Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Opel (https://forum.4tuning.ro/326-zona-tehnica-opel.html)
-   -   Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B (https://forum.4tuning.ro/326-zona-tehnica-opel/294978-tutorial-schimbare-iluminare-bord-opel-corsa.html)

davay 19-12-11 14:58

Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
17 Attachment(s)
Salut.
Scurt si la obiect: Schimbare iluminare bord opel corsa B
Timp necesar: 30 minute
Unelte necesare: surubelnita in cruce,surubelnita in cruce cat mai scurta + bineitneles,becuri.
Pasii sunt simplii si gasiti in pozele de mai jos tot ce aveti nevoie.Se desfac suruburile incercuite ,se schimba cele 2 becuri avand grija la + si - si apoi se monteaza totul la loc. Spor la treaba !

skype09 27-12-11 00:07

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
ledurile sunt albastre sa inteleg..intra direct in soclu mai trebuie lipit cv? si ptr butoane (aer etc)gasesc tot led?

davay 27-12-11 21:26

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by skype09 (Post 4795998)
ledurile sunt albastre sa inteleg..intra direct in soclu mai trebuie lipit cv? si ptr butoane (aer etc)gasesc tot led?

Ledurile acestea,din poza de mai sus au capatul ce intra in soclu lat,se scoate cel vechi si se baga asta.La consola centrala sunt alte leduri,ceva de genul celor de la jucarii,mai rotunde insa nu bat intr-un singur punct.La un magazin auto daca intrebi ar trebui sa gasesti...uite si o poza pt consola centrala.
(nu se vede asa bne in poza,e mai frumos in realitate dar..ca idee...)

manolachi 25-06-12 22:44

Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
a fost super tutorialul tau dar nu prea se vede cu albastru pe care il aveam eu asa ca am pus din acelea albe care se vad super.erau frumoase alea albastre dar trebui sa caut de alta intensitate.as vrea sa-mi pun neoane din acelea sub masina dar nu prea stiu de care.

davay 25-06-12 22:47

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Quote:

Originally Posted by manolachi (Post 5079727)
a fost super tutorialul tau dar nu prea se vede cu albastru pe care il aveam eu asa ca am pus din acelea albe care se vad super.erau frumoase alea albastre dar trebui sa caut de alta intensitate.as vrea sa-mi pun neoane din acelea sub masina dar nu prea stiu de care.

Salut. Ce masina ai?Poate ne intalnim,mai schimbam impresii,idei,ca vad ca esti din Valeni:-)

corsapirate 05-08-12 14:15

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
sal ..am vbit pe youtube.am gasit niste leduri pe okazii si ma gandeam sa iti arat cateva sa-mi zici care se potrivesc...inca cv..nu reusesc sa desfac cele 2 suruburi de la bord..adik ultimele din colt..sunt stranse foarte tare ,,ce e de faqt?

davay 05-08-12 18:17

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Quote:

Originally Posted by corsapirate (Post 5127552)
sal ..am vbit pe youtube.am gasit niste leduri pe okazii si ma gandeam sa iti arat cateva sa-mi zici care se potrivesc...inca cv..nu reusesc sa desfac cele 2 suruburi de la bord..adik ultimele din colt..sunt stranse foarte tare ,,ce e de faqt?

Salut.Mai incearca cu suruburile,trebuie sa-si dea drumul insa ai grija sa fie surubelnita fixa,sa nu le strici sa nu le mai poti scoate.Ledurile trebuie sa fie ca cele din poza de mai sus,cu 4 ,,patratele" galbene,ca sa disperseze lumina.Din cate stiu se numesc leduri SMD...nu sunt nici eu prea priceput insa la asta m-am descurcat.

KeMS 19-01-14 20:55

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
La ceasurile cu turometru cate becuri sunt de schimbaT?

davay 20-01-14 21:56

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Quote:

Originally Posted by KeMS (Post 5651050)
La ceasurile cu turometru cate becuri sunt de schimbaT?

3:D..

KeMS 20-01-14 23:43

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Si cum se vede lumina mai bine cu leduri de acelea care au 6 beculete sau 4?

davay 21-01-14 11:58

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by KeMS (Post 5651752)
Si cum se vede lumina mai bine cu leduri de acelea care au 6 beculete sau 4?

Ideea e sa bata cat mai imprastiat,sa nu aiba lupa care sa bata concentrat. Atat timp cat indeplinesc conditia si incap in locas poti sa pui si cu 50 :-)Daca imi amintesc bine eu am asa ceva... ( Ca forma capatului care lumineaza,soclul nu mai stiu daca e la fel).

KeMS 23-01-14 15:09

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Am desfacut si eu astazi bordu si mi-am comandat niste leduri cum ai pus tu poza sper sa se vada bine !!! Ms... La consola + TID sunt la fel?

davay 23-01-14 23:27

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Quote:

Originally Posted by KeMS (Post 5653247)
Am desfacut si eu astazi bordu si mi-am comandat niste leduri cum ai pus tu poza sper sa se vada bine !!! Ms... La consola + TID sunt la fel?

Da,cate 2 la fiecare daca imi amintesc bine.

lucyan.lucyoos 23-03-15 22:06

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
1 Attachment(s)
Salut!
Poate sa imi explice si mie cum ati scos carcasa dintre volan si ceasuri ?
Am marcat pe poza acea carcasa. Multumesc!

davay 23-03-15 22:08

Re: Tutorial: Schimbare iluminare bord Opel Corsa B
 
Quote:

Originally Posted by lucyan.lucyoos (Post 5788745)
Salut!
Poate sa imi explice si mie cum ati scos carcasa dintre volan si ceasuri ?
Am marcat pe poza acea carcasa. Multumesc!

Scoti acele doua suruburi de pe laterale, cele care le vezi in poza iar mai apoi, sub volan mai ai 2 suruburi, de la plasticul de sub plasticul pe care vrei tu sa-l scoti. Dupa ce scoti plasticul de sub volan il poti scoate si pe cel din poza ta. Sper sa te ajute explicatia.


All times are GMT +2. The time now is 16:55.

- Copyright 2024 4Tuning