Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - BMW 316i SSF (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/293410-e30-bmw-316i-ssf.html)

Ingerasul99 09-12-11 13:26

E30 - BMW 316i SSF
 
10 Attachment(s)
Salutari tuturor , nu stiu cum sa incep , insa va zic pe cuvintele care cum e treaba cu masina.
Am cumparat-o de la o doamna din oras , masina zacand de un an , prima saptamana a fost ok , dupa care a inceput sa cada lejer.
I-am schimbat basculele cu bucsele aferente si suporti de bucse. Eliminasem bataile din timpul mersului , dupa nu prea mult timp imi fierbea apa, rezolvare am schimbat radiatorul si termostatul. Au inceput sa imi sara curelele de coapte ce erau , le-am schimbat imediat cu unele gates.
Fiind fost posesor de dacie ma asteptam sa traga mult mai bine , dar nevoie , am preferat sa ii fac o evacuare din inox cu o singura toba, urla cam tare , dar deocamdata ramane asa.
Ca sa o readuc mai bine la realitate am dus masina la tinichigiu ( a durat o vesnicie sa mi-o faca , ca de lenea e mare) , acum e la vopsitor , alt lenes.
Cateva poze cu masina in cauza, revin si cu alte poze de indata ce iese de la vopsitor si voi posta si cateva bube.
Uneori , dar de ceva vreme dimineata sau cand e rece imi merge in 3 , pana se incalzeste putin si limitarea nu e limitarea aia normala imi urca pana in 5500 cam asa dupa scade si iar urca.

Sonny™ 13-12-11 20:53

Re: E30 318i touring
 
ma bucur ca ai facut topic, imi place ursu imi pare rau ca nu ai ales negru, dar sper sa arate bine si in 2 culori, sper sa iei si tu un set de jante buzate si sa vina si suspensia aia odata...;)

p.s. ai tu ceva cu innegritul stopurilor....:twisted:

Ingerasul99 13-12-11 21:18

Re: E30 318i touring
 
Azi i-am pus bujii ngk iridium ix , dar trebuiesc schimbate si fisele ca imi fura curent pe la delcou.Tot azi s-a dat si prima culoarea , urmeaza maine cealalta dupa care joi o echipez si o aduc acasa.

Ingerasul99 14-12-11 16:13

Re: E30 318i touring
 
7 Attachment(s)
Cateva poze de azi , urmeaza sa ii fac pe seara altele dupa ce sa i se da si restul de culoare.

Sonny™ 14-12-11 16:32

Re: E30 318i touring
 
Quote:

Originally Posted by Ingerasul99 (Post 4777661)
Cateva poze de azi , urmeaza sa ii fac pe seara altele dupa ce sa i se da si restul de culoare.

a iesit bine, dar parerea mea e ca trebuia vopsit si partea aia de la hayon de sub luneta tot cu rosu...sa vedem si negru pe ea si atunci mai vorbim...:twisted:

15lda 14-12-11 17:21

Re: E30 318i touring
 
Hai cu ea sergiule sa o vad gata ca prea de mult sta :D

Ingerasul99 19-12-11 00:33

Re: E30 318i touring
 
Masina a iesit de la vopsit, de fresh ce era si-a luat prima zgarietura pe capota, o duc zilele astea sa imi refaca capota + unele locuri nevopsite.
Mai am de montat prin portbagaj panourile laterale si pe fata masca de la difuzor si cea de sub volan.
Vopsitorul a vrut sa faca pe mecanicul si mi-a bulit 2 fise, una nu intra pe delcou si una nu intra pe bujie , sa vad cum fac dupa anul nou sa imi iau un set de fise noi.
Va voi incanta maine cu cateva poze.

retro_renault 19-12-11 12:09

Re: E30 318i touring
 
Imi pare bine ca se gasesc oameni care sa salveze masinile astea, nu te grabi cu vopsitul si tinichigeria sau altele, ca sa nu iti para rau, si eu am trecut prin chestii de genul asta, e mai bine sa le faci incet si cu multa grija, iar daca le fac altii macar sa stai putin pe capul lor. Sper sa o mentii mai aproape de ce a facut fabrica (oem+), adica restaurare nu "tiuning" ca e30-ul e legendar.

Astept sa ne incanti cu pozele :) si bafta in continuare cu proiectul (daca vei continua cu modificari) !

Sonny™ 19-12-11 12:12

Re: E30 318i touring
 
ti.am zis ca imi pare rau de zgarietura, daca lasi toti copii pe langa masina...baga poze mai repede sa vedem si cealalta culoare

Ingerasul99 20-12-11 13:05

Re: E30 318i touring
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by retro_renault (Post 4785511)
Imi pare bine ca se gasesc oameni care sa salveze masinile astea, nu te grabi cu vopsitul si tinichigeria sau altele, ca sa nu iti para rau, si eu am trecut prin chestii de genul asta, e mai bine sa le faci incet si cu multa grija, iar daca le fac altii macar sa stai putin pe capul lor. Sper sa o mentii mai aproape de ce a facut fabrica (oem+), adica restaurare nu "tiuning" ca e30-ul e legendar.

Astept sa ne incanti cu pozele :) si bafta in continuare cu proiectul (daca vei continua cu modificari) !

Nu m-am grabit deloc cu vopsitul sau tinichigeria sau altele , dar se pare ca se dau buleli si asa chiar daca tot stai pe capul lor.
Prea mari modificari nu vor fi adica o suspensie ce urmeaza in ianuarie si un set de jante, restu va fi restaurare.
Cu parere de rau , dar pozele nu scot deloc culoarea in evidenta o fac stearsa. Am si eu nevoie de ceva sfaturi cum schimb iluminatul la ceasuri ca nu imi merge pe partea cu rpm si temperatura apei si la partea cea de jos de la head-unit , unde este caldura , acolo noapte nu vad nimic.Mersi anticipat.

Sonny™ 20-12-11 14:05

Re: E30 318i touring
 
imi pare rau ca a iesit asa, ti.a vopsit si toba, coltul barii spate vad ca este infundat, rama de sub geamul spate vad ca deja nu mai are vopsea pe ea..sunt curios cat ai dat la vopsit?

Ingerasul99 20-12-11 14:09

Re: E30 318i touring
 
Coltul ala , nu am gasit o solutia de al aduce la fata, ramele de la geamuri urmeaza vopsite , ca nu le-am vopsit , la fel vom face si cu bandourile, bara spate o sa o iau la diluant zilele astea.

Sonny™ 20-12-11 14:11

Re: E30 318i touring
 
Quote:

Originally Posted by Ingerasul99 (Post 4787263)
Coltul ala , nu am gasit o solutia de al aduce la fata, ramele de la geamuri urmeaza vopsite , ca nu le-am vopsit , la fel vom face si cu bandourile, bara spate o sa o iau la diluant zilele astea.

vezi ca in ianuarie vin acasa...sa il faci frumos pana atunci...:twisted:

Ingerasul99 20-12-11 14:19

Re: E30 318i touring
 
Quote:

Originally Posted by Sonny™ (Post 4787268)
vezi ca in ianuarie vin acasa...sa il faci frumos pana atunci...:twisted:

Poate il gasesti lipit de asfalt.

15lda 20-12-11 17:37

Re: E30 318i touring
 
Da e mult mai frumoasa culoarea in realitate si ti-am zis bandourile rosii :sad:


All times are GMT +2. The time now is 01:21.

- Copyright 2024 4Tuning