Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - 1.8is (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/291366-e30-1-8is.html)

DoCToRuL_Mihai 28-11-11 18:50

E30 - 1.8is
 
10 Attachment(s)
Cred ca e timpul sa preszint si cel de-al treilea proiect si anume un BMW E30 cu motor 18is de pe un E36 ...motorul a fost pus sus de vechiul proprietar... si in plus masina a suferit si un "tuning" ...adica un body kit tuning... eu nu prea is cu genul asta de modificari extreme asa ca am decis sa revin la un kit mai apropiat de cel original Masina este din 85 ... original a avout tot 1.8 ... dupa care cik a fost 1.6 si acuma 1.8 is..... momentan las pozele sa vb....

DoCToRuL_Mihai 28-11-11 18:55

Re: E30- 1.8is
 
10 Attachment(s)
momentan masina este inca in "garaj" .. am avut cate ceva de lucru pe la ea .. lipseau destul de multe componente... maruntisuri in mare parte .. plus o "detunare"... Plus ca trebuie omologat motorul si sa o trec pe mine..

DoCToRuL_Mihai 28-11-11 19:01

Re: E30- 1.8is
 
10 Attachment(s)
Masina este inca in constructie... am desfacut-o ... am reasamblat-o .. lipseau chesti cum ar fi stergatoare .. cuiul de la portbagaj .. arcurile de la portbagaj .. avea o nuca la schimbator cu beculete .. etc... Am facut rost de mare parte din piese dar dupa buget .. si is piese care si lipsesc cum ar fi un bandou pt bara fata cromata.... cel de pe stanga masini....

DoCToRuL_Mihai 28-11-11 19:02

Re: E30- 1.8is
 
Si apropo . kitul care a fost pe masina ... cel putin bara fata este identica cu cea de pe ARO... daca e cineva interesat kitul este de vanzare:D... si daca are cineva un bandou pt bara cromata sa dea un semn.... :)... astept pareri si desiguri critici:P

Marica 28-11-11 19:27

Re: E30- 1.8is
 
:shock:Ti-ai luat Bmw si nu mi-ai zis ma?! Uda-ti-ar bujiile!:))

Si acuma un mic ON, niste arcuri fata sport...daca are cineva... doar cele de pe fata!

bmw_motorsport 28-11-11 19:36

Re: E30- 1.8is
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Marica (Post 4746504)
:shock:Ti-ai luat Bmw si nu mi-ai zis ma?! Uda-ti-ar bujiile!:))

Si acuma un mic ON, niste arcuri fata sport...daca are cineva... doar cele de pe fata!

arcuri plus amortizoare noi ta-tehnics pt e30 3,5 mil

DoCToRuL_Mihai 28-11-11 19:42

Re: E30- 1.8is
 
Quote:

Originally Posted by bmw_motorsport (Post 4746522)
arcuri plus amortizoare noi ta-tehnics pt e30 3,5 mil

tentant .. dar momentan peste buget .. am nevoie doar de arcuri fata:D

bmw_motorsport 28-11-11 19:44

Re: E30- 1.8is
 
valabil pana pe 15decembrie...pe urma se pun la mine

bafta cu ursu'

Marica 29-11-11 18:55

Re: E30- 1.8is
 
1 Attachment(s)
:DUn mic filmulet din aceasta seara...

GTII 29-11-11 20:20

Re: E30- 1.8is
 
fain ursu :p sa ai noroc de el il vazusem si eu la bazar si era ieftin si il sunasem pe ala dar il daduse :))) ma bucur ca a ajuns la un pasionat si lai adus cat de cat la viatza nu mai ii asa ciuning :)))) bafta cu el ;)

Marica 29-11-11 20:39

Re: E30- 1.8is
 
Quote:

Originally Posted by GTII (Post 4748798)
fain ursu :p sa ai noroc de el il vazusem si eu la bazar si era ieftin si il sunasem pe ala dar il daduse :))) ma bucur ca a ajuns la un pasionat si lai adus cat de cat la viatza nu mai ii asa ciuning :)))) bafta cu el ;)

"cat de cat la viata"...intr-ul fel ai dreptate, ca nu e impecabila masina, dar o problema care nu se prea ia in considerare la o "renovare" de genul acesta, este cea a pieselor. Este foarte greu sa gasesti piese de non-facelift, iar daca le gasesti, putini sunt cei care au bunul simt sa nu ceara sume exorbitante pe ele...

GTII 29-11-11 20:42

Re: E30- 1.8is
 
stiu cum e cu piesele :p cautam si eu acum ceva timp cand am avut urs si se gaseau cam greu ptr astea non-facelift oricum bafta multa la proiect :p

DoCToRuL_Mihai 29-11-11 21:08

Re: E30- 1.8is
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by GTII (Post 4748859)
stiu cum e cu piesele :p cautam si eu acum ceva timp cand am avut urs si se gaseau cam greu ptr astea non-facelift oricum bafta multa la proiect :p

multumesc:D...
Am mai pus inca o poza de astazi... mai este putin de lucru la partea din fata .. dar cu timpul .. acuma prioritar trebuie sa ii fac farurile ... semnalele si alea alea sa mearga sa o pot duce la verificare/omologare motor /identificarea .. alea alea .. sa o trec pe mine dupaia ... in functie de buget se mai aduc imbunatatiri masina nu ramane asa :D

DoCToRuL_Mihai 11-12-11 11:01

Re: E30- 1.8is
 
1 Attachment(s)
pun un video nou... calitate slaba da mno.... am scos masina la asfalt.... e prima data cand am ocazia sa o conduc pe un drum public.... a fost tractata pana la locul unde am lucrat la ea si acuma am adus-o in oras pt RAR... si rastul actelor.... Am fost foarte impresionat de performante .. dupa cum se vede si in video :)) scuzati entuziasmu da e ceva sa treci de la tractiune fata si 50 cai la 140 cai tractiune spate ... umezeala si gume sterse pe spate:))... abea astept sa ii gat actele sa vad ce poate pe un drum serpuit de munte....si gume mai bune pe spate...

DoCToRuL_Mihai 20-12-11 18:09

Re: E30- 1.8is
 
1 Attachment(s)
Ursuletzul in parcare.... arata cam ciudat deocamdata .. dar partea buna ii ca am reusit sa omologhez motorul mai am putin si ii rezolv si cu inmatricularea :X....


All times are GMT +2. The time now is 12:51.

- Copyright 2024 4Tuning