Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   polishare jante aluminiu (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/304061-polishare-jante-aluminiu.html)

m_c_fast 15-02-12 22:46

polishare jante aluminiu
 
sal...pt cine se pricepe...cum si ce ami trebuie pt a polisha jante de aluminiu ?

m_c_fast 21-05-12 07:58

Re: polishare jante aluminiu
 
am vazut cateva filmulete ,ce si cum se face...problema este ce pasta se foloseste la sfarsit pt a da efectul de nichel

m_c_fast 03-06-12 23:37

Re: polishare jante aluminiu
 
am aflat si marele secret....[parca construiam o bomba ,asa mare secret era]....
dupa ce se curata vopseaua cu diferite solutii[decanol ,cromofag],se smirgheluieste [se gasessc filmulete pe youtube cum se efectueaza operatia],apoi marele secret.......o banala pasta pt polish chrom si aluminiu...[am gasit-o an cora cu 30 lei]...cu ea se da polish si cam asta e [ cu cat esti mai rabdator si insisti cu pasta,cu ata iese mai bine]:-P

rosler 07-01-13 14:17

Re: polishare jante aluminiu
 
Quote:

Originally Posted by m_c_fast (Post 5051492)
am aflat si marele secret....[parca construiam o bomba ,asa mare secret era]....
dupa ce se curata vopseaua cu diferite solutii[decanol ,cromofag],se smirgheluieste [se gasessc filmulete pe youtube cum se efectueaza operatia],apoi marele secret.......o banala pasta pt polish chrom si aluminiu...[am gasit-o an cora cu 30 lei]...cu ea se da polish si cam asta e [ cu cat esti mai rabdator si insisti cu pasta,cu ata iese mai bine]:-P

Cabina de sablare manuala Rösler este destinata unei game variate de aplicatii de mare flexibilitate, aplicatii speciale, pentru piese de dimensiuni mici si medii.

Domenii de aplicare:

Iti recomand o interventie prin vibrofinisare. Compania Rosler Romania are intalatii pentru astfel de lucrare. Rezultatul este garantat si de durata.
Pentru mai multe detalii te rog viziteaza site-ul: http://www.rosler.com/

b67xac 07-01-13 22:08

Re: polishare jante aluminiu
 
pt polish incearca pasta de la autosol.faca treaba f buna

clark5901 10-01-13 08:10

Re: polishare jante aluminiu
 
Gracias por el carińo Nice post ...

sharky-vw 11-01-13 21:28

Re: polishare jante aluminiu
 
m_c_fast...ce ai aflat tu...este fix frectie la picior de lemn...pasta aia de care vorbesti tu...este pentru intretinere...nu pentru polish...mai documenteaza-te!ai facut polish cu asa ceva?cum a iesit?ne arati si noua?

m_c_fast 11-01-13 22:12

Re: polishare jante aluminiu
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by sharky-vw (Post 5315244)
m_c_fast...ce ai aflat tu...este fix frectie la picior de lemn...pasta aia de care vorbesti tu...este pentru intretinere...nu pentru polish...mai documenteaza-te!ai facut polish cu asa ceva?cum a iesit?ne arati si noua?

banuiesc ca esti unul care se ocupa cu asa ceva ?[si daca si-ar face toti ai murii de foame]...da, eu am facut si au iesit destul de bine[pt prima data cand fac]...ami pare rau ca nu am facut poze atunci cand polisat dar o sa pun o poza cu ele dupa 2 luni de la polisare..[thread-ul l-am deschis prin vara si vad ca acum sau gasit ..profesionisti.. sa comenteze]...spor la treaba;)





acelasi procedeu l-am folosit si euh...ttp://www.youtube.com/watch?v=B_F4TwGP2kE

b67xac 12-01-13 18:38

Re: polishare jante aluminiu
 
1 Attachment(s)
uite asa au iesit doar cu autosol

m_c_fast 12-01-13 23:26

Re: polishare jante aluminiu
 
Quote:

Originally Posted by b67xac (Post 5316308)
uite asa au iesit doar cu autosol

da...au iesit foarte bine...[unde pot gasi asa ceva?]...

b67xac 12-01-13 23:28

Re: polishare jante aluminiu
 
np.ies si mai bine daca le lustruiesti cu flex care are turatie variabila(turatia tre sa fie mai mare decat la un polish pt lac)sau cu masina de polishat

m_c_fast 12-01-13 23:33

Re: polishare jante aluminiu
 
Quote:

Originally Posted by b67xac (Post 5316655)
np.ies si mai bine daca le lustruiesti cu flex care are turatie variabila(turatia tre sa fie mai mare decat la un polish pt lac)sau cu masina de polishat

am ancercat si eu cu un flex dar mergea destul de greu...cred ca cel mai usor e sa ridici masina de spate si o lasi sa mearga [ai si viteze variabile;)]...pe youtube sant foarte multe filmulete cu aceasta tehnica...oricum mersi pt sfat ..

b67xac 12-01-13 23:37

Re: polishare jante aluminiu
 
np.apropo.astea sunt jantele de la tine.inca nu le-am vopsit dar urmeaza

nutzuXXL 13-01-13 12:21

Re: polishare jante aluminiu
 
10 Attachment(s)
daca vreti un polis mai profi trebuie sa folositi perii de carpa si pasta speciala de polis.

daca aluminiul este oxidat intai se da cu smirgher pana se ia oxidul , apoi cu smirgher din ce in ce mai fin pana devine suprafata neteda iar in final cu perie de carpa si solutie polish al ( eventual baton pt polish)

uitati cateva poze in diferite faze (de la inceput pana la final). in realitate se vad mult mai frumos decat in poze:lol:

nu ma ocup cu asa ceva. astea le-am facut pentru mine. se poate obtine si polis perfect oglinda dar trebuie sa insisti mai mult cu peria de carpa.

frost_dani 13-01-13 13:18

Re: polishare jante aluminiu
 
Quote:

Originally Posted by sharky-vw (Post 5315244)
m_c_fast...ce ai aflat tu...este fix frectie la picior de lemn...pasta aia de care vorbesti tu...este pentru intretinere...nu pentru polish...mai documenteaza-te!ai facut polish cu asa ceva?cum a iesit?ne arati si noua?

Daca tot esti asa geniu, puteai sa il ajuti macar cu niste informatii, nu sa vii sa ii zici ca nu stie ce face:evil:.


All times are GMT +2. The time now is 11:05.

- Copyright 2024 4Tuning