Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Accident / fara ITP (sfaturi urgent!) (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/286613-accident-itp-sfaturi-urgent.html)

curbeee 04-11-11 17:44

Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
am fost implicat intr-un accident(nu sunt vinovat), dar nu am itp.
asigurarea lui ma va despagubi?

are la carpatica....

curbeee 04-11-11 17:44

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
am facut intelegere amiabila in care el isi recunoaste vina si tot.

felix.m 04-11-11 17:57

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Daca are la carpatica nu te mai zbate , nu ai nici o sansa decat in tribunal.

Ce daune ai la masina ? Daca sunt mari si costisitoare du-te mai departe in instanta , daca nu fati un calcul cat te costa reparatia cat tribunalu si tragi singur concluzile .

Daca ai casco esti boier , o faci pe casco si isi iau ei banii de la carpatica :lol:


Iti zic din caz concret , am un vecin care se judeca de 2 ani , deviz de plata 200 milioane (Lei vechi ) . A facut-o pe banii lui si acum se judeca .


Iti urez bafta si nervi de fier.

G0rdy 04-11-11 17:58

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Quote:

Originally Posted by curbeee (Post 4691363)
am facut intelegere amiabila in care el isi recunoaste vina si tot.

daca nu ai ITP valabil nu te duce la asigurare...acolo o sa iti ceara asigurarea si ITP-ul valabil...asa am patit eu. Cel mai bine incearca sa te intelegi cu persoana care te0a lovit si va intelegeti intr-un fel

curbeee 04-11-11 18:04

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
partea fata e varza. masina valoreaza intre 3 4000 de euro.Din spusele inspectorului de la asigurari o sa imi dea dauna totala( costurile reparatiei fiind mai mari)

credeti ca as avea castig de cauza in instanta?

felix.m 04-11-11 18:14

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Castig o sa ai , dar ei se leaga de orce lucru pentru a te respige .

Acum cand o sa depui dosaru de daua totala te vor respinge pe cauze aberante (aerodinamica .. etc ) Dupaia te vei duce , ii vei da in judecata si mai mult ca sigur se vor lega de ITP unde nu prea ai ce sa mai faci .

Daca nu ai fii avut RCA s-au altceva se rezolva mai usor cu niste poze mai vechi s-au o alta masia identica cu a ta dar la ITP nu prea merge asa .

curbeee 04-11-11 18:17

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
mda....
nevinovat ramai fara masina.
eu sunt prost....am uitat sa ma uit pe talon...mi-a expirat de 14 zile:(

felix.m 04-11-11 18:23

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Incearca sa iei legatura cu un avocat , cineva care se ocupa de asa ceva sa vezi ce se mai poate face . Sa nu faci anumite demersuri care mai tarziu sa iti dea planul peste cap .

Sincer imi parerau . Daca nu te deranjeaza ce masina ai ?

curbeee 04-11-11 18:25

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
alfa romeo 147 1.6 120cp 2001

curbeee 04-11-11 18:27

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Faptul ca aveati ITP-ul expirat, nu poate avea ca efect decat o amenda contraventionala conf. Cod rutier.Vinovatul raspunde pentru pagubele pricinuite indiferent cui(gard,stalp,epava auto,zid, animal, persoana vatamata, auto cu/fara ITP)
postat de un avocat pe alt forum....

Doamne ajuta sa aiba el dreptate.

oricum va multumesc pt sfaturi si ajutor!

felix.m 04-11-11 18:30

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Sa ai dreptate ce spui si sa iti iei banii . Vorbeste cu un avocat si tine-ma si pe mine in legatura cu ce se intampla . Te ajut cu tot ce pot .

curbeee 04-11-11 18:33

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Quote:

Originally Posted by felix.m (Post 4691495)
Sa ai dreptate ce spui si sa iti iei banii . Vorbeste cu un avocat si tine-ma si pe mine in legatura cu ce se intampla . Te ajut cu tot ce pot .

asa o sa fac. inca o data ms!

cangri 04-11-11 18:47

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
Intre timp rezolvate cu ITP`ul:)sa-l faci retroactiv:)

felix.m 04-11-11 18:50

Re: Accident / fara ITP (sfaturi urgent!)
 
La asta m-am gandit si eu dar trebuie sa ai pe cineva care sa ii puna pielea sanatos la incercare .


All times are GMT +2. The time now is 12:41.

- Copyright 2026 4Tuning