Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - 320d+ M-techink II 2005 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/284429-e46-320d-techink-2005-a.html)

flavius89 22-10-11 22:43

E46 - 320d+ M-techink II 2005
 
5 Attachment(s)
Exemplarul prezentat este unul fabricat la sfarsitul carierei sale si anume 05.2005, prezent in Romania din 2008, iar din primavara acestui an in posesia personala.

Despre masina... vreau sa mentionez mai intai de toate ca in momentul achizitiei masina nu se afla in starea in care o vedeti in poze. Din pricina unor proprietari ce nu prezentau interes sa intretina un asemenea exemplar... am avut multe de indurat si pus la punct.

In decursul catorva luni de zile am ajuns la o suma de investitii destul de "generoasa" ... dar efectul gaurii negre in buzunar a fost atenuat din pricina pasiunii catre aceasta model si din dorinta de a pune tot ce este mai bun pentru ea.

Voi enumera si impartii in doua lista de investitii:

I. Intretinere:
- revizie totala motor (filtre, ulei motor, servo, lichid frana, grup)
- curatare motor ( galerie admisie, senzori , valva egr, circuit turbo )
- doi senzori parcare
- termostat apa & egr
- set anvelope 18’’
- kit complet ambreaj + volanta
- bucse bascule, bucse oscilante, fuzete telescoape & telescoape fata
- tampoane motor + cutie + racord flexibil
- oglinzi exterioare
- senzor pilot automat
- stergatoare bosch & baterie boch 100ah
- inlocuirea anumitor accesorii/ plastice cu urme de uzura
- covorase mocheta oem

II. Tuning:
- faruri Xenon OEM + AngelEyes SMD + Xenon proiectoare
- iluminare interior complet LED 6000k
- triple LED model FL
- semnale laterale M style
- eleron luneta & portbagaj
- folie 25% transparenta
- bara rigidizare (strutbar) punte fata
- pedale aluminiu M style
- grila capota crom look
- pleoape faruri FL
- inele crom look + folie carbon instr. bord + ace rosii
- colant carbon 3D (praguri, fusta bara spate, proiectoare, interior faruri etc)
- manson schimbator cusatura M
- difuzoare harman/kardon(e46) + statie Sony XM-754 (4*75W RMS)
- toba inox sport Carub

Maniak22 23-10-11 01:27

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Frumoasa foc.... e a ta ??

DEVIL's Style 23-10-11 02:47

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4662924)
Frumoasa foc.... e a ta ??

Probabil :) , in orice caz , chiar daca te chinuie talentul in photoshop , incearca sa postezi poze cu masina reale , nu editate in tot felul de programe. si daca e a ta masina , multa bafta cu ea !

LE : acum am citit mai atent postul , pai te rugam sa pui poze cu masina reala , ca de pe net sau cu masinile altora pot posta si eu :)

Acum sa incepem :

- Nu vad stopurile pe led
- Nu vad pleoapele
- Nu vad conversia pe led interioara
- Nu vad semnalizarile pe lateral m3
- Jantele cred ca sunt replici , pentru ca altfel ai fi luat si un set de capace omenesti in locul tiganiilor alora [ doar parerea mea ]

- Carbon 3d? pe bara praguri etc? wtf?
- Amplificator sony pe sistem de navigatie? prin ce? presupunand ca ai HK pe masina , cum ai reusit sa adaptezi amplificatorul?

Masina din poze e frumoasa [ mama lui de photoshop ] , dar vrem poze reale daca vrei parerile noastre. Imi pare rau , dar din primul tau post , jumatate miroase a aburala , cealalta vise , care din ele e pana la urma? nu te supara ca intreb.


PS : cea mai mare tiganeala posibila : Sa pui capace brembo pe etrierii masinii , crezi ca va schimba cu ceva dinamica masinii? [ ma refer la franare ]. Nu te minti decat pe tine.

maxmartinez 23-10-11 09:04

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
masina e a lui, pozele sunt facute inainte de niste upgrade-uri, asteptam si poze cu masina in stadiul actual 8)

neagk 23-10-11 11:47

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Stiu masina .Arata foarte bine in realitate:-)

flavius89 23-10-11 11:48

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
2 Attachment(s)
Oameni buni...inainte de toate vreau sa va spun ca ma ocup de fotografie (sunt fotograf) am achipament adecvat si lucrez doar in programe de specialitate -> iar fotografiile de mai sus au fost DOAR retusate ca lumina/contrast si culoare, in rest asa au iesit din lentila si body-ul d-slr.

In al doilea rand, eu toate aceste upgrade-uri le-am facut progrresiv . Nu am avut mii de euro dintr-o singura pocneala de degete. Aseara mi-au sosit pleoapele de la vopsitor si tot aseara am montat semnalele laterale M. Triplele led le-am instalat acum 1 saptaman, pozele avand 2-4 saptamani.

Pozele de mai sus sunt din diverse locuri din Botosani sau Iasi:
- prima poza: padure Vorona
- a doua poza: iesire spre Vaslui din Iasi
- a treia poza: panorama spre Iasi vazuta de pe Bucium
- a patra poza: iesire din satul Ungureni, jud. Botosani
- a cincea poza: iesire Botosani (Lebada)

Poze de aseara:

LE: Masina inca nu avut parte de o sedinta foto dedicata (interior-exterior) din pricina prioectului de "reabiltiare" nefinalizat 100%. Mai am de schimbat folia spate cu 25% si inca un detailing exterior.

