Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - cardone (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/302822-machete-lucru-cardone.html)

cardone 07-02-12 19:32

Machete in lucru - cardone
 
4 Attachment(s)
Va salut!Aici voi prezenta machetele mele in lucru.Prima macheta care incerc sa o modific este o Dacia 12 Gordini.Pentru inceput i-am lasat garda la sol...sper sa va placa voi reveni cu poze pe parcursul lucrari.
PS1:as dori niste sfaturi cu ce as putea modifica la ea
PS2:daca aveti luneta,parbriz,geamuri,laterale pentru macheta PM.Multumesc:D.
Attachment 2320748

Attachment 2320749

Attachment 2320750

Attachment 2320751

FED express 07-02-12 19:43

Re: Machete in lucru-cardone
 
da ce-a patit macheta asta ? unde is ramele usilor ? manerele usilor spate ? ce e dat pe ea ? da mai multe detalii !
ce procedeu ai folosit pentru a o lasa mai jos ?

2010 07-02-12 19:47

Re: Machete in lucru-cardone
 
Bine ai venit pe sectiune!
Este 1/18 macheta??

cardone 07-02-12 19:57

Re: Machete in lucru-cardone
 
1 Attachment(s)
Macheta am luat-o de la un coleg...mai bine zis am primit-o acum 2 zile...asa era macheta cand mi-a adus-o.Ca sa o las mai jos am taiat cu un cutter(zonele incercuite) bolturile in care intrau suruburile pentru prinderea punti de caroserie.Sper ca ai inteles.Macheta este 1:18 imi cer scuze ca am omis aces lucru:oops:.
Attachment 2320799

FED express 07-02-12 20:08

Re: Machete in lucru-cardone
 
Quote:

Originally Posted by cardone (Post 4869477)
Macheta am luat-o de la un coleg...mai bine zis am primit-o acum 2 zile...asa era macheta cand mi-a adus-o.Ca sa o las mai jos am taiat cu un cutter(zonele incercuite) bolturile in care intrau suruburile pentru prinderea punti de caroserie.Sper ca ai inteles.Macheta este 1:18 imi cer scuze ca am omis aces lucru:oops:.
Attachment 2320799

Da da...m-am prins ! O am si eu si vreau sa o cobor putin...cel putin de fata.
Si ce ai de gand cu macheta ? E mult de lucru la ea din cate vad...

cardone 07-02-12 20:16

Re: Machete in lucru-cardone
 
Pai m-am gandit asa:la interior sa o mochetez,schimbare scaune,sa ii mai adaug unele detalii...iar la exterior,schimbare jante,de gasit geamurile laterale,parbriz,luneta,de astupat busonul de la rezervor,gaurile de la numerele de inmatriculare,o vopsea...deocamdata doar atat...idei vor veni pe parcurs cu ajutorul vostru:oops::D.

FED express 07-02-12 20:44

Re: Machete in lucru-cardone
 
Quote:

Originally Posted by cardone (Post 4869524)
Pai m-am gandit asa:la interior sa o mochetez,schimbare scaune,sa ii mai adaug unele detalii...iar la exterior,schimbare jante,de gasit geamurile laterale,parbriz,luneta,de astupat busonul de la rezervor,gaurile de la numerele de inmatriculare,o vopsea...deocamdata doar atat...idei vor veni pe parcurs cu ajutorul vostru:oops::D.

De exemplu...gaurile din spate nu le poti astupa ca sub numar sunt prinderile cu suruburi.
Trebuie sa iti faci tu toate geamurile ca ma indoiesc ca o sa gasesti tu un R12 pentru transplant, si si daca ai gasi...nu s-ar merita ca ar fi prea scump probabil, asa ca singura alternativa pe care o vad este sa te apuci sa-ti fac singur geamurile.
Din cate vad trebuie decapata...nici nu imi dau seama cu ce a fost vopsita...oricum slab de tot.
E de lucru...oricum...sa mergi pe ideea de simplitate si bun gust.
Si eu am in lucru un R12 :wink: asa ca iti urez succes la proiect.
O sa fiu pe aici pe aproape sa vad ce mai muncesti.
Bafta !

cardone 07-02-12 20:51

Re: Machete in lucru-cardone
 
Bafta si tie...am incercat sa fac geamurile din plasticul acela in care bagi actele(plastifiere se numeste procedura)...dar la parbriz se vede foarte urat am sa incerc sa gasesc o masina de transplant...si la numarul de pe spate ai absoluta dreptate cu suruburile....am sa incerc sa lipesc acea bucata de metal de caroserie ca sa nu mai fie nevoie de suruburi...daca sti din ce as putea sa fac geamurile te rog frumos sa imi spui:oops:.

