Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   probleme fise e36 1.8 is (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/298146-probleme-fise-e36-1-8-is.html)

ukyobob 11-01-12 18:35

probleme fise e36 1.8 is
 
sall... am si eu o problema la un e 36 1.8 is ,m42 an 93 vreau sa pun fisele dar nu stiu care bobina corespunde cu pistonu...mssss

Sparkle_81 11-01-12 19:12

Re: probleme fise e36 1.8 is
 
2 Attachment(s)
Cred ca te vei descurca daca vei urmarii pozele !

Mufele ce vin in bobine nu ai cum sa le incurci, ele cad in ordine .
Luam prima bobina cea dinspre botul masinii , iar pistoanele la fel in aceiasi ordine.

Bobina 1 = pistonul 4
Bobina 2 = pistonul 1
Bobina 3 = pistonul 2
Bobina 4 = pistonul 3

Ordinea de aprindere a motorului este 1-3-4-2.

Verifica si reverifica ca fisele sa nu fie ai ciupite, si nu te grabii atunci cand le bagi in locasul din chiuloasa !


Voie buna !

ukyobob 11-01-12 19:23

Re: probleme fise e36 1.8 is
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 4821173)
Cred ca te vei descurca daca vei urmarii pozele !

Mufele ce vin in bobine nu ai cum sa le incurci, ele cad in ordine .
Luam prima bobina cea dinspre botul masinii , iar pistoanele la fel in aceiasi ordine.

Bobina 1 = pistonul 4
Bobina 2 = pistonul 1
Bobina 3 = pistonul 2
Bobina 4 = pistonul 3

Ordinea de aprindere a motorului este 1-3-4-2.

Verifica si reverifica ca fisele sa nu fie ai ciupite, si nu te grabii atunci cand le bagi in locasul din chiuloasa !


Voie buna !

msss mult o sa incerc mn...unu mia zis sa pun bobina 1 piston1, bobina 2 piston 2.......
am o fisa ciupita c sa fac???

Sparkle_81 11-01-12 19:52

Re: probleme fise e36 1.8 is
 
Quote:

Originally Posted by ukyobob (Post 4821219)
...unu mia zis sa pun bobina 1 piston1, bobina 2 piston 2.......
am o fisa ciupita c sa fac???

OFF : Ala de ti-a spus treaba aia , pune-i mana pe nicovala si da cu ciocanu tare, sa-si vada de treaba lui pe viitor; unde nu stie sa taca !

ON : Fisele toate 4, sh se vand undeva 100 ron . Daca o ai ciupita, pana la schimbare, dai cu banda izoler , sa nu faca scurt cu motorul ! Daca este d-aia lunga, cred nu mai stiu sigur , dar cred ca mai am 2 prin garaj . Daca le mai gasesc iti trimet una, free of charge !


Voie buna !

caddy26alex 12-01-12 05:17

Re: probleme fise e36 1.8 is
 
salut tot cu ce pot sa te ajut este sa iti spun ca si eu am avut fisa nr 2 moarta si le-am luat noi cu 300 de ron. daca te ajuta pot sa ti le dau pe cele vechi(le am degeaba prin casa) sa faci o proba ceva sau te indrum de unde le-am luat. 0767853223

ukyobob 12-01-12 10:51

Re: probleme fise e36 1.8 is
 
Quote:

Originally Posted by caddy26alex (Post 4822022)
salut tot cu ce pot sa te ajut este sa iti spun ca si eu am avut fisa nr 2 moarta si le-am luat noi cu 300 de ron. daca te ajuta pot sa ti le dau pe cele vechi(le am degeaba prin casa) sa faci o proba ceva sau te indrum de unde le-am luat. 0767853223

eu am decat o fisa ciupita un pic...sa vad care este si dak poti sa mi-o dai paia ar fi perfect (te cinstesc)

ukyobob 30-07-12 21:58

Re: probleme fise e36 1.8 is
 
sall..am si eu nevoie de o fisa ....fisa nr3...mssss


All times are GMT +2. The time now is 02:04.

- Copyright 2026 4Tuning