Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Cielo B 40 VLN (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/297499-daewoo-cielo-40-vln.html)

Costi_vln 07-01-12 23:29

Daewoo Cielo B 40 VLN
 
9 Attachment(s)
Asta e batrana mea,Cielo din 95,koreea,120kkm,Gle.
Dotari,AC,4 geamuri electirce,full servo,inchidere si ce mai are Gle-ul standard.
Modificari aduse,folie omologata fata-spate,bixenon 5000k,faruri-stopuri-semnale inegrite,sensori parcare,oglinzi incalzite si electrice,volan reglabil pe inaltime,jante pe 15 cu guma 195/50/15,toba sport,eleron,alarma cu pager,interior luminat leduri,scaune-bancheta Nexia,strutbar amortizoare fata,Insonorizat portiere,plafon,portbagaj,cu folie Aluband.
-Podeaua a fost curatata,grund,antifon,lipit pasla fonomin inclusiv pe peretele de foc,dupa care montat inca un strat de vata insonorizanta folosita la fabricarea subwooferelor.
-Retapitat plafonul,material imitatie de piele de culoare neagra + montarea inca a unor 2 lampi in lateral spate,cu aceleasi functii ca plafoniera,volan Astra GSI,plafon colant negru.
-Vopsit plasticele stalpilor interiori in negru.Etrier fata Ate,discuri +placute Ferodo.
Statie+boofer JBL,6*120W,2 perechi twetere +8 boxe interior,hu toate Sony-XPlode.
Si cred ca or mai fii...

iviTe 07-01-12 23:43

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
hai costi cu poze :D nu ca de nu as sti masina dar sa vada si restu :>

Costi_vln 07-01-12 23:44

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Gata,le-am atasat.

Costi_vln 08-01-12 18:27

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
9 Attachment(s)
Am mai selectat cateva poze......cu babeta.....

Auras 26 08-01-12 21:22

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Ai o masina foarte curata , mai ales la motor. Foarte frumoasa masina, succes in continuare cu ea :D

Costi_vln 12-01-12 18:24

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
7 Attachment(s)
O parte din piesele ce vor urca pe masina la primavara.
Si anume,arcuri sport,bara torsiune Nexia de 22mm si punte discuri de Astra GSI.
Toate au fost reconditionate,curatare,date cu Feruginol,degresate si vopsite.Pt arcuri am vrut rosu,insa a iesit un mov deschis.Merg si asa.
Puntea a fost vopsita in negru,la fel si etrierii.
Puntea a fost plina de rugina,de asemenea a avut parte si ea de acest tratament.Ce e ok,sabotii sant ok,placutele sant ok,discurile ok,fara buza,rulmentii fara joc,etrierii ok,asta dupa ce am inlocuit unul deoarece avea un aerisitor rupt si mai sant nevoit sa inlocuiesc si conducta dreapta-spate.

Mai am de achizitionat etrieri ate Ate,discuri de 256 si sa intaresc amortizoarele spate.
Mai am tiimp pana la primavara.
Poze.

nt98adu 12-01-12 18:42

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Lucru bune pentru VLN!:D Cum afara e mai mult primavara, cred ca ar trebui sa te apuci de treaba. Asteptam impresiile!;)

B-99-SAA 12-01-12 20:08

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Pfoai ce bine arata :shock: hai cu arcurile sport si puntea spate, o sa fie frumos de tot! Felicitari pentru masina! :D

PetricaCBD 12-01-12 22:43

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by Costi_vln (Post 4815278)
Am mai selectat cateva poze......cu babeta.....

ce cielo rosu frumos apare in poze...al cui este??

Geo_ZGA 13-01-12 07:20

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by PetricaCBD (Post 4823807)
ce cielo rosu frumos apare in poze...al cui este??

Eu vad doar un cielo rosu... nu si frumos :rolleyes2
Ce-ti mai place shaorma cu de toate... :lol:

PetricaCBD 13-01-12 07:35

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
=))) buna asta.....

