Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Sfat achizitie masina clasa mica (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/292959-sfat-achizitie-masina-clasa-mica.html)

Reality Check 06-12-11 21:42

Sfat achizitie masina clasa mica
 
Salutare!

Daca pentru mine si familia mea am ales deja masina (achizitionarea ei fiind doar o chestiune de zile), a ramas alegerea masinii pentru sotia mea.

Asa ca sa incepem cu dorintele ei:
- clasa mica
- frumoasa
- consum mic

Dorintele mele:
- clasa mica
- stabila
- daca se poate, cutie automata

Masina trebuie sa fie noua sau sa aiba maxim 10 000 de km parcursi.
Masina va fi condusa de sotia mea si, uneori, de mine. Nu cred ca se vor parcurge mai mult de 5 000 de km anual.

Pret? Intre 10 si 25 de mii de euro.

Astept impresii, pareri, recomandari.

Multam' fain!

ionut_cluj 07-12-11 07:33

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Fiat 500 by Diesel.

Reality Check 07-12-11 10:55

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 4763795)
Fiat 500 by Diesel.

Foarte simpatica masina. Se vinde si in Romania? Imi place mult si Abarth, la fel cum mi-ar placea si Mini.

NEo007 07-12-11 11:51

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Mi se pare prea mare marja de pret, intre 10 si 25.000, asa ca sunt foarte multe optiuni.

Eu as lua un Polo TDI DSG Highline, pe care as pune mai multe optionale sau un Audi A1, TDI S-tronic, dar nu cu asa multe dotari ca si VW-ul.

Reality Check 07-12-11 12:22

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by NEo007 (Post 4764236)
Mi se pare prea mare marja de pret, intre 10 si 25.000, asa ca sunt foarte multe optiuni.

Eu as lua un Polo TDI DSG Highline, pe care as pune mai multe optionale sau un Audi A1, TDI S-tronic, dar nu cu asa multe dotari ca si VW-ul.

Polo nu ne place cum arata. Audi A1? Niciodata Audi la noi in garaj. :) Chestiune de gust. Masina va fi condusa in principal de sotia mea, asa ca trebuie sa fie si frumoasa.

TR 69 CRS 07-12-11 12:55

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
mini sau fiat 500

ionut_cluj 07-12-11 16:55

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
500 by Diesel se vinde si la noi pe comanda.
Si mai stiu una interesanta :)

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...10&origin=PARK

NEo007 07-12-11 17:30

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Te poti uita si la un Citroen Ds3 bine accesorizat. Daca nu, Mini, Fiat 500, Smart Brabus.. mai bine ne spui ce modele nu iti plac.

steffan 07-12-11 17:41

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
da... volvo c30 este foarte tare, la fel si mini.

ce zici de citroen ds3?

Champion 07-12-11 17:56

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Alfa Romeo MiTo, Citroen DS3, Fiat 500 :-? Ford Fiesta, exemplele pot continua, marja de pret de la 10 la 25 000 iti ofera multe oportunitati :) de curiozitate, tu asupra carei masini te-ai decis pt familie?:)

PS: criteriul "frumoasa" nu e prea bun aici, doar sotia ta se poate pronunta cat e de frumoasa :)

Reality Check 07-12-11 18:49

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 4764719)
500 by Diesel se vinde si la noi pe comanda.
Si mai stiu una interesanta :)

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...10&origin=PARK

500 by Diesel chiar imi place (da' parca mai fain e Abarth si muuult mai atractiv pe partea de motorizare).

Volvo imi place mie, nevasta-mea nici nu vrea sa auda de ea. :)

Reality Check 07-12-11 18:52

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by NEo007 (Post 4764794)
Te poti uita si la un Citroen Ds3 bine accesorizat. Daca nu, Mini, Fiat 500, Smart Brabus.. mai bine ne spui ce modele nu iti plac.

Daca ar fi DOAR dupa mine, as alege Mini Cooper sau Abarth. Ei ii mai plac si Alfa MiTO/Giulietta, Fiat 500 si Citroen C3. Am vazut DS3 impreuna cu ea si mi-a transmis din priviri sa-mi iau gandul. :rolleyes2

Smart era in carti inainte sa apara copilul, acum nu mai este o optiune.

Reality Check 07-12-11 18:56

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by Champion (Post 4764846)
Alfa Romeo MiTo, Citroen DS3, Fiat 500 :-? Ford Fiesta, exemplele pot continua, marja de pret de la 10 la 25 000 iti ofera multe oportunitati :) de curiozitate, tu asupra carei masini te-ai decis pt familie?:)

PS: criteriul "frumoasa" nu e prea bun aici, doar sotia ta se poate pronunta cat e de frumoasa :)

MiTo e frumusica, Giulietta la fel. Mie mi-a placut si Lancia Ypsilon parca , insa motor mic, mic, mic.
Fiesta no way! Am avut masina de serviciu acum vreo 4 ani: sicriu pe roti, nu alta. Bine, nici eu nu eram cu toate tiglele pe casa cand o conduceam.

Pentru familie am ales Infiniti M30d, echiparea S Premium.

P.S.: conteaza mult pentru femei cum arata masina. Asa ca... va fi un punct fff important in alegere.

Champion 07-12-11 20:20

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by Reality Check (Post 4765026)
MiTo e frumusica, Giulietta la fel. Mie mi-a placut si Lancia Ypsilon parca , insa motor mic, mic, mic.
Fiesta no way! Am avut masina de serviciu acum vreo 4 ani: sicriu pe roti, nu alta. Bine, nici eu nu eram cu toate tiglele pe casa cand o conduceam.

Pentru familie am ales Infiniti M30d, echiparea S Premium.

P.S.: conteaza mult pentru femei cum arata masina. Asa ca... va fi un punct fff important in alegere.

Felicitari pt alegerea facuta (Infiniti), cat despre Fiesta, l-am recomandat pt design :).Ziceai de motor mic, nu e de ajuns un 1.3 diesel pt sotie? vrea ceva mai puternic? BMW F20? (noul seria 1)? ce zici de el :) Mercedes A klasse?Honda Jazz/Civic?Toyta Auris/Yaris?Nissan Micra, noul model e chiar frumos :)

Reality Check 07-12-11 20:30

Re: Sfat achizitie masina clasa mica
 
Quote:

Originally Posted by Champion (Post 4765253)
Felicitari pt alegerea facuta (Infiniti), cat despre Fiesta, l-am recomandat pt design :).Ziceai de motor mic, nu e de ajuns un 1.3 diesel pt sotie? vrea ceva mai puternic? BMW F20? (noul seria 1)? ce zici de el :) Mercedes A klasse?Honda Jazz/Civic?Toyta Auris/Yaris?Nissan Micra, noul model e chiar frumos :)

Merci. Sper sa nu-mi para rau pentru Infiniti. :)
Fiesta e o masina frumusica pe dinafara, inauntru insa... plastic, plastic, plastic.
Serie 1? Citez: "Tu vezi ce bot lung are? NU!". (i-am propus sa-i las ei masina pe care o avem acum, un serie 3 E90, n-a vrut deloc).
Mercedes A-Klasse? Nope!
Honda Jazz? Nu place. Civic? Nu place interiorul, bordul seamana a nava spatiala.
Toyota Auris i se pare cam mare (in aceeasi clasa ii recomandasem C4, insa aceeasi obiectie: "e prea mare"), iar Yaris nu vreau eu sa-i cumpar.
Noul Nissan Micra e dragut, dar are o lista de optionale cam scurta. :)


All times are GMT +2. The time now is 23:44.

- Copyright 2024 4Tuning