FED express 07-02-12 20:58

Re: Machete in lucru-cardone
 
Quote:

Originally Posted by cardone (Post 4869604)
Bafta si tie...am incercat sa fac geamurile din plasticul acela in care bagi actele(plastifiere se numeste procedura)...dar la parbriz se vede foarte urat am sa incerc sa gasesc o masina de transplant...si la numarul de pe spate ai absoluta dreptate cu suruburile....am sa incerc sa lipesc acea bucata de metal de caroserie ca sa nu mai fie nevoie de suruburi...daca sti din ce as putea sa fac geamurile te rog frumos sa imi spui:oops:.

De exemplu poti face din plasticul de la carcasele de cd-uri, pentru geamurile laterale fiindca nu-s asa curbate.Pentru cel parbriz si luneta nu stiu ce sa zic...ca ala de cd-uri e cam tare.Poate din plasticul ala transparent de la cutiile de machete...sau tot din cel de la cd-uri, dar indoit la cald.
Vad ca iti trebuie si un volan nou.Sau cel putin sa-l reconditionezi pe asta...Oricum...gandeste-te bine inainte sa te apuci de ea, daca esti in stare sa duci proiectul pana la capat.E un model destul de rar si apreciat...ai vazut si tu la ce pret e o macheta deasta.Pacat ca asta a ajuns in starea asta...:-|
Oricum...daca lucrezi bine...fara sa te grabesti si faci alegerile potrivite cu ajutorul colegilor de aici...o sa o pui pe picioare ! :D

alonso01 07-02-12 22:54

Re: Machete in lucru-cardone
 
Parca mai trebuie lasata de fata..sau mi se pare mie?
Bafta in continuare cu modificarile:)

cardone 08-02-12 12:52

Re: Machete in lucru-cardone
 
4 Attachment(s)
alonso01-pe fata e lasata la maxim...mersi,bafta si tie:oops:

Aseara am incercat sa fac o tentativa de geamuri...zic eu ca am reusit...din cauza blitului geamurile au o tenta de gri...sper sa va placa:oops:.
Attachment 2321452

Attachment 2321453

Attachment 2321454

Attachment 2321455

FED express 08-02-12 13:55

Re: Machete in lucru-cardone
 
Incearca cu un plastic mai transparent !
Apropo...nu trebuia sa o mai lasi si de spate.Ea e din fabrica mai lasata pe spate decat pe fata...ar fi fost de ajuns sa o aduci la acelasi nivel zic eu.Acum e lasata mai mult pe spate decat pe fata :-|

timitza09 08-02-12 15:19

Re: Machete in lucru-cardone
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4870623)
Incearca cu un plastic mai transparent !

Nu-i obligatoriu ! dupa o mana/doua de polis geamurile sunt complet transparente :-P


PS - Nu se pot compara cu cele din fabrica,dar cel putin sunt decente :!:

FED express 08-02-12 15:30

Re: Machete in lucru-cardone
 
Quote:

Originally Posted by timitza09 (Post 4870755)
Nu-i obligatoriu ! dupa o mana/doua de polis geamurile sunt complet transparente :-P


PS - Nu se pot compara cu cele din fabrica,dar cel putin sunt decente :!:

Da ma, da' crede-ma...nu toata lumea are la indemana polish-ul.

timitza09 08-02-12 16:00

Re: Machete in lucru-cardone
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4870778)
Da ma, da' crede-ma...nu toata lumea are la indemana polish-ul.

10 -20 de lei nu e o avere 8)

Ce culoare ai ales pentru macheta ?! Ce culoare ai ales pentru interior ?


All times are GMT +2. The time now is 12:29.

- Copyright 2026 4Tuning