![]() |
incinta subwoofer
11 Attachment(s)
am construit impreuna cu un prieten un bandpass din pal cu un difuzor jensen xs 1212 , 175 w rms.
atasat gasiti poze si specificatiile difuzorului si dimensiunile recomandate de producator pentru construirea incintei. incinta a fost sigilata cu silicon atat pe dinauntru cat si pe dinafara. in interior a fost ranforsata cu L-uri metalice,prinse cu holsuruburi de 1,7 cm. din afara s-au folosit holsuruburi de 4 cm dese din 10 in 10 cm . |
Re: incinta subwoofer
hmm.. am acelasi tip de difuzoare...am incercat si io schema... sincer nu prea tzine cu astfel de cutie
incearca bass reflex ;) |
Re: incinta subwoofer
iti spun eu ca tine,am incercat sub-u dupa ce l-am mochetat si nedat tare vibreaza toata tabla, se aude super tare.
|
Re: incinta subwoofer
Mi se pare cam mare cutia ptr puterea subwooferului ... puteai pune 2 subwoofere ... ;) in sfarsit cum se aude ?? Si cat timp a luat constuctia ?
|
Re: incinta subwoofer
cam subtire pal-ul si cam subtiri firele, in rest imi place cum ai lucrat. in afara de holzsuruburi ai bagat si mult aracet sau prenadez, da ?
pasul urmator, fa o cutie similara din MDF de minim 16 mm. o sa-ti placa mult mai mult rezultatul. offtopic: Leul, vezi ca nu iti merg PM-urile, n-am cum sa-ti trimit. |
Re: incinta subwoofer
Quote:
|
Re: incinta subwoofer
hehhe nu mai verificasem de mult topicul.
pfl-ul e de 17 mm si constructia cutiei a luat cam 2 zile, m-a ajutat un prieten,a fost ceva de munca... , mocheta am lipit-o mai tarziu pt ca trebuia sa fac rost si nici nu stiam ce adeziv sa folosesc.s-a lipit super bine cu moment- adeziv pt pvc si mochete. |
prima incinta de sub am facut-o akm vreo 2-3 ani(rudimentara in draci) dar de atunci si pana akm am acumulat destula experienta. am facut incinte la toti prietenii(cu scule d la o fabrica de mobila) si pot sa zic k nu a cedat nici una din ele. si unii dintre ei au sub-uri si d 6-800W rms (fara urs).
....si toti sunt multumiti de ele..... |
Re: incinta subwoofer
si l-ai ascultat ? eu l-am facut dupa specificatiile din pdf, acelea erau recomandarile din fabrica si sunt multumit de cum se aude in raport cu investitia facuta....
|
Re: incinta subwoofer
ai cumva o schema pentru legaturi la subwoofere?
|
Re: incinta subwoofer
defineste legaturi.... dar am schema aia doar pt difuzorul jensen xs 1212
|
Re: incinta subwoofer
Off-topic : Auzi ai cumva un manual care detine informatii despre cum pot insuruba holsuruburile ? ....
Hai ca asta a fost tare ... legaturile la subwoofer... zici ca are vreo 20 de bobine... |
Re: incinta subwoofer
firele alea cum ies afara din cutie ? Le-ai gatuit intre placi ?
|
Re: incinta subwoofer
Quote:
|
Re: incinta subwoofer
am dat gaura si am sigilat cu silicon.
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:23. |
- Copyright 2026 4Tuning