Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Opel (https://forum.4tuning.ro/327-discutii-opel.html)
-   -   opel vectra c sau bmw 520i (https://forum.4tuning.ro/327-discutii-opel/300123-opel-vectra-bmw-520i.html)

rariys 23-01-12 21:26

opel vectra c sau bmw 520i
 
buna ziua care este in cunostinta de cauza va rog sa imi dati un sfat in ceea ce priveste opelul vectra c din 2003 motor 1994 versus bmw 520i din 2000 motor 1993 .care este mai fiabil mai bun in consum piese minusuri si plusuri.va multumesc astept sfaturi si sugestii

Mondeo 25-01-12 13:38

Re: opel vectra c sau bmw 520i
 
vectra diesel si bmw benzinar?

rariys 26-01-12 19:32

Re: opel vectra c sau bmw 520i
 
da opel dti clasa c din 2003 si bmw seria 5 benzinar din 2000

Mondeo 27-01-12 10:31

Re: opel vectra c sau bmw 520i
 
vectra C 2.0DTH

+ tinuta de drum excelenta
+ spatioasa
+ motor fiabil, posib de remap 126 cp
+ consum redus (6% afara - 8.5-9% oras cu clima on)
+ consumabile ieftine
- bratele spate
- pompa de injectie
- aspectul batranicios

la bmw nu stiu pt ca nu m-a interesat niciodata modelul specificat de tine

marius3030 28-01-12 12:00

Re: opel vectra c sau bmw 520i
 
ca si fost posesor de BMW 520i iti spun asa: NU EXISTA TERMEN DE COMPARATIE INTRE CELE 2!!!;)
Depinde de ce vrei tu d ela masina!daca vrei consum mic ia Vectra,daca vrei limusina si nu te intereseaza consumul go for BMW!cel din urma este net superior din toate punctele de vedere Opelului,la fel si intretinerea si consumul!al meu avea cutie automata si imi consuma intr-un oras ca braila cam asa:
12-13 mers ff linistit
~15-16 mers mai normal(cv mai turat asa)
-mod sport+condus sportiv cam 19-20

media pe CB o aveam de 10.9-11

in afara orasului cel mai putin am scos cam 8

deci tu hotarasti daca si cum se merita!;)

RideTheRiddle 28-01-12 12:21

Re: opel vectra c sau bmw 520i
 
marius, nu mai speria omul, eu 18 am scos doar in conditiile in care aveam ambele sonde lambda duse si senzorii de volanta si axe cu came prajiti. un consum la 520i este 12 urban la un mers normal si 9 in afara daca ai masina plina altfel coboara la 8. mie vectra c nu imi place de nici o culoare la condus, e foarte incomoda, motorul este mult prea puturos, consuma mult prea mult pentru ce ofera. pretul pieselor este asemanator intre cele doua, mai ieftin este la vectra dar nu cu mult, iar daca iti alegi masina bine bmw-ul se strica mult mai greu. motorul y20dth il am in familie de 5 ani, stiu ce ii poate capul si cum se comporta. consuma 10 urban daca vrei sa si ajungi undeva si 7.5 extern daca ai masina plina si ai facut imprudenta sa depasesti 110 plus ca e pretentios la motorina si e galagios. desi vectra c personal imi place ca masina estetic, nu as mai lua 2.0dti niciodata


All times are GMT +2. The time now is 05:50.

- Copyright 2026 4Tuning