Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/279-discutii-honda-acura.html)
-   -   Honda S2000 (https://forum.4tuning.ro/279-discutii-honda-acura/285590-honda-s2000.html)

ss_seby 30-10-11 14:49

Honda S2000
 
Salutare tuturor! Am deschis acest topic , cu ocazia de a intreba posesori de Honde , cateva avantaje , dezavantaje , costuri de intretinere , reparare , ale pieselor si alte chestii ce mai implica , printre care cam si cat e impozitu pe an si o asigurare cam ce ar costa , daca se stie desigur, despre o anume masina , mai exact o Honda S2000 , caci m-am gandit eu bine si mult , pe la anu in vara sau toamna sa imi achizitionez aceasta masina (asta daca nu vine sfarsitul lumii :lol:). Astept ceva pareri , daca ar fii bine sau nu, sfaturi critici orice tine de aceasta masina si de achizitionarea ei. Multumesc anticipat!

!41! 30-10-11 18:18

Re: Honda S2000
 
Ma mir ca n-ai intrebat daca exista si diesel si cat consuma?! :???:
S2000 are motor de 2000 si taxe si asigurari ca la orice masina de 2000.
Afara de ce se vede (daca stii cum arata) si ma refer la cele 2 locuri si faptul ca e decapotabila nu exista nici un dezavantaj fata de alta masina , dimpotriva!

RideTheRiddle 30-10-11 18:38

Re: Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by ss_seby (Post 4678904)
Salutare tuturor! Am deschis acest topic , cu ocazia de a intreba posesori de Honde , cateva avantaje , dezavantaje , costuri de intretinere , reparare , ale pieselor si alte chestii ce mai implica , printre care cam si cat e impozitu pe an si o asigurare cam ce ar costa , daca se stie desigur, despre o anume masina , mai exact o Honda S2000 , caci m-am gandit eu bine si mult , pe la anu in vara sau toamna sa imi achizitionez aceasta masina (asta daca nu vine sfarsitul lumii :lol:). Astept ceva pareri , daca ar fii bine sau nu, sfaturi critici orice tine de aceasta masina si de achizitionarea ei. Multumesc anticipat!


ai cei 14.000 de euro pentru a cumpara masina, dar iti faci probleme la cei 400 de lei cat te costa asigurarea? interesant :shock: parerea mea, cumpara un audi tt, este net superior pentru ca e nemtesc, si iti raman si bani de asigurare

Starty 30-10-11 18:59

Re: Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 4679312)
ai cei 14.000 de euro pentru a cumpara masina, dar iti faci probleme la cei 400 de lei cat te costa asigurarea? interesant :shock: parerea mea, cumpara un audi tt, este net superior pentru ca e nemtesc, si iti raman si bani de asigurare

net superior la ce?

RideTheRiddle 30-10-11 21:21

Re: Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by Starty (Post 4679359)
net superior la ce?

la cat de bine se prinde de ironie :lol:

ss_seby 30-10-11 22:05

Re: Honda S2000
 
M-am prins de ironie , dar am intrebat , ptr ca habar nam cat e asigurarea sau alte date tehnice , nu am chef de baza sau de misto , am bani sa o cumpar , dar trebuie sa ma informez intai de aceasta masina , stiu cum arata , stiu ce poate , stiu ca e fiabila , si credema nu as da o honda s2000 ptr un audi tt . Dar multumesc de ironie , si de raspunsuri. Si ma intreb oare care era problema daca intremab cat consuma? Nu vad ce ar fi in neregula , daca ma intereseaza si consumul , chiar daca stiu ca nu este o masina care sa o cumperi ptr mersul la consum , dar asa informativ , si intrebam oamenii care sunt posesori de S2000 uri , sa imi dea o parere. Nu am 10 ani sa fac posturi aiurea , nu am nici 10 ani de mecanica sau experienta in asa ceva . Vreau doar sa stiu anumite chestii . Multumesc in continuare de viitoarele raspunsuri

RideTheRiddle 31-10-11 00:18

Re: Honda S2000
 
din ce imi spunea o cunostiinta care a avut un s2000, consumul urban era de 12l/100 de km la un mers normal, el o folosea si pe post de "track car" si in "conditii de stres" sub 20 era un eveniment, in exterior nu am avut curiozitatea sa intreb din pacate. a avut-o aproape un an si o folosea zi de zi, singura defectiune a fost diferentialul, dar fiind chinuita pe pista cam odata pe luna se intelege. la piese habar nu am ce sa iti zic, chiar daca sunt scumpe e o honda, nu se strica des. si ca sa iti faci o idee cat de agila este, acum are un e39 540i si i se pare puturos :shock:

ss_seby 31-10-11 11:15

Re: Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 4680091)
din ce imi spunea o cunostiinta care a avut un s2000, consumul urban era de 12l/100 de km la un mers normal, el o folosea si pe post de "track car" si in "conditii de stres" sub 20 era un eveniment, in exterior nu am avut curiozitatea sa intreb din pacate. a avut-o aproape un an si o folosea zi de zi, singura defectiune a fost diferentialul, dar fiind chinuita pe pista cam odata pe luna se intelege. la piese habar nu am ce sa iti zic, chiar daca sunt scumpe e o honda, nu se strica des. si ca sa iti faci o idee cat de agila este, acum are un e39 540i si i se pare puturos :shock:

