Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Drift Section - Sideways Action (https://forum.4tuning.ro/361-drift-section-sideways-action.html)
-   -   Dacia RWD Drift Project 2013 (https://forum.4tuning.ro/361-drift-section-sideways-action/303398-dacia-rwd-drift-project-2013-a.html)

XSW 11-02-12 10:49

Dacia RWD Drift Project 2013
 
Salutare tuturor !

Cu toate ca am facut un anunt acum ceva vreme pe Facebook, nu am apucat sa scriu nimic aici.

Am hotarat ca pentru sezonul 2013 (sau 2014, nu e graba mare) sa pregatesc prima Dacie convertita la RWD si pregatita pentru sideways action.

Voi incerca sa strang cat de mult suport pot pentru acest proiect astfel sa iasa ceva chiar special cu care noi, romanii, sa ne putem mandri.

Detaliile vor veni pe parcurs, nu este inca un plan batut in cuie vis-a-vis motorizare, tren rulare samd. Voi incerca pe cat se poate sa mentin totul in grupul Dacia-Renault-Nissan, cu accent pt Nissan :)

In functie de suportul pe care voi putea conta si fondurile proprii disponibile discutam de Logan sau Duster, ambele au o greutate buna si un ampartament corect pentru un asemenea proiect.

Ca masina donor pe moment sunt variantele Silvia S13/14 SR20DET, Skyline R33 RB25DET sau M5 E39. Exista si variante mai bune dar cum am scris mai sus va depinde mult de bugetul pe care se va baza proiectul. Indiferent de varianta aleasa sub 400 cai nu va iesi din atelier, nu ar avea sens.

In functie de mai multi factori, de la greutate pana la priceperea atelierului unde se va efectua lucrarea fie se va modifica sasiu/caroserie Dacia (ideal) fie vom adopta aceeasi solutie ca baietii de la Top Gear si vom folosi floorpan-ul de la donor si restul caroseriei Dacia.

Ce parere aveti, sunteti pro sau contra ? Ce solutii ati alege ? Orice feedback si sfat este apreciat.

Multa bafta,
Octav

IulianE36 11-02-12 11:05

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Pro ..Logan - RB25DET

Felicitari pentru decizie !

Este un topic care merita urmarit ...

Razvan_DOI 11-02-12 11:11

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Salut man..ma bucur ca te-ai hotarat si ma bucur ca ai luat in calcul si m5e39, un super motor, daca nu mi-ar fi frica de softuri ar fi urmatorul meu motor.
Si daca accepti un sfat personal, desi stiu ca esti mai mult decat in tema, daca vrei s-o faci competitiva da-l la dracu de sr20.
Vad ca nu iei in calcul v8u' tau..i-ar sta bine cu un compresor.
Daca toate o sa fie bune si frumoase pana la toamna o sa incep si eu o nebunie ca sa nu mai "stric" masina actuala din nou.
Bafta multa, ne vedem la Iasi..nu mai e mult:mrgreen:

TsO 11-02-12 11:39

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Pro- Duster SR20DET

sUPER PROIECT! Bafta la el!

Gorby 11-02-12 12:28

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Varianta Pick-up nu v-ar interesa? Logan sau chiar 1305?

TuningBoy 11-02-12 14:45

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
De ce doar Logan sau Duster?

1 - http://dacia.anunturi-auto.4tuning.r...-10298596.html
2 - http://dacia.anunturi-auto.4tuning.r...-10280230.html
3 - http://dacia.anunturi-auto.4tuning.r...-10420851.html

Spor la proiect! :D

Claw166 11-02-12 15:42

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Mie unul mi`ar placea la nebunie sa vad un 1300 V8 RWD :D ar aduce putin a "American Muscle" ;)

De urmarit proiectul tau .. multa bafta !

Geox` 11-02-12 16:03

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Dacia sport - ieftin ;)

Rx7 Drift Team 12-02-12 11:41

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
1 Attachment(s)
I think you should use something like this:

eXeqTr 12-02-12 19:55

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Foarte tare ideea noului proiect ! Asa cum au mai spus si altii cred ca ar arata mult mai bine o dacie 1300 sau 1310 Sport decat un logan :-? aceeasi intrebare o am si eu.. de ce logan sau duster ? in rest nu pot face altceva decat sa-ti urez mult succes in ceea ce ai de gand, toate cele bune !

axela 12-02-12 22:26

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
salutare,,,,,noi la garaj desi tradam marca de japan team am inceput deja demersurile la un proiect similar pe platforma la o dacie sport RWD pt drift......detalii si alte amanunte at cand va fii la cel putin 70% din creatie....oricum multa bafta octav dar cand te hotarasti la motorizare tine cont si de dim motorului.....multa bafta

Bong 12-02-12 23:18

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Dacie sport cu un wankel de rx-7...

sau un k20 de Honda. Pe aspirat poate sări de 350cp cu modificări corespunzăroare.

