Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   MERCEDES SPRINTER CDI - sound- (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/290018-mercedes-sprinter-cdi-sound.html)

alpine_clarion 21-11-11 23:57

MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
1 Attachment(s)
Salut!
Sunt de ceva vreme membru pe acest forum, si am decis sa`mi prezint sistemul care va fi montat pe masina mea. Masina in cauza este un Mercedes Sprinter.

Sistemul va fi compus din:
- head unit ALPINE CDA-9855R
- amplificator AUDISON SRx5.1
- procesor sunet ALPINE ERA-G320
- sistem de difuzoare cu 3 componente Infinity Kappa 1CS

Voi reveni cu poze.

valitataye 22-11-11 08:38

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
Frumos sistem;)Asteptam poze si din timpul montarii

alpine_clarion 22-11-11 10:22

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
16 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by valitataye (Post 4732058)
Frumos sistem;)Asteptam poze si din timpul montarii

cateva poze....

alpine_clarion 23-11-11 10:54

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
8 Attachment(s)
poze cu amplificatorul si tweetere-le:

alpine_clarion 23-11-11 15:49

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
3 Attachment(s)
nu m-am apucat de montat deoarece este prea frig afara. daca aveti ceva ideei cum sa procedez cu proiectul , sunt bine-venite!
poze cu player-ul :

alpine_clarion 24-11-11 22:28

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
1 Attachment(s)
Se merita montat in locul amplificatorului AUDISON SRx5.1 un Rockford Fosgate Power 750x ?

SQ Addict 24-11-11 22:33

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
Nu cred ca iti poti da seama decat daca le asculti pe amandoua.
Audison suna bine, cald si corect dar parca e lipsit putin pe partea de detaliu si dinamica. Cel putin asta am simtit eu cu LRX 6.9.
Rockford Fosgate nu am ascultat decat un monobloc si deh, nu imi pot da cu parerea.

alpine_clarion 25-11-11 22:05

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
7 Attachment(s)
cateva poze de azi in incercarea de a monta procesorul de sunet.

IM 25-11-11 23:51

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
Quote:

Originally Posted by SQ Addict (Post 4738628)
Nu cred ca iti poti da seama decat daca le asculti pe amandoua.
Audison suna bine, cald si corect dar parca e lipsit putin pe partea de detaliu si dinamica. Cel putin asta am simtit eu cu LRX 6.9.
Rockford Fosgate nu am ascultat decat un monobloc si deh, nu imi pot da cu parerea.


Asa este, numai prin ascultare comparativa pe sistemul tau, poti sa ifi faci o parere clara!
SRX si LRX sunt game diferite si mai mult ca sigur ca si sunetul este diferit.
Depinde ce pretentii ai de la acest amplificator si ce sarcini ii trasezi in sistemul tau. Diferenta de putere intre ele este destul de mare la rafinamentul reproducerii sunetului trebuie ascultate amandoua. Din considerent pur putere, RF-ul este de preferat mai ales daca se va folosi pentru a amplifica traductoare de medii - joase. Pentru medii si tweetere eu personal as acorda prima sansa amplificatorului Audison.
Spor la lucru!

SQ Addict 26-11-11 00:36

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
Perfect de accord, SRx este gama buget Audison, pe cand LRx, in cazul meu 6.9 fiind si "the mothership of LRx" diferenta e si mai mare, este gama medie.
As tinde sa cred ca se doreste amplificarea sistemului de difuzoare, caz in care Audisonul ar fi castigatorul. Oricum, daca exista posibilitatea, tot comparatia directa prin auditie este cea mai corecta sa zic asa.

alpine_clarion 26-11-11 17:56

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
4 Attachment(s)
probabil voi proba ambele amplificatoare si care suna mai bine va ramane in sistem.
poze cu cele 4 ovale care habar n-am unde sa le montez!
in cazul in care pun un subwoofer ( nu prea am spatiu) pot renunta la cele 4 ovale? ceva ideei?

IM 26-11-11 18:24

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
In linkul de mai jos o varianta de a amplasa un subwoofer intr-un furgon.
Pentru un furgon, ma refer strict la cabina, singurele posibilitati de instalare a unui sistem car-audio... mai mult decta decent in opinia mea, este aceea de a pozitiona tweeterele pe stalpi, medi-joasele in portiere (custom made) si subwooferul sun bancheta pasager-ului/ilor.
https://forum.4tuning.ro/384-sistemul...ero-by-im.html

alpine_clarion 27-11-11 19:18

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
7 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by IM (Post 4742018)
In linkul de mai jos o varianta de a amplasa un subwoofer intr-un furgon.
Pentru un furgon, ma refer strict la cabina, singurele posibilitati de instalare a unui sistem car-audio... mai mult decta decent in opinia mea, este aceea de a pozitiona tweeterele pe stalpi, medi-joasele in portiere (custom made) si subwooferul sun bancheta pasager-ului/ilor.
https://forum.4tuning.ro/384-sistemul...ero-by-im.html

foarte interesant ce a facut omul cu acel LT :o
ideea de a amplasa subwoofer-ul sub bancheta este stralucita, din pacate difuzorul meu de bass are diagonala de 38 cm si nu cred ca il pot monta acolo. probabil voi schimba woofer-ul. IM ai idee cati inch are acel difuzor din LT? ma poti ajuta cu o incinta? eu duc lipsa de meseriasi la mine in oras :cry:
amplificator pt subwoofer inca nu am....e posibil sa primesc un hifonics zeus de 1kw rms la 1 ohm, oricum e mic pentru subwoofer`ul care`l detin.
cateva poze cu conectica si difuzorul de bass:

Black[Angel] 27-11-11 19:28

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
Subul din LT este de 10 inch sau 25cm si dupa cum se vedea in imagini se pare ca nici nu incapea un difuzor cu diametrul mai mare.

ludo_ludovic2003 27-11-11 20:12

Re: MERCEDES SPRINTER CDI - sound-
 
Quote:

Originally Posted by alpine_clarion (Post 4744135)
foarte interesant ce a facut omul cu acel LT :o
ideea de a amplasa subwoofer-ul sub bancheta este stralucita, din pacate difuzorul meu de bass are diagonala de 38 cm si nu cred ca il pot monta acolo. probabil voi schimba woofer-ul. IM ai idee cati inch are acel difuzor din LT? ma poti ajuta cu o incinta? eu duc lipsa de meseriasi la mine in oras :cry:
amplificator pt subwoofer inca nu am....e posibil sa primesc un hifonics zeus de 1kw rms la 1 ohm, oricum e mic pentru subwoofer`ul care`l detin.
cateva poze cu conectica si difuzorul de bass:

omul cu LT-ul este chiar Ionut alias IM...


All times are GMT +2. The time now is 06:06.

- Copyright 2024 4Tuning