@DEvil's style ... imi pare rau pentru nivelul tau de invidie, stiu ca ai un model foarte asemanator, dar nu ma asteptam pe un forum de pasionati auto sa gassesc un asemenea comportament.

DEVIL's Style 23-10-11 14:19

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Quote:

Originally Posted by flavius89 (Post 4663525)
Oameni buni...inainte de toate vreau sa va spun ca ma ocup de fotografie (sunt fotograf) am achipament adecvat si lucrez doar in programe de specialitate -> iar fotografiile de mai sus au fost DOAR retusate ca lumina/contrast si culoare, in rest asa au iesit din lentila si body-ul d-slr.

In al doilea rand, eu toate aceste upgrade-uri le-am facut progrresiv . Nu am avut mii de euro dintr-o singura pocneala de degete. Aseara mi-au sosit pleoapele de la vopsitor si tot aseara am montat semnalele laterale M. Triplele led le-am instalat acum 1 saptaman, pozele avand 2-4 saptamani.

Pozele de mai sus sunt din diverse locuri din Botosani sau Iasi:
- prima poza: padure Vorona
- a doua poza: iesire spre Vaslui din Iasi
- a treia poza: panorama spre Iasi vazuta de pe Bucium
- a patra poza: iesire din satul Ungureni, jud. Botosani
- a cincea poza: iesire Botosani (Lebada)

Poze de aseara:

LE: Masina inca nu avut parte de o sedinta foto dedicata (interior-exterior) din pricina prioectului de "reabiltiare" nefinalizat 100%. Mai am de schimbat folia spate cu 25% si inca un detailing exterior.

@DEvil's style ... imi pare rau pentru nivelul tau de invidie, stiu ca ai un model foarte asemanator, dar nu ma asteptam pe un forum de pasionati auto sa gassesc un asemenea comportament.

Acum te ai exprimat corect , citeste si tu primul tau post si vezi ce intelegi , dupa aia poti sa ma judeci. Nu am de ce sa fiu invidios , nu e singura masina in posesie , in plus , acum ai completat ca sunt poze vechi , cu totul altceva. O sa astept sesiunea de poze , dar parerea mea , e mai fun sa postezi progresiv modificarile si apoi o sesiune foto dedicata , in felul asta poti sa si explici cum ai facut modificarile aferente si ce consecinte au avut asupra masinii etc. Cum am zis si sus , nu o lua in nume de rau . In rest masina e frumoasa , bafta cu ea si km multi fara incidente.

Ps : interesanta ideea cu acele semnalizari pe led , sa faci 2-3 poze din lateral , chiar sunt curios cum da cu intreg asamblul.

Sa stii ca imi mentin ideea cu capacele alea de pe etriere.:-P

rinzou 23-10-11 19:09

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Salut, frumoasa masina. Ma poti ajuta te rog cu un filmulet cu sunetul tobei si sa imi spui daca i-ai modificat altceva inafara de finala?
Iti multumesc anticipat !
O seara placuta !

flavius89 23-10-11 19:12

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Quote:

Originally Posted by rinzou (Post 4664348)
Salut, frumoasa masina. Ma poti ajuta te rog cu un filmulet cu sunetul tobei si sa imi spui daca i-ai modificat altceva inafara de finala?
Iti multumesc anticipat !
O seara placuta !

Da, in viitorul apropiat voi avea o serie de mai multe filmulete pentru prezentarea anumitor chestiuni (printre care si manifestarile sonore ale tobei -> e un sunet placut chiar si pentru un diesel in 4 cilindrii).

A fost schimbata, doar finala OEM cu cea de inox de la Carub (model cu doua tevi cu decupaj/buza pe margine). Nu recomand sa mai scoti din tobe/catalizator...vei avea probleme cu fumul, sau norma de poluare pentru cei care sunt ecologisti :) .

Vreau cat de curand sa incep lucrul si la un teaser/trailer video realizat pro in scopul promovarii acestui exemplar.

rinzou 23-10-11 19:21

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Quote:

Originally Posted by flavius89 (Post 4664356)
Da, in viitorul apropiat voi avea o serie de mai multe filmulete pentru prezentarea anumitor chestiuni (printre care si manifestarile sonore ale tobei -> e un sunet placut chiar si pentru un diesel in 4 cilindrii).

Vreau cat de curand sa incep lucrul si la un teaser/trailer video realizat pro in scopul promovarii acestui exemplar.

Ok, multumesc !
Spor la filmari !

CaTaLIN mFy 23-10-11 19:54

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Are si ala batran al meu un e46 :) Frumoase masini.
So stapanesti si sa faci multe KM cu ia

hanganu 23-10-11 19:55

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
ce etrieri ai brembo ?

flavius89 23-10-11 20:30

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
Quote:

Originally Posted by hanganu (Post 4664461)
ce etrieri ai brembo ?

Sunt capace montate cu scopul strict de a marii doar aerul de sportivitate al masinii, nimic mai mult.

cash_banck 24-10-11 09:55

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
cu ce ai lipit capacele pe etrieri? frumoasa masina.:-)

Bmw_Rulllzzz 24-10-11 10:15

Re: E46 320d+ M-techink II 2005
 
frumoasa nene, ca mai toate masinile pe care le-ai avut. sa o stapanesti sanatos


All times are GMT +2. The time now is 14:28.

- Copyright 2024 4Tuning