Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Ajutor: legat HU la masina (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/284238-ajutor-legat-hu-masina.html)

norbi_nw 21-10-11 16:21

Ajutor: legat HU la masina
 
salut. As avea si eu nevoie de ajutor sa leg un player Pioneer la un Golf 4.
Eu aveam un Sony vechi, si mergea fara sa pun cheia in contact, iar cand scoteam cheia nu se oprea (trebuia sa opresc eu). Am scos playerul si am pus in locul lui Pioneerul (luat de la cineva SH... era montat pe Golf 5, montat la reprezentanta) si nu merge numa daca pun contactul. Daca scot cheia se opreste playerul si nu pot sa il pornesc numa daca pun contact din nou. Am facut plug and play la mufe, in felul urmator:

Player --------------------------------- Masina
+battery (yellow) -----------------> Ignition switched live (red/yellow)

Ground (black) -----------------> Ground (brown)

ACC (red) -----------------> Permanent live 1 (red/white)

System remote control (blue/white) -> Permanent live 2 (red/white)

Playerul functioneaza, dar daca inchid masina se pierd setarile.
Ce as putea sa fac?

Aici gasiti schema ptr Golf 4.
http://uk-mkivs.net/forums/t/177496.aspx

bull 21-10-11 19:24

Re: Ajutor: legat HU la masina
 
Salut , trbuie sa inversezi firele, firