![]() |
Intrebari sub. pentru Tigra
Am si eu cateva intrebari in legatura cu un sub. pentru un Opel Tigra.
1)Pentru tipul asta de caroserie(fara porbagaj "izolat/separat/inchis") ce tip de sub. s-ar potrivi cel mai bine(bassreflex, bandpass,etc)? 2)Puteti sa-mi explicati ce inseamna mai exact bassreflex/bandpass/etc. (doar pentru tipul care merge cu tipul caroseriei la tigra)? 3)Conteaza forma cutiei subului? Daca e tub sau paralelipipedic(sau alte "modelari" ale paralelipipedului)? Care ar fi mai buna? Sunt zero in domeniul asta si sper sa nu fi cerut niste raspusuri fara logica. Multumesc! |
Re: Intrebari sub. pentru Tigra
1. tipul de incinta care ti s-a potrivi cel mai bine tine strict de de gusturi (desi de obicei incinta de tip BR reuseste sa satisfaca o mare parte din auditoriu).
2. fiecare tip de incinta il poti gasi cu usurinta pe google, fiecaruia atriuindu-se avantaje si dezavantaje; pt tigra s-ar potrivi fiecare din cele enumerate de tine, diferenta facand-o "gustul" tau. 3. forma incintei conteaza intr-o anumita masura (cat iti permite portbagajul, ce iti doresti de la acea incinta, etc) Chiar daca esti zero (desi este impropriu spus "zero" deoarece ai postat aici, deci stiai tu ceva ceva) poti avea o anumita opinie cu privire la ceea ce ti-ai dori la tine in masina. Si chiar daca nu sti ce anume iti doresti exact, poti incerca pentru inceput o incinta BR. |
Re: Intrebari sub. pentru Tigra
Sallut detin o tigra si am un alpine cutie facuta trapezoidal..acordata pe 35 hz..se aude ff bine..nu prea pierde...acuma depinde cand e de "rupta" ca sa zic asa...Dami un pm pt mai multe detalii!
|
Re: Intrebari sub. pentru Tigra
Quote:
|
Re: Intrebari sub. pentru Tigra
Quote:
Daca tipul de sub nu are treaba cu tipul carosesiei masinii. Atunci are treaba cu tipul de muzica ascultat? |
Re: Intrebari sub. pentru Tigra
Quote:
Cu cat vrei mai mult din fiecare, cu atat e mai complicat si mai scump. Dar perfect posibil. :) Poti sa folosesti un subwoofer cu incinta vented (BR) cu difuzor si port orientate in sus, pentru masina ta. Acum... restul depinde mult de difuzor, amplificare si alte preferinte. |
| All times are GMT +2. The time now is 14:40. |
- Copyright 2026 4Tuning