Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Sugestii configuratie sub + amp + condensator (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/298590-sugestii-configuratie-amp-condensator.html)

Simox 14-01-12 16:18

Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Salut ! Vreau sa achizitionez un woofer + amp ( condensator daca e nevoie ) si nu sunt chiar un "maistru" in domeniul asta , ma gandeam ca imi puteti da idei .

HU - Pioneer DEH-P3100UB


Dar mai am o dilema , le voi monta pe un vw polo 9n3 motor 1.2 , nu stiu sa va zic exact acum cam de cat este dar banuiesc , ca este baterie micuta.

Buget cam 15-16 mil. ( daca depaseste putin sa spunem ca voi face un efort :D ) Astept sugestii de woofer + amp +/- condensator , si desigur daca mai aveti nevoie de alte informatii voi raspunde in cel mai scurt timp , multumesc.

ReLLaXX 16-01-12 14:31

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
La cat loc liber din portbagaj esti dispus sa renunti? Ce gen de muzica asculti in general?

Simox 16-01-12 14:34

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Sunt dispus sa renunt la tot portbagajul , in general ascul rap , foarte rar drum n bass / dubstep cand ma apuca nebuniile , si cand ma apuca ma tin maxim 1 ora


EDIT : am ales :

Dar daca mai aveti alte sugestii va ascult :D

ReLLaXX 16-01-12 15:43

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Mai ia in calcul cabluri, incinta si instalare. Aproximez 500 RON (cu variante de buget).

Daca nu ai de gand sa schimbi bacteria sau sa treci la un alternator mai mare (greu de imaginat la 1.2) iti recomand sa te uiti la o varianta cu mai putina putere.

O sa montezi degeaba un amplificator de 1.5 Kw daca tu nu poti sa-l alimentezi corect mai mult de 2-3 minute. Dupa asta o sa incepi sa incalzesti sau chiar sa arzi difuzoare si nu o sa intelegi de ce.

Pachetul e ok, mai ales la pretul acela. Nu cred totusi ca-i "compatibil" cu masina ta, asa cum este ea acum. :) Cauta ceva de putere mai mica. Ceva sa faca ce vei tu fara sa streseze instalatia electrica a masinii (care este oricum destul de anemica).

PS: In Polo-ul ala un 12" cu 3-400W bine plasati ar trebui sa fie suficient incat sa nu-ti mai auzi bine difuzoarele din usi.

ReLLaXX 16-01-12 15:46

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
PS: Daca forumul cenzureaza link-ul inseamna ca exista o regula care nu trebuie neaparat ocolita. ;)

Pune poze cu produsele, scrie numele lor si copiaza specificatiile aici, daca vrei sa fie vizibile.

Presupun ca era vorba de pachetul la 1815 RON, nu?

Simox 16-01-12 15:51

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Da despre acel pachet era vorba , scuze de link .


Am avut 400 W bine plasati si intradevar nu-mi mai auzeam difuzoarele , dar sa spunem ca nu e suficient , dupaia am facut upgrade la 600 , nu a fost mare diferenta iar acum am ajuns la acest pachet de 1000 , am banuit ca o sa fie probleme cu partea electrica dar credeam ca va fii indeajuns sa cumpar o baterie mai mare , acum mi-ai dat tu toate calculele peste cap , cam cat ar costa un alternator mai mare ?

ReLLaXX 16-01-12 15:56

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by Simox (Post 4830081)
Da despre acel pachet era vorba , scuze de link .


Am avut 400 W bine plasati si intradevar nu-mi mai auzeam difuzoarele , dar sa spunem ca nu e suficient , dupaia am facut upgrade la 600 , nu a fost mare diferenta iar acum am ajuns la acest pachet de 1000 , am banuit ca o sa fie probleme cu partea electrica dar credeam ca va fii indeajuns sa cumpar o baterie mai mare , acum mi-ai dat tu toate calculele peste cap , cam cat ar costa un alternator mai mare ?

Imi spui te rog ce pachete de 400/600/1000W ai avut? Ce amplificator, difuzor si incinta contin.

Nu am idee ce alternator potriveste pe motorul ala, dar ne putem interesa. O baterie mai mare e o salvare de scurta durata. Ea inmagazineaza curent, nu produce. Adica... tot tragi din ea, dar daca ceva nu pune la loc... se termina. Pe romaneste. :)

Iar atata timp cat nu ai curent suficient pui degeaba amplificatoare mai mari. Eficienta si randament se castiga si din alte parti, nu doar din putere efectiva.