OdorogLGV 14-01-12 13:55

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
1 Attachment(s)
frumos cielo...pe spate te-as fi sfatuit sa-i pui punte de vectra A.are bara stabilizatoare si cred ca era mai buna.castigai enorm la stabilitate...oricum,bafta cu el...ps,uite poza sa intelegi despre ce vb!

piticuldegradina 14-01-12 15:49

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
foarte frumos felicitari:D

PetricaCBD 15-01-12 07:25

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by OdorogLGV (Post 4826380)
frumos cielo...pe spate te-as fi sfatuit sa-i pui punte de vectra A.are bara stabilizatoare si cred ca era mai buna.castigai enorm la stabilitate...oricum,bafta cu el...ps,uite poza sa intelegi despre ce vb!

asa i-am zis si eu....din spusele celor care si-au pus punte cu discuri pe cielo...cica asta de vectra A e cea mai buna...

Costi_vln 15-01-12 10:18

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
1 Attachment(s)
Hai sa va lamuresc.
Puntea de Vectra se potriveste perfect pe Cielo,insa trebuiesc modificate prinderile cablului frana de mana,mai precis schimbarea pozitiei de prindere pe punte.Eu nu am vrut nici un fel de modificare.
Plus ca aceasta punte a fost montata pe Astra GSI si Kadett gsi,daca faceau fata fara probleme acestor masini ce aveau 150 hp,nu cred ca vor fi probleme pe Cielo.
Si aceasta punte are bara de rigidizare,insa in interiorul axului transversal ce nu coboara pe laterale.
Atasez si o poza.....

iviTe 15-01-12 10:45

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
de asta am optata si eu costi ptr punte dinasta cum ai tu :D

sorin_maican20 15-01-12 12:37

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Cel mai ingrijit Cielo, din punctul meu de vedere. Il vad aproape zilnic, e curat ca lacrima. As vrea sa dau o tura cu el sa vedem cat de insonorizat e (banuiesc ca nu se aude nimic in interior, la cate ore ai bagat in pregatirea lui).

Costi poti sa ma sfatuiesti si pe mine cu ce sa il insonorizez pe al meu Tico? Ma gandeam la pasla pe podea si burete subtire pe sub plasticele din interior si pe sub bord.

Succes in continuare!

Costi_vln 15-01-12 19:18

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Ms Sorin,totusi fii serios cu cel mai ingrijit Cielo.
Cat despre antifonare-insonorizare eu am facut asa..
podeaua curatata,2maini de grund,2 maini de antifon,peste are asa nezvantat am aplicat pasla insonorizanta fonomon,peste care am mai aplicat un strat de vatelina folosita la fabricarea boxelor.
la usi am aplicat vaselina pe interiorul usii iar apoi folie aluband intre usi si fetele de usi.
la plagon folie aluband si retapitat intr-un material imitatie piele neagra mult mai gros.
la portbagaj 2 maini grund,2maino antifon pt podea iar restu aluband si remochetat,inclusiv usa portbagajului.
Cpncluzia e mai putin zgomot inauntru,mai ales cel de rulare,iar ploaia nu se mai aude asa ca intr-o tigaie.

Daca mai ai mpntata si muzica zdravana se merita investitia si mai ales munca.

PetricaCBD 15-01-12 19:52

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
am avut okazia sa merg de mai multe ori cu masina asta....merita fiecare leutz investit

NFS 15-01-12 20:31

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
foarte tare masina...simpla si de bun gust!
mult succes in continuare!!!

Costi_vln 22-01-12 13:08

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
3 Attachment(s)
Ms baieti.Niste poze proaspete.

Costi_vln 29-01-12 19:16

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
2 Attachment(s)
Azi am montat pe masina Etrieri Ate,identici cu cei de Calibra,discuri dublu ventilate de 256 mm Ate si placute la fel Ate.
Franarea e o idee mai ferma,parca,insa detalii concrete mai tarziu,sa se mai aseze.

versacedragos 15-02-12 13:21

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by Costi_vln (Post 4853924)
Azi am montat pe masina Etrieri Ate,identici cu cei de Calibra,discuri dublu ventilate de 256 mm Ate si placute la fel Ate.
Franarea e o idee mai ferma,parca,insa detalii concrete mai tarziu,sa se mai aseze.

da cu abs ce ai facut mai functioneaza ??
oricum misto masina la mai multi km

RD-Woo 15-02-12 21:04

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by versacedragos (Post 4882144)
da cu abs ce ai facut mai functioneaza ??

