Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/287360-masina-lovita-trebuie-fac-rar.html)

vali_kick 08-11-11 16:07

masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Salut , am cumparat o masina care era deja lovita in partea din fata si anume bara , nu se vede cine stie ce , fostul propietar a facut amiabila cu celalalt sofer si mi-a dat mie mai departe asigurarea .Vreau sa va intreb daca coteaza la RAR ca masina este lovita.
Multumesc

Budy_ 08-11-11 16:26

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by vali_kick (Post 4700012)
Salut , am cumparat o masina care era deja lovita in partea din fata si anume bara , nu se vede cine stie ce , fostul propietar a facut amiabila cu celalalt sofer si mi-a dat mie mai departe asigurarea .Vreau sa va intreb daca coteaza la RAR ca masina este lovita.
Multumesc

fa-i si tu o poza..unde e lovita..sa vedem despre ce e vorba.

vali_kick 08-11-11 16:31

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by Budy_ (Post 4700045)
fa-i si tu o poza..unde e lovita..sa vedem despre ce e vorba.

o sa-i fac si o poza maine ca acum deja s-a intunecat, dar conteaza sau nu la RAR?

Budy_ 08-11-11 16:32

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by vali_kick (Post 4700063)
o sa-i fac si o poza maine ca acum deja s-a intunecat, dar conteaza sau nu la RAR?

conteaza,normal..masina la rar trebuie sa fie 'stas' cum a iesit din fabrica...nu lovita etc.poate e lovitura minora..dar sa vedem pozele.:D

edit: oricum 90% te da inapoi daca masina e lovita...acum nu stiu la bara..cum e..

adrianpaul 08-11-11 17:23

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Se fac identificari si la masinile lovite, rasturnate, facute praf.
Pentru identificare, trebuie ca masina sa aiba seriile. Si atat.

Nu o singura data am facut identificarea la RAR la masini lovite, unele chiar duse pe platforma ca nu se mai invarteau rotile.
Daca nu crezi, suna la RAR si intreaba. Au numerele de telefon afisate la ei pe site.

Identificarea e una (se verifica daca corespund seriile masinii cu cele din acte, daca masina isi schimba proprietarul, sau daca i s-au adus modificari masinii (alt motor, alta culoare, etc)
Omologarea e alta (cand aduci masina de afara, si vrei sa o inmatriculezi, trebuie sa fie stock, ca iesita din fabrica, pentru ca se face omologare individuala in vederea inmatricularii, si se verifica totul pe masina, de la gaze la frane si directie)
si ITP-ul e cu totul alta chestie, din nou. (aici nu te primesc cu masina lovita, coapta de rugina, etc)

vali_kick 08-11-11 19:03

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by adrianpaul (Post 4700221)
Se fac identificari si la masinile lovite, rasturnate, facute praf.
Pentru identificare, trebuie ca masina sa aiba seriile. Si atat.

Nu o singura data am facut identificarea la RAR la masini lovite, unele chiar duse pe platforma ca nu se mai invarteau rotile.
Daca nu crezi, suna la RAR si intreaba. Au numerele de telefon afisate la ei pe site.

Identificarea e una (se verifica daca corespund seriile masinii cu cele din acte, daca masina isi schimba proprietarul, sau daca i s-au adus modificari masinii (alt motor, alta culoare, etc)
Omologarea e alta (cand aduci masina de afara, si vrei sa o inmatriculezi, trebuie sa fie stock, ca iesita din fabrica, pentru ca se face omologare individuala in vederea inmatricularii, si se verifica totul pe masina, de la gaze la frane si directie)
si ITP-ul e cu totul alta chestie, din nou. (aici nu te primesc cu masina lovita, coapta de rugina, etc)

Multumesc mult ca m-ai lamurit.M-am linistit acum :D.Sa aveti o seara minunata.

cosmin_mano 08-11-11 19:27

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by vali_kick (Post 4700542)
Multumesc mult ca m-ai lamurit.M-am linistit acum :D.Sa aveti o seara minunata.

Cum a spus si colegul mai sus,te poti duce la Rar pt identificare fara probleme.Doar seriile motor/caroserie sa fie lizibile.

andrey2003 13-11-11 14:22

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
La identificare nu conteaza doar seriile.. Cunosc 2 cazuri cand au fost respinsi pentru roti mai mari decat cele omologate si cand am fost acum ceva timp cu un prieten s-au uitat la geamurile de pe fata daca are folie..

adrianpaul 13-11-11 15:09

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
La identificare nu exista admis / respins. Acolo e vorba de abuz din partea celor de la RAR, care vroiau spaga probabil. Totodata, teoretic, tu nu ai voie pe sosea cu alte anvelope sau cu folii neomologate, si tot teoretic, ti se retine certificatul de inmatriculare, de catre un reprezentant RAR + politie. (cel de la RAR nu iti poate retine singur certificatul).
Ca cei de la RAR vor sa faca pe baietii destepti...asta din pacate se intampla des.


In urma identificarii, ti se elibereaza strict o hartie care atesta(sau nu) ca masina cu numerele xxxxx are seriile xxxxx si masina prezentata la RAR e cea din acte. (identificarea se face la vanzarea/cumpararea masinii, si se face ca sa nu iti iei tzeapa...sa ai in acte o masina, si in realitate sa ai cu totul alta masina)

Repet, masina poate fi dusa si pe platforma, rasturnata, lovita, bombardata. Atata timp cat se pot citi seriile, ti se face identificarea in vederea vanzarii/cumpararii masinii.

zku76 13-11-11 15:23

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
eu am fost acum o saptamana la RAR voluntari si un ford focus care vroia sa ii faca identificarea a fost respins din cauza xenonului si foliei pe geamurile fata.
Traim in romania si cu asta am zis tot.:sad:

bogddy1990 13-11-11 15:48

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Daca ii facea identificarea in vederea primei inmatriculari automat ii facea si ITP-ul si este normal sa il respinga pentru xenon AM si a foliei pe fata.

zku76 13-11-11 16:10

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by bogddy1990 (Post 4711304)
Daca ii facea identificarea in vederea primei inmatriculari automat ii facea si ITP-ul si este normal sa il respinga pentru xenon AM si a foliei pe fata.

masina era inmatriculata in romania, se dorea certificatul de autenticitate pt ca se schimba priprietarul.

cosmin_mano 14-11-11 00:09

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Astea cu folie si alte chestii sunt vrajelile lor pt a face o spaga. Autentificare nu inseamna itp.

Autentificarea este un proces prin care RAR certifica faptul ca seriile din actele masinii si seriile de pe masina coincid.

vali_kick 16-11-11 22:22

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
am fost azi si am facut identificarea, nu au zis nimica de bara lovita.

D o n n 13-07-12 13:50

Re: masina lovita, trebuie sa fac RAR-ul
 
Quote:

Originally Posted by vali_kick (Post 4719553)
am fost azi si am facut identificarea, nu au zis nimica de bara lovita.

depinde de baietii de la RAR,am fost respins pentru oglinzi negre si bara fata neagra, masina fiind alba. si pe langa ce ati zis voi mai sus,p langa serii iti face si poza din fata la masina,asa ca nu conteaza doar seriile,ca tu poti sa puii seriile si numerele de pe o dacie pe un ursulet,si te duci si e totul brici..sunt smekerii si smekerii,,,,oricum totul conteaza de baietii de acolo.


All times are GMT +2. The time now is 14:51.

- Copyright 2024 4Tuning