Simox 16-01-12 16:00

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Pachetul de 400 w a fost :

Amplificator Titan AMP TXI-3000

putere:
2 x 100 W in 4 Ohmi
2 x 175 W in 2 Ohmi
1 x 350 W in 4 ohmi
HPF: 10Hz-1.2kHz
LPF: 30Hz-150Hz
Bassboost variabil: 0-18dB la 45Hz
Bandpass-mode
logo "Hifonics" iluminat albastru
telecomanda inclusa
dimensiuni: 250 x 52 x 250/280 mm


Subwoofer TX12 Reflex

tip incinta bass reflex
putere RMS: 400 W
putere maxima: 800 W
impedanta: 4 Ohmi
diametru difuzor: 30 cm
dimensiuni: 470 x 370 x 470/250 mm
incinta solida din MDF + bare solide


Iar cel de 600 w :

JBL GTO 1204BP-D

subwoofer bandpass, 2 difuzoare de 30 cm
putere: 600W RMS, 1800W max
SPL (1W/1m): 98 dB
impedanta 2 x 4 ohmi
raspuns in frecventa: 35 - 150 Hz
dimensiuni: 900 x 450 x 370 mm

Amp JBL GTO 75.4 :

amplificator auto 4 canale
putere:
4 ohmi, stereo: 4 x 104W RMS
4 ohmi, in punte: 2 x 284W RMS
2 ohmi, stereo: 4 x 142W RMS
raspuns in frecventa 10Hz - 83kHz
Raport semnal audio / zgomot: 80 dBA
crossovere high pass si low pass 12dB
intrari low level (5.8V max) / high level
Dimensiuni (L x W x H): 384mm x 313mm x 60mm

de 1000 nu am avut , asta vreau sa-mi cumpar acum :)

Bigu 16-01-12 16:13

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by Simox (Post 4830081)
Da despre acel pachet era vorba , scuze de link .


Am avut 400 W bine plasati si intradevar nu-mi mai auzeam difuzoarele , dar sa spunem ca nu e suficient , dupaia am facut upgrade la 600 , nu a fost mare diferenta iar acum am ajuns la acest pachet de 1000 , am banuit ca o sa fie probleme cu partea electrica dar credeam ca va fii indeajuns sa cumpar o baterie mai mare , acum mi-ai dat tu toate calculele peste cap , cam cat ar costa un alternator mai mare ?

Nu a fost asa mare diferenta pentru ca acel 75.4 nu le "spunea" wooferelor prea mare lucru.

Ca sa fie ok pentru aproximativ 1000w iti recomand un kit de 50mm2 , mai ai nevoie de o incinta facuta cu simt de raspundere de cineva care se pricepe (adica nu tamplar) , o instalare si reglare ok a componentelor. Aici deja te invarti la 7-8 mil linistit. Alternatorul din cate stiu eu are 90a si acumulatorul de fabrica care intuiesc ca deja e obosit are maxim 60ah... Loc de una mai mare este... Deci ajungi la aprox 1000ron cu niste curent si o incinta.

Parerea mea , daca nu dispui de toti banii odata, mai bine iei pe bucati. Decat sa ajungi sa schimbi sistemele odata cu uleiul mai bine stai fara cateva luni ...

Simox 16-01-12 16:16

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Dap , stiu asta , si pana la urma s-au si ars din pacate :)

pigoo 16-01-12 16:33

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
nu stiam de acest thread, eu l-am contactat pe baiat pe celalalt forum unde are nickul NRC si m-am oferit sa-l ajut din moment ce suntem din acelasi oras.

pana la urma ne-am hotarat sa ramanem la pachetul cu subwoofer soundstream t5 12 si amplifu spl de 1489.5w , incinta si reglajele le voi face eu . sper sa nu se arda ceva :lol::lol::lol::lol::lol::-P . daca pornesc inseamna ca am avut noroc. daca se si aude.... atunci mare mirare:lol:

Simox 16-01-12 16:36

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Da... m-a racolat pigoo.... merg pe mana lui :))

pigoo 16-01-12 16:39

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
ai uitat sa mentionezi ca ai deja kit de alimentare de 50mm patrati iar o baterie noua e pe vine.

Bigu 16-01-12 16:42

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Deci pigoo face cutia si reglajele cu 1000ron :)))))
Reveniti cu detalii dupa ce terminati :))

pigoo 16-01-12 16:45

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
eeeeeei , nu 1000. 999 :)


All times are GMT +2. The time now is 04:00.

- Copyright 2026 4Tuning