Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo - OT 89 YRY (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/296513-cielo-ot-89-yry.html)

plopyyy 02-01-12 10:27

Cielo - OT 89 YRY
 
4 Attachment(s)
Urmaresc demult pe aici masinile de pe forum de la daewoo insa niciodata nu am avut curajul sa postez masina deoarece o consideram inferioara celor de pe aici,,,insa m-am hotarat sa o postez si eu acum in 2012
Masina mea de zi cu zi: cumparata noiembrie 2009 (an fabricatie 1997) pret 164.000km,,,actual 240.000km
instalatie GPL omologata,,,AC,,,proiectoare,,,alarma de la UNGO,,,

Modificari aduse:
- etrieri fata Opel Astra F de 236mm
- butuci spate pe discuri de Opel Vectra A 2000.i
- volan Opel Calibra
- bord LCD Opel Kadett GSI
- scaune Opel Calibra
- Jante Borbet type H care sunt la vanzare
- arcuri spate HD Opel Ascona
- arcuri fata H&R - 4 de Opel Astra F
- trapa Webasto Hollandia 300 clasic large electrica pe doua pozitii

modificari ce vor fi aduse,,,

- jante OZ Superturismo WRC cauciucuri Dunlop Sp Sport 01 185/55/14
- stopuri spate stil LEXUS cromate cu led
- suspensie sport KW noua de Opel Astra F coborare 50/50
- etrieri de calibra de 256mm
- body kit OEM
- cotiera de espero
- lupe G3 ,,,cu angels eyes,,,H4 (doar pe acestea nu le am ,,,restul pieselor le am)

cam asa arata masina acum doi ani,,,

iviTe 02-01-12 13:00

re: Cielo - OT 89 YRY
 
in sfarsit ti`ai postat masina si aici :) eu stiu mai tot ce ai de gand asa ca baga mare in continuare si sa vedem toate cele pe masina :twisted:

plopyyy 02-01-12 18:00

re: Cielo - OT 89 YRY
 
27 Attachment(s)
pe masina imediat dupa ce am luat-o am ars garnitura de chiuloasa prin ianuarie 2010,,,sigur am desfacut-o si montat o noua garnitura,,,au urmat rulmenti,,,si toate cele in fiecare zi cate ceva,,,inclusiv coloana reglabila de nexia,,,iar acum cateva luni kit de ambreiaj de la LUK,,,suportii de la motor ca 2 dintre ei erau rupti,,,montarea trapei(trapa nu s-a montat cu flexul,,,ci s-a dat o gauracu flexul iar dupa aceia conturul s-a decupat cu foaerfeca electrica pentru tabla),,,

plopyyy 02-01-12 19:54

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
17 Attachment(s)
si inca un set de poze si ultimul,,,bord LCD kadett(cu sonda de ulei de kadett noua,,,functional 100%),,,stopuri stil lexus cu leduri cromate,,,leduri butoane bord,,,jantele OZ Superturismo WRC,,,suspensia sport KW noua 50/50,,,oglinzi KDC,,,

daman 03-01-12 20:26

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
trapa ai cumparat-o de la vreun magazin sau ai luat-o de pe vreo masina?

plopyyy 04-01-12 09:18

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
Quote:

Originally Posted by daman (Post 4806052)
trapa ai cumparat-o de la vreun magazin sau ai luat-o de pe vreo masina?

trapa a fost luata de pe o nexia,,,este universala,,,2mil,,,dar costurile de montare au ajuns la 6mil,,,
exista si aici,,,dar este scumpa,,,undeva la 350euro new,,,
http://www.trapeauto.ro/produse/sist...andia-300.html

Auras 26 05-01-12 01:59

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
Pana acum nimic de reprosat, arata extraordinar :D

car 06-01-12 19:17

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
Imi place ceea ce ai realizat pana acum, spor la treaba in continuare.

plopyyy 14-01-12 09:58

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
Quote:

Originally Posted by car (Post 4811686)
Imi place ceea ce ai realizat pana acum, spor la treaba in continuare.

multumesc frumos de aprecieri !!!

da cred ca m-am hotarat si eu in schimbarea motorului si am sa merg pe C20NE, reconditionat total,,,cu arbore dat jos,,,supape schimbate,,,ghiduri facute,,pistoane,,,segementi,,,cuzinetzi,,,semerin guri supape,,,garnituri,,,sa fie totul new,,,si am sa opresc cutia de pe cielo cu planetarele,,,
nu vreau sa mai schimb suspensia,,,jambele,,,ca mi-as fi dorit un SFI,,,dar mai bine asta ca este mult mai fiabil si la consum se apropie de un 1,5 8V de pe cielo,,,poate chiar mai putin!!!

o intrebare daca opresc cutia si planetarele,,,teoretic merge ambreiajul !!!
ca doar ce l-am schimbat cu unule de la LUK si am schimbat si suportii de la motor !!!

sistem de franare am suficient de bun etrieri de calibra 256mm,,,placutze new Ferodo,,,discuri new Ferodo,,,pe spate am butuci de vectra a 2000i,,,cu senzori de ABS,,,si cu discuri new originale GM,,,placutze new ROADHOUSE!!

suspensia este new,,,KW de astra F cu coborare 50/50,,,este suficienta!!!

acum lucrez la ABS ca am luat jambe de astra f cu senzori de ABS,,,pompa de servo frana si unitate de ABS cu instalatia aferenta,,,si toate 6 conductele!!!

astept cu nerabdare primavara !!!

plopyyy 14-01-12 21:27

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
doua video pe GPL cu OT-89-YRY

https://www.youtube.com/watch?v=-ugoKiowpZA

https://www.youtube.com/watch?v=ygQr9iay1o0

Devu 14-01-12 22:05

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
S-a lucrat, nu gluma. Imi plac jantele, ar merge folie fumurie pe stopuri.
Frumos si ingrijit Cielo !

Bafta in continuare.

vladutzu 17-01-12 16:27

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
frumoasa masina. spor la cat mai multe modificari

adynita 01-02-12 00:24

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
mai ai arcurile fata H&R de Opel Astra F ?

plopyyy 01-02-12 10:50

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
6 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by adynita (Post 4858082)
mai ai arcurile fata H&R de Opel Astra F ?

da le am,,,sunt pe masina,,,astept luna martie sa ma apuc de ea,,,jambe astra f cu senzori de ABS,,,rulmenti fata de la FAG,,,pivoti Lemforder,,,arunc si suspensia new KW 50/50,,,flanse amortizoare Febi de astra f,,,arunc si jantele OZ Superturismo WRC r14,,,discurile de calibra new Ferodo Premier,,,placutze new Ferodo Premier,,,etrieri de calibra 256mm pregatitzi de mine pe galben,,,si evident inapoi butuci pe discuri de astra f GSI cu senzori de ABS,,,pentru ca lucrez acum la ABS,,,sa fie functional cu unitate de la BOCH de pe un opel Calibra,,,si pompa de servofrana de calibra,,,

deci arcurile H&R albastre sunt disponibile cred ca din luna martie,,,primul venit primul servit,,,arcurile sunt impecabile si coboara cam -4,,,-5,,,o poza cu arcurile la final ca idee sa vezi cat coboara !!!

sorin_maican20 01-02-12 19:45

Re: Cielo - OT 89 YRY
 
Salut,

Arata foarte bine ce ai pregatit pentru masina.
O singura intrebare am - spui ca etrierii au fost pregatiti de tine. Poti sa imi spui te rog frumos ce a insemnat pregatirea? Mi-am facut si eu etrierii verzi, dar cand mi-a scapat lichid de frana pe vopsea s-a luat. I-ai lasat la uscat si daca da, cat timp i-ai lasat?

Spor la treaba in continuare.


All times are GMT +2. The time now is 18:30.

- Copyright 2024 4Tuning