![]() |
Trecere Pe Carburatie
de ceva timp tot ma gandesc sa trec de la cac*tu ce injectie pe carburator
intrebarea e urmatoarea : ce fac cu aprinderea ? am inteles ca pot sa pastrez ECU doar pentru aprindere sau pot sa iau alta aprindere cu delcou si toate cele acum o sa intrebati de ce trec de la injectie la carburator ... raspunsul e simplu : M'am saturat de softuri , senzori , injectoare infundate , rampa de injectie , corp clapeta mic , galerie de plastic si toate astea pentru mine carburatoru e mai bun si muuult mai simplu si mai eficient decat injectia cu 10000 de senzori si softuri si tampenii doar cu aprinderea nu stiu ce sa fac , cum sa fac ... partea cu (,) carburatoarele , flanse , reglaje , stiu sa le fac |
Re: Trecere Pe Carburatie
mai bine o vinzi si iei o dacie.. cu diferenta ce ramane o sa arate destul de bine :)
|
Re: Trecere Pe Carburatie
tu vorbesti serios ? sa treci solenza pe carburator ? fii serios.....
|
Re: Trecere Pe Carburatie
interesant
|
Re: Trecere Pe Carburatie
Foarte interesant chiar. Cred ca poti folosi ECU-ul masinii pentru aprindere. Mai ai trebuie cumva sa bagi si avansul acolo. Cred ca ai pe undeva o capsula vacumatica care regleaza si avansul.
Alta solutie este sa schimbi aprinderea cu tot: Megajolt sau Megasquirt V1 si iti faci cate harti de aprindere vrei si cum vrei tu. Odata ce pui carburatorul/carburatoarele masina ar trebui sa porneasca cu ECU-ul care este pe ea, singura problema fiind eficienta. Si eu sunt fan carburatoare, dar tot consider ca injectia mai merita o sansa pentru ca asa a venit masina din fabrica si eu zic ca acolo trebuie lucrat. Spor(t) la treaba! |
Re: Trecere Pe Carburatie
pune un motor de nova carburatie si ai rezolvat problema...sau r9, golf...
|
Re: Trecere Pe Carburatie
Quote:
|
Re: Trecere Pe Carburatie
Intr-un final nu o sa ai decat o Solenza cu carburatoare in loc de injectoare, senzorii tot or sa ramana. Pe langa dozarea amestecului, senzorul de la clapeta are rol si in avansul aprinderii daca nu ma insel, cel de temperatura iarasi, deci nu ai cum sa renunti la ei.
Ai putea insa folosi chiulasa de pe E6J (cred ca se potriveste, cel putin blocul este acelasi) cu aprinderea aferenta. Insa per total, nu o sa mai ai 4 injectoare infundate care sunt prinse in 2 suruburi, o sa ai 1/2/4 carburatoare prinse in mai multe suruburi ... |
Re: Trecere Pe Carburatie
Nu vad de ce ai vrea sa renunti la senzul de temperatura...pana si la dacia 1300 ai senzor de temperatura. Restul de senzori se dau jos(corpul clapeta se elimina odata cu galeria). Se poate schimba aprinderea sau monta una stand alone. Sau ramane asta care e acum, dar tre sa inserezi un senzor de vacuum. vezi aprinderea de la F3N.
Si schimbarea chiulasei cu ce il ajuta la eliminarea senzorilor??? Dar sa asteptam sa ne mai spuna ceva si initatorul topicului. Pe ce cale continua. |
Re: Trecere Pe Carburatie
trebuie sa fii nebun sa pui carburatie pe solenza si sa pierzi toate avantajele injectiei! vorba lu colegu de mai sus inloc sa dai jos rampa care sta in 2 suruburi si sa cureti injectoarele vei avea carburatoare mult mai putin fiabile care cand e sa le cureti mori incet.
|
Re: Trecere Pe Carburatie
depinde ce carburator pui pe masina si cat de bine o ingirjesti. dar nu asta e scopul topicului.
Scopul e sa il ajutam sa faca trecerea, sa venim cu idei. AnDr3Y-SoLenZa va decide daca mai faca trecerea si daca merita bataia de cap. Fiecare cu ale lui, deci hai sa lasam off-topicul. |
Re: Trecere Pe Carburatie
Quote:
Senzorul il pui pe volanta, un modul de aprindere de R5 ceva si ai rezolvat problema. Sau un alt delcou adaptat pe chiulasa respectiva ... Insa toate modificarile asta duc la pretul unei aprinderi stand alone perfomanta si fara distribuitor mecanic ... |
Re: Trecere Pe Carburatie
My point exactly. Nu are sens sa desfaci motorul, sa schimbi chiulasa si sa pui o aprindere veche. La 200 de dolari gasesti un MS care gestioneaza tot ce vrei. Softul e umpic problema, dar se rezolva si ala.
AnDr3Y-SoLenZa ai mai miscat ceva? |
Re: Trecere Pe Carburatie
|
Re: Trecere Pe Carburatie
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:32. |
- Copyright 2026 4Tuning