Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Crestere putere pt Cosworth supercharged (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/284592-crestere-putere-pt-cosworth-supercharged.html)

Xdriver 23-10-11 21:55

Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
Pe motorul de ford 2.9L, 24v, cosworth, cod motor BOA, am montat un compresor mecanic eaton M90 de pe un mustang de 3.6L. Momentan merg 0.4bari cu electronica stock. Calculatorul s-a autoprogramat si motorul merge frumos, rotund, dar consuma f mult si sunt sigur ca se pot face f multe din electronica.
Ce recomandati, un stand-alone, sau unicip? Din ce m-am interesat eu, am aflat ca, calculatorul de cosworth nu poate fi reprogramat.

Hexer 25-10-11 10:38

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
Stiu tu parerea mea :)

mab24v 25-10-11 21:31

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
nu are voie sa consume f mult la mers normal; sau nu ai + permanent pe ecu, sau sondele lambda nu sunt bune, sau nu le-ai legat corect, sau nici acum nu ai rezolvat problema supapei de by-pas care la tine nu functioneaza corect

Xdriver 28-10-11 14:22

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
Quote:

Originally Posted by mab24v (Post 4669345)
nu are voie sa consume f mult la mers normal; sau nu ai + permanent pe ecu, sau sondele lambda nu sunt bune, sau nu le-ai legat corect, sau nici acum nu ai rezolvat problema supapei de by-pas care la tine nu functioneaza corect

Supapa de by-pass functioneaza corect, iar sondele sunt ok, pt ca inainte sa montez compresorul, la acelasi regim de mers, la un drum de Cluj- Bucuresti am scos consum mediu de 7,5%, iar acum sare de 11%.

MasterTuner 03-11-11 13:06

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
In cazul tau Unichip e o solutie rezonabila. Asa poti avea 2 harti de exemplu pentru doua tipuri de benzine, ca inteleg ca te intereseaza si consumul, fiind o masina de toata ziua.

Xdriver 03-11-11 16:00

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
Quote:

Originally Posted by MasterTuner (Post 4688279)
In cazul tau Unichip e o solutie rezonabila. Asa poti avea 2 harti de exemplu pentru doua tipuri de benzine, ca inteleg ca te intereseaza si consumul, fiind o masina de toata ziua.

Cam ce pret are un unichip si ce include?

MasterTuner 03-11-11 18:40

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
UNICHIP-ul cu instalare si tuning pe dyno te costa 400 E. Daca vrei o extraharta te mai costa 50 E si presupune instalarea unui buton de la care sa le schimbi. Schimbarea se poate face si in plina sarcina, schimbarea fiind instanta.

Daca vrei mai mult boost iti trebuie o fulie mai mica si niste injectoare mai mari.

Xdriver 03-11-11 22:51

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
Quote:

Originally Posted by MasterTuner (Post 4689028)
UNICHIP-ul cu instalare si tuning pe dyno te costa 400 E. Daca vrei o extraharta te mai costa 50 E si presupune instalarea unui buton de la care sa le schimbi. Schimbarea se poate face si in plina sarcina, schimbarea fiind instanta.

Daca vrei mai mult boost iti trebuie o fulie mai mica si niste injectoare mai mari.

Momentan presiunea la care merg este 0.4bari. Am si o fulie mai mica cu care pres. este 0.7bari, dar cu aceasta bate avansul.
Ma gandesc la varianta asta si pana in primavara sper sa apelez la voi pt unichip.
Pentru un Citroen C2, 1,4hdi, care este pretul unui unichip si ce performante poate atinge? Motorul este stock, i-am montat doar un intercooler destul de mare.

Hexer 03-11-11 23:59

Re: Crestere putere pt Cosworth supercharged
 
Cum ai rezolvat cu supapa de by-pass? baga dupa debitmetru sau in aer?


All times are GMT +2. The time now is 20:48.

- Copyright 2026 4Tuning