![]() |
Incinta SPL 2x12"
Vreau sa fac o incinta pentru SPL cu 2 difuzoare Pioneer ts-w305C.
http://www.pioneer.eu/images/product...detailpage.jpg Cam astea sunt detaliile unui difuzor: Maximum output power 800 Watt Nominal output power 400 Watt Frequency response 18 - 2.000 Hz Lowest resonance frequency (Hz) 35 Hz Sensitivity (1W/1m) 89 dB Woofer size (cm) 30 cm Recommended sealed enclosure (Litres) 42.5 Difuzoarele vor fi amplificate de un Mac Audio Fearless 4000D, cu 2x400W, iar subwooferul va fi amplasat pe bancheta unui Tico. Ma puteti ajuta cu niste modele si dimensiuni pentru o incinta? Si sa imi spuneti daca e diferenta mare intre PAL si MDF. |
Re: Incinta SPL 2x12"
Quote:
Recommended sealed enclosure (Litres) 42.5 42.5 litri = 42500 cm3 Difuzorul are 30 cm, deci fata incintei trebuie sa aiba cam 35 cm latura. 35 x 35 = 1225 cmc aria. 42500 / 1225 => 34.7 adica aproximativ 35 cm Incinta recomandata, privind datele producatorului, ar trebui sa fie un cub cu latura de 35 cm, fara nicio fanta de ventilatie. Asta pentru un singur difuzor, in cazul tau ar cam trebui sa fie un paralelipiped dreptunghic cu L = 70 cm, l = 35 cm si h = 35 cm. Eu unul prefer PAL-ul, desi este mai greu, dar fiind facut din rumegus, are o densitate mai ridicata decat MDF si nu intra in rezonanta (nu o sa iti vibreze, bazaie sau cum intelege fiecare zgomotul produs de miscarea placilor de PAL/MDF). P.S. Parerea mea :)) |
Re: Incinta SPL 2x12"
Quote:
La MDF si PAL ai inversat complet caracteristicile. :rolleyes2 MDF-ul este asa cum crezi tu ca e PAL-ul, si invers. PAL: Placi Aglomerate din Lemn - Particle Board http://en.wikipedia.org/wiki/Particle_board MDF:Placa din Fibre cu Densitate Medie (traducere aproximativa) - Medium Density Fibreboard http://en.wikipedia.org/wiki/Medium-density_fibreboard Mai documenteaza-te putin. :) |
Re: Incinta SPL 2x12"
Quote:
Recomandarea mea este, in cazul in care le pastrezi, sa le folosesti in incinta inchisa construita din MDF, coaste de rigidizare la interior, material fonoabsorbant 50%... si cu un volum util la interior de 42-43 de litri precum recomanda Pioneer. Cu 2 Pioneer ts-w305C si un sistem bine reglat, in automobilul tau, cu acesta incinta 2 x 12 amplasata in spatele banchetei, vei avea un sunet ce iti va placea cu siguranta! Conteaza acum si cu ce vei completa restul de frecvente din spectrul audio, ma refer la bass, medii, inalte in Tico.... sub-bass vei avea in excess! |
Re: Incinta SPL 2x12"
EU stiam ca litera C vine de la COIL, pt ca mai sunt si modele DVC( DUAL VOICE COIL).
Pe usile din fata mai am un sistem Mac Audio Revolution X 2.16 (montate pe cd player) si o pereche de coaxiale Mac Audio Revolution X 20.3 (amplificate de un Sony 2x65w). Pe spate am niste coaxiale Pioneer. M-am gandit ca atunci cand voi merge la concurs sa amplific sistemul X 2.16 si sa le deconectez pe cele de 20, pt a nu fi incadrat la o categorie mai mare. Subwooferul va fi montat pe bancheta pt ca in portbagaj am butelia de gpl. Asa se aude masina fara subwoofer: https://www.youtube.com/watch?v=8dYJ5...layer_embedded |
Re: Incinta SPL 2x12"
In trecut, C-ul din "coada" se referea la faptul ca traductorul este recomandat pentru aplicatii in compresie / incinta inchisa / sealed = (type C)
La fel avem la Pioneer traductoarele (type F) = recomandate pentru aplicatii free air http://www.pioneer.eu/uk/products/ar...05C/index.html S-ar putea totusi ca in prezent sa existe si interpretari diferite pe site-urile lor... |
Re: Incinta SPL 2x12"
Quote:
|
Re: Incinta SPL 2x12"
Quote:
Citez de la Pioneer, descriere Pioneer ts-w305C: "If you want extra in-car power, then you need just the right subwoofer to do it. Check out Pioneer's stylish black enclosure (C-type) a-Ccelerate subwoofers for custom-designed sealed, vented or bandpass enclosures. They rev up your system to the lowest of low frequencies. If you're thinking about using the whole boot of your car as an acoustic chamber, then you'll want to go for the free air (F-type) solution. Either way, you'll get bass-kicking performance, the extra power, and tonal perfection that says purely Pioneer." Difuzor universal. ;) |
| All times are GMT +2. The time now is 02:07. |
- Copyright 2026 4Tuning