Cielo nu are sistem ABS

Catalin_J 29-02-12 12:36

Daewoo Cielo B 40 VLN
 
salut..am si eu o mare rugaminte...am si eu un cielo cu oglinzi rabatabile..si am vazut ca ai puse oglinzi electrice incalzite pe al tau...spune-mi si mie te rog ce "miez", sistem de prindere, motorase..etc..sau de la ce ai luat..care se potrivesc.De mult timp caut dar nu am gasit nimic concret..si pe unde mai intreb imi spun ca nu se poate....

Catalin_J 29-02-12 12:36

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Btw..foarte frumoasa masina...felicitari..:)

Geo_ZGA 29-02-12 12:52

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Iti pot raspunde eu, se potrivesc de la Dacia Logan foliile de incalzire si motorasele, inclusiv joystickul de reglaj, cu mici adaptari.
p.s: poti sa folosesti functia "Edit" daca vrei sa mai adaugi ceva sau sa modifici postul anterior, in decurs de 5 min.

Catalin_J 29-02-12 12:58

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 4906951)
Iti pot raspunde eu, se potrivesc de la Dacia Logan foliile de incalzire si motorasele, inclusiv joystickul de reglaj, cu mici adaptari.
p.s: poti sa folosesti functia "Edit" daca vrei sa mai adaugi ceva sau sa modifici postul anterior, in decurs de 5 min.


aha..ms frumos..ideea e ca s-au rupt sistemul acela de miscare..nu mai pot regla oglinda din interior..doar din ext si sa pun hartie sub ea...si zici sa iau ce mi-ai spus mai sus..cu mici modificari si merge...iuhuu:)))...eu vroiam sa iau alte oglinzi cu carcasa cu totul..:):lol:

sunt incepator pe forum..chiar daca m am inscris de ceva vreme..

Costi_vln 09-03-12 18:01

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
6 Attachment(s)
Intre timp am montat o antena noua,ceea veche nu mai vrea sa coboare decat pana la jumate.
De asemenea am montat si jantele pe 15,de vara.Ceva poze.

pwr_bz 11-03-12 05:33

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Un exemplar f.frumos.
Ingrijit si curat.
Tine.o tot asa:)

B-99-SAA 13-03-12 07:10

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Mai jooossss....? :lol: Macar un -40 fata/spate :D

Costi_vln 13-03-12 20:49

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 4929134)
Mai jooossss....? :lol: Macar un -40 fata/spate :D

Urmeaza......

Costi_vln 18-03-12 21:37

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
8 Attachment(s)
Montat azi semnale fata noi,proiector dreapta nou,toate Originale Koreea.Toate astea dupa ce au fost date geamurile jos si inegrite.
Am mai montat si puntea cu discuri de Astra GSI.Tot azi am inlociut si amortizoarele cu unele Boge ceva mai dure.
Reglat cablu de frana,sabotii,aerisit,insa a durat ceva,cam 7 ore.
Acum da,am frana.
Ceva poze.

sorin_maican20 18-03-12 21:40

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Frumos. Abia astept sa o vad live maine.

PetricaCBD 18-03-12 21:41

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Merita munca....chiar are frane si pe spate acum....

Snapy_xxl 21-03-12 18:15

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Ce "activ" era Petrica :lol:

Costi_vln 21-03-12 20:56

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
7 Attachment(s)
Mda,se vede ce chef avea Zabine.....

Ceva poze de azi dupa o curatenie ca la carte.

Devu 21-03-12 21:45

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Arata foarte bine, bravo!
Poate te gandesti sa modifici si grila ( scapa de crom si badgeless ).

sorin_maican20 22-03-12 18:29

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Ce-mi place cum arata santul ala facut cu negru.
Frumoasa si curata ca intotdeauna.

Sunt curios ce planuri mai ai.

Costi_vln 22-03-12 22:14

Re: Daewoo Cielo B 40 VLN
 
Sorine,ca planuri cat de curand v-a cobora -4 cm cu amortizoare intarite.Probabil in 2-3 saptamani.
Dupa care fac motorul,intr-o luna,o luna juma.
Iar prin vara vreau s-o vopsesc.Ma gandesc la gri cu perla mov in lac.
Acum sa vedem si cu cascavalul.


All times are GMT +2. The time now is 02:07.

- Copyright 2024 4Tuning