Multumesc de raspuns , nu vreau sa ii dau morti pe paine , track car , poate ocazional ceva drifturi dar in rest , o iau ca masina de zi cu zii ca imi place nespus de mult:)

RideTheRiddle 31-10-11 11:28

Re: Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by ss_seby (Post 4680640)
Multumesc de raspuns , nu vreau sa ii dau morti pe paine , track car , poate ocazional ceva drifturi dar in rest , o iau ca masina de zi cu zii ca imi place nespus de mult:)

track car nici daca vrei si nu poti sa o faci, nu de alta dar nu exista circuit la noi in tara :lol:

ss_seby 31-10-11 11:47

Re: Honda S2000
 
Asta stiu , dar nah ma refeream ca nu o omor zilnic. Mie imi place cum arata , si ce poate acel motor aspirat de 2.0 . Si am avut de ales intre mai multe masini , dar ma convins fiabilitatea renumita ptr Honda . Cum zicea Jeremy Clarkson : "Daca vrei sa auzi Harakiri in direct , suna la reprezentanta Honda in Japonia si spune-le ca ai cumparat o Honda S2000 si ca s-a stricat. "

Crisskro 02-11-11 12:18

Re: Honda S2000
 
Daca INTRADEVAR te intereseaza, cauta pe google s2ki forum. Si ai de citit acolo.

Avand in vedere ca iei o masina second, nu te astepta la fiabilitatea legendara care dupa parerea mea oricum era exagerata.

Cateva detalii: zgomotoase la drum lung, nu prea e sanzatia de bagat in scaun pt ca nu are destul cuplu, inauntru e senzatie de claustrofobie.
Sunt masini brutale, pe care doar pasionatii le indura. Dar nu sunt nici pe departe rafinate.

Bube dese: senzorul MAP, transpiratie ulei de la motor, cutii care caraie la schimbari 2->3, stopuri aburite, leaking clutch cylinder, valve retainers crapate, daca sari pste trepte cand schimbi vitezele de la inferioare spre superioare pierzi a 6-a din cauza sincromeshului (se rezolva cu ceva forta, dupa ce incerrci de 50-100 de ori sa o bagi intra 6-a) si multe altele.
Citeste pe s2ki forums cel mai bine.
Partea buna e ca e forumul e genial, si daca iti iei si manualul de service de 1200 de pagini, poti sa ti-o repari singur cu tupeu si rabdare.
A mea are transpiratia la motor (cica 40% ar suferi de asta), si mi s-a aburit un stop. Si am pierdut/recuperat a 6-a.

In nici un caz nu e masina perfecta cum o lauda toti. E perfecta pentru ce este: o masina sport, decapotabila, pentru pasionati.
Daca ar fi sa aleg din nou, nu as alege diferit - iar asta spune ceva. Dar mi-as lua ceva masina de zi cu zi inainte de S2000. Un matiz sau ceva.

PS: sper ca ai pana in 1.78. Peste, lumea e cam incomodata de dimensiunile interiorului.

ss_seby 02-11-11 14:50

Re: Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by Crisskro (Post 4685540)
Daca INTRADEVAR te intereseaza, cauta pe google s2ki forum. Si ai de citit acolo.

Avand in vedere ca iei o masina second, nu te astepta la fiabilitatea legendara care dupa parerea mea oricum era exagerata.

Cateva detalii: zgomotoase la drum lung, nu prea e sanzatia de bagat in scaun pt ca nu are destul cuplu, inauntru e senzatie de claustrofobie.
Sunt masini brutale, pe care doar pasionatii le indura. Dar nu sunt nici pe departe rafinate.

Bube dese: senzorul MAP, transpiratie ulei de la motor, cutii care caraie la schimbari 2->3, stopuri aburite, leaking clutch cylinder, valve retainers crapate, daca sari pste trepte cand schimbi vitezele de la inferioare spre superioare pierzi a 6-a din cauza sincromeshului (se rezolva cu ceva forta, dupa ce incerrci de 50-100 de ori sa o bagi intra 6-a) si multe altele.
Citeste pe s2ki forums cel mai bine.
Partea buna e ca e forumul e genial, si daca iti iei si manualul de service de 1200 de pagini, poti sa ti-o repari singur cu tupeu si rabdare.
A mea are transpiratia la motor (cica 40% ar suferi de asta), si mi s-a aburit un stop. Si am pierdut/recuperat a 6-a.