discutabil dacă încape un rb25det...dar ar fi fain și cu un rb sau jz-gte (1 sau 2 ).

uite o idee de preț. shipping-ul de 150 de lire e pentru ro.

http://www.ebay.co.uk/itm/TOYOTA-SOA...ht_2666wt_1037

ionutzGtt 13-02-12 11:55

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Salut, interesant proiect... doar ai mare grija pt ca eu nu vad cum ai putea inghesuii un v8 sub capota unui logan(ex) daca te uiti la SGM e cam inghesuit totul cu VR6-le. Multa bafta eu ma gandeam la un 1400 sport cu motor de golf 2 gti 1.8 turbo cutie de passat sau audi (80-100) cu tot cu punte spate.... Sper sa reusesti sa faci ceva frumos si sa merite timpul si banii investitzi!

Andreynyo 13-02-12 14:28

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Quote:

Originally Posted by ionutzGtt (Post 4878769)
Salut, interesant proiect... doar ai mare grija pt ca eu nu vad cum ai putea inghesuii un v8 sub capota unui logan(ex) daca te uiti la SGM e cam inghesuit totul cu VR6-le. Multa bafta eu ma gandeam la un 1400 sport cu motor de golf 2 gti 1.8 turbo cutie de passat sau audi (80-100) cu tot cu punte spate.... Sper sa reusesti sa faci ceva frumos si sa merite timpul si banii investitzi!

Se vede ca ai 13 ani, scuza-ma...
Ai vazut si tu niste Dacii modificate pe sectiune cu reteta ce ai pus-o tu mai sus si gata...
Unde crezi se da cu suta de cai a motorului de Golf, pe camp?

Scuze de off-topic.
Multa bafta la realizarea proiectului.

XSW 13-02-12 16:12

Re: Dacia RWD Drift Project 2013
 
Din cauza ca am fost intrebat de mai multe ori vis-a-vis alegere voi incerca sa explic putin motivele pentru care s-a nascut acest proiect.

In primul rand presupun ca este evident ca nu sunt motive de dinamica, atata vreme cat am deja un S13 care este, nu doar in opinia mea, aproape de idealul unei platforme de drift deci asta iese din discutie.

In ultima perioada, din diverse motive, a inceput sa creasca nevoia de a face ceva mai ... patriotic sa spun asa. Vreau sa contribui cu ce pot si, pe langa alte lucruri, daca drift-ul este o pasiune a mea am considerat ca pot sa folosesc acest skill pentru a promova ceva autentic romanesc, respectiv singura marca producatoare de automobile.

Pe langa un campionat intern de drift speranta mea este sa pot sa vizitez cateva evenimente majore de drift din strainatate cum ar fi de exemplu Gatebill. In acel moment o masina care nu a mai fost vazuta pe scena de drift ar ridica mult interes si ar fi destul de mediatizata. Implicit, sper eu, se va aduce un plus de imagine noua ca si popor si marcii Dacia.

De asemenea pe plan intern vreau sa aduc zambetul pe buzele tuturor si, de asemenea, putina mandrie in sufletul multor celor care conduc o Dacie in fiecare zi si muncesc pentru o tara mai buna.

Alt considerent foarte important este faptul ca vreau sa fac ceva serios, nu in regie proprie. Ma bazez pe un plan bun de promovare a sponsorilor printre care sper sa se regaseasca dealeri zonali Dacia, firme care vor sa promoveze valorile romanesti si fac mult export si, de ce nu, poate putin sprijin si de la uzina. Daca nu voi starni suficient interes si sprijin proiectul il voi realiza singur insa va dura mult mai mult si sansele sunt ca nu va fi tot ce ar putea sa fie.

In esenta cu acest proiect as dori sa trec de la un hobby la ceva profesionist. Am invatat enorm in anul meu de debut si printre lucrurile care le-am invatat este si faptul ca te poti considera un profesionist intr-un domeniu atunci cand esti platit si/sau sprijinit sa faci acel lucru. Pana atunci este un hobby si nu este nimic in neregula cu asta. Pentru a avea rezultate si impact, insa, trebuie trecut la urmatorul nivel, nu le poti face tu pe toate si sa le faci si bine.

Consider ca imi pot cantari bine punctele forte si carentele din tehnica de pilotaj si stiu ca daca as avea suficienta putere si acum as putea sa merg extrem de spectaculos iar daca voi invata cat mi-am propus anul acesta in 2013 voi fi un adversar redutabil si in competitie. De aceea sunt convins ca o Dacie pregatita bine va face senzatie in mainile mele si asta este ceea ce urmaresc.

Ar fi multe de spus dar prefer sa nu va plictisesc, voi scrie povesti pe blog-ul meu de drift, dupa ce il voi face :)

Sunt perfect constient ca suna cam idealist dar daca nu visam macar putin consider ca fiecare zi este mai amara decat ar trebui sa fie.


All times are GMT +2. The time now is 08:00.

- Copyright 2024 4Tuning