preferabil e sa mai ai o persoana langa tine sa te ajute.(rabatezi scaunul complet sa ai spatiu de manevra) Se poate scoate si prin stanga insa te chinui mai mult din cauza volanului.Prin portbagaj nu cred ca vei reusi sa il scoti fara sa il indoi.

OdorogLGV 12-08-12 16:09

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
am inteles.weekendul viitor sper sa am timp si sa ma ocup de aceasta operatiune!voi face si poze si le voi posta aici!ms mult!

rover_cabrio 13-08-12 22:49

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by Crystiano8 (Post 5134932)
Multumesc ptr topic acum sunt hotarat sa imi fac eu singur plafonul dar am si eu o intrebare, pe unde se scoate plafonul la coupe?Am inteles ca prin portbagaj e bn?

Salut nu prin portbagaj ...eu l-am scos pe usa de la pasager ...mai este nevoie de 1 persoana sa te ajute ...trebuie scos si chederul de la usa pasager ...dai scaunul de tot pe spate ..de fapt ambele scaunele ..VOLANUL daca e cu reglaj il dai in jos si trebuie PUTIN sucit de el ....eu asa l-am scos si la fel l-am si bagat

SINGURA CHINUIALA GRAVA rau de tot unde imi venea sa il arunc ..la luneta spate are o BUZA ...un fel de muchie pe care se prinde plafonul retapitat ..eu sincer mam enervat la culme pana am reusit sa il pozitionez !!!

NOTA ! am vorbit cu baiatul caruia i-am vandut acest bmw coupe si la 8 luni de la lucrarea facuta plafonul sta lipit impecabil fara cea mai mica burta !!!

rover_cabrio 13-08-12 22:54

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by OdorogLGV (Post 5135252)
as fi si eu interesat de acelasi subiect:D.am observat ca in spate a ainceput sa atarne si vreau sa il lipesc la loc.intrebarea este,pe unde il dau jos?si difera daca am trapa?m-am uitat un pic si nu prea cred,dar daca e cineva care a facut asta,poate imi da un sfat ca sa nu fac vreo prostie.

ACEEASI operatiune ai de facut la fel ca la cel fara trapa .singura problema e ca o sa trebuiasca sa il desfaci tot plafonul sa pui alt material ..gasesti in Bucur Obor ..sau sa incerci cu un spray 3m sa repari acolo unde sa desfacut ..gasesti in Horbach Mihai Bravu !

OdorogLGV 13-08-12 22:57

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
asa,exact acel spray uitasem cum se numea!nu am de gand sa schimb materialul,doar sa il repun pe pozitii.oricum,voi da o tura prin obor pt material de usi.ma bate gandul sa ma apuc si de alea.

rover_cabrio 14-08-12 06:22

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
Quote:

Originally Posted by OdorogLGV (Post 5137133)
asa,exact acel spray uitasem cum se numea!nu am de gand sa schimb materialul,doar sa il repun pe pozitii.oricum,voi da o tura prin obor pt material de usi.ma bate gandul sa ma apuc si de alea.

mda ...la usi la fel putina indemanare nu este foarte greu de lucru la ele ...tre sa fi atent cum relipeste tamburusile alea de plastic pe interiorul usii atata tot ....cred ca in viitorul apropiat o sa incerc si 4 usi de sedan sa vad daca le dau de cap !

Budy_ 18-08-12 19:19

Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa
 
3 Attachment(s)
Am vopsit si eu plafonul,il aveam alb si plin de pete...ars de scrum..etc.
Mie imi place cum a iesit,am folosit 5 spray-uri (5x20lei) ...
Plafonul l-am scos pe usa din spate dreapta.


All times are GMT +2. The time now is 00:02.

- Copyright 2024 4Tuning