Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA? (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/290588-pot-circula-masina-nr-ro-spania.html)

bv_13_rau 24-11-11 22:08

CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
Sunt in spania de 6 luni cu masina inmatriculata in RO,m-a oprit politia de vreo 3 ori dar nu mi-a spus nimic de numere.Mentionez ca masina este pe numele tatalui meu,din diferite motive,iar eu am procura facuta de tatal meu,precum ca pot circula in U.E. Am rezidenta,N.I.E sunt in regula aici. Am citit pe forum,cum ca multi au luat amenzi sau chiar comfiscat masinile. IMI PUTETI SPUNE,VA ROG,IN CAZUL MEU DACA IMI POATE FACE CEVA? VA MULTUMESC ASTEPT RASPUNSURI.

SAX1987 24-11-11 22:47

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
https://forum.4tuning.ro/230-4tuning-...la-spania.html

zepolikahhh_ 25-11-11 00:20

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
circuli pana iti iesi pe ochi.n-au ce sa ti faca si scapi si de multe amenzi :D
Partea cea mai nasoala este in caz de accident cand vinovat esti tu,iar asigurarea ta nu acopera daunele provocate.

bv_13_rau 25-11-11 21:41

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
mersi zepolikahhh_ ,sa speram ca e asa,ptr ca am citit mai multe topicuri si m-au cam speriat. De ce sa nu acopere asigurarea mea? ptr ca masina nu este condusa de proprietar?

zepolikahhh_ 25-11-11 23:03

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
Am uitat sa mentionez un lucru si anume : sa nu fi inregistrat cu domiciliul acolo si alte hartogaraie,desi in cazul tau ,tatal este propietarul,totul depinde de el.
Ar trebui sa fie in ordine atata timp cat el figureaza in Romania cu toate.
Tu nu ai niciun drept asupra masinii de cat sa o conduci. (teoretic)
Eu am domiciliul definitiv in Germania si circul cu numere romanesti,desi dupa o anumita perioada de la inregistrarea in Germania trebuia sa trec pe numere nemtesti.
M-au oprit de multe ori ,mai ales pe autostrada,dar nu mi-au zis nimic de numere. (acte la control,intrebari de rutina si deobicei ma ofeream eu sa ies din masina sa perchezitioneze si nu mai cautau nimic,se luau si plecau)
Legat de asigurare;gandeste te ca tu cu rabla ta din 94 lovesti un seria 7 sau un E klasse.Daunele depasesc cateva mii de euro,iar asigurarea ta nu acopera atat,ce ai sa faci?
Asta e si motivul pentru care si eu vand masina si vreau sa mi iau alta in Germania.In momentul de fata asigurarea mea acopera 4500 de euro.(o bara si 2 faruri la unele masini:D )

GAby645 26-11-11 16:57

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
poti circula fara probleme, nu poate sa iti ridice masina ca nu e proprietatea ta, oricum daca te opreste si te intreaba de cat timp esti , le spui ca din 2 in 2 luni pleci in romania !!! asigurarea acopera daune si daca lovesti un ferrari, nu`i problema ,

bv_13_rau 26-11-11 18:24

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
zepolikahhh_,nu stiu unde ai auzit tu,in legatura cu daunele,dar.....in fine. Daca am un trabant si lovesc un seria 7 sau E klasse e acelasi lucru ca si cum l-as lovi cu un ferrari,ptr ca asigurarea e lafel doar ca se plateste mai mult sau mai putin,in functie de C.C (centimetrii cubi). Ceea ce zici tu,de rabla,sau vechimea masinii,cred ca ai vrut sa te referi la CASCO. Are dreptate GAby645. mersi

zepolikahhh_ 26-11-11 20:11

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
Cred ca n-ai inteles.
O sa ti dau un exemplu idiot : tu ai un mercedes cobra,tanc pe roti se stie si lovesti o masina scumpa pe care o faci muci.
Tu crezi ca asigurarea ta acopera daune de 10 mii de euro?
Ai inteles acum?
un exemplu mai cretin nu pot sa ti dau:D

GAby645 26-11-11 20:19

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
ba da , acopera ca de asta e creat rca-ul, limita de despagubire pentru daune materiale pe anul 2011 e de 750.000 eur

zepolikahhh_ 26-11-11 20:24

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
Trebuie sa ma uit inca o data pe hartiile mele,dar eu stiu sigur ca am vazut undeva 4500 de euro.
Daca e asa cum zici tu,ar fi bine.Inca o problema rezolvata :D

bv_13_rau 26-11-11 23:26

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
zepolikahhh_,gandeste-o logic. Daca la masina ta,care n-ai zis ce marca si din ce an este, iti da astia de la asigurari doar 4.500 euro,inseamna ca nu ai mai vedea masini pe strada mai vechi de 7-8 ani,ca nu te despagubesc asigurarile. Eu sunt sofer de tir si am umblat prin EN tari,si spre exemplu am vazut si in germania o gramada de masini vechi(chiar niste puscari de masini). Crezi ca,daca era cum zici tu,mai aveau aia curaj sa iasa pe strada?

zepolikahhh_ 26-11-11 23:35

Re: CAT POT CIRCULA CU MASINA CU NR DE RO,IN SPANIA?
 
probabil am citit eu prost in acte.
O sa merg maine la masina sa mai arunc un ochi pe ele.:D
Oricum e bine ca macar am clarificat cateva chestii,poti circula linistit acum.8)


All times are GMT +2. The time now is 20:35.

- Copyright 2024 4Tuning