In nici un caz nu e masina perfecta cum o lauda toti. E perfecta pentru ce este: o masina sport, decapotabila, pentru pasionati.
Daca ar fi sa aleg din nou, nu as alege diferit - iar asta spune ceva. Dar mi-as lua ceva masina de zi cu zi inainte de S2000. Un matiz sau ceva.

PS: sper ca ai pana in 1.78. Peste, lumea e cam incomodata de dimensiunile interiorului.

Salut . mersi de raspuns , stiam ca trebuie sa aiba bube , am sa ma mai interesez de ea mai mult , si pe forumul acela , si pe la conducatori de honda , masina de zi cu zi am . As lua masina asta ca imi place cum arata , civicuri sunt multe , nu zic ca nu imi plac dar st prea populare. Pot sa zic ca sunt un fel de pasionat de masina asta , dar pana la anu in vara mai este , mai am timp sa ma razgandesc . Si am 1.72:D deci intru fericit in masina.

Crisskro 02-11-11 19:53

Re: Honda S2000
 
Fix 1.72 am si eu. E perfect proportionata pt noi. Hell, e facuta pt japonezi :))
DAR
- daca iti iei prietena, geanta si-o pune in portbagaj sau merge cu ea in brate
- 1 suport de pahare, pus fix inainte de schimbator, deci ori bei cafea, ori conduci, ori conduci foarte incet
- nu ai torpedou, doar locasul dintre scaune (1 normal, 1 secret, la fel de incomode si neicapatoare)
- nu ai buzunare in usi (si daca ai, ca la versiunile mai noi, e total inutil/minuscul)
- plafonul nu se spala cu spuma activa ca altfel se duce protectia de pe el si se uda
- pielea trebuie tratata vara, bani extra
- cauciucurile costa
- forget about sex in this car, there's no fucking room (literally)

Puncte forte:
- motorul e o bijuterie, cum urca in ture, cum trage si cum se aude
- cutia e o bijuterie (i se mai zice shotgun gearbox, stock e ca un shortshift, si se poate pune si shortshift)
- toata lumea intoarce capul dupa ea

Ce sa nu faci:
- sa nu schimbi din 2 in 1 cand ai 9000 rpm (DUH) (9000 AP1, 8500 AP2)
- sa nu o imprumuti la NIMENI
- sa nu schimbi pe vtec pe unde e denivelat
This car WILL kill you if you do not pay attention. Nu e pentru oricine, mai ales AP1. Trateaz-o cu respect si iti va pune un zambet pe buze de fiecare data cand o vei conduce, in ciuda defectelor enumerate.

Costuri:
Asigurarea a fost ~ 250 ron pe 6 luni, la fel ca la orice motor de 2000, si impozitul nu e cine stie ce.
Uleiul in diferential se schimba la 15000 km
Uleiul in motor la 7500 km
Uleiul in cutie: cand o cumperi, si eventual o data la 4 ani, pt 100 ron nu se merita sa nu il schimbi.
Consumul nu ti-l pot spune pt ca eu am ceva senzor bulit, primul O2 sau MAP-ul (au mai ramas ca si vinovati, nu stiu care este). Dar da, cica ar lua sub 14 la mers normal/ la consum.

ss_seby 02-11-11 20:19

Re: Honda S2000
 
Mersi mult de raspunsuri . Poi masina asta nu va ajunge pe mana nimanui , nici a tatalui meu , deoarece va fii cumparata din banii munciti de mine , deci ... Iar de buzunare chestii si spatii de depozitare , sincer nu ma intereseaza, sa am un loc de 1 CD sa imi pun muzica cand vreau , si in rest atat. Stiu ca , cauciucurile sunt scumpe , cea pe care o voi cumpara , cand voi avea banii , sper sa aiba cauciucuri ok , ptr moment nu am sa o omor pe drift si plecari cu scart , vreau doar sa plec incet si apoi sa opresc muzica sa ascul VTEC`u . Va fi o masina de weekend , de "fite" si o pasiune devenita realitate ptr mine . Am avut de ales intre Mazda rx-7 , dar dupa cate probleme se aud despre motoarele rotative , mam cam lasat pagubas, apoi am vrut nissan 200sx cu sr20dett dar am auzit ca are la fel probleme cu linia sau ceva in genu , si am auzit si am citit mult pe topicurile honda , si mam informat despre S2000 si am auzit ca daca prind una buna si ii face un service dupa ce o cumpar sa schimb pe moment atunci ce bube are , o sa ma tina bine daca am grija de ea .

Crisskro 02-11-11 20:26

Re: Honda S2000
 
Stai linistit, nu trebuie sa opresti muzica sa auzi vtecu :twisted:

Sa cumperi masina pentru tine, sa fie o alegere cu sufletul si nu cu mintea, si sa ti se potriveasca pe caracter.

Daca mai ai nevoie de info, da-mi prv cu id de mess si vb acolo.


All times are GMT +2. The time now is 18:23.

- Copyright 2024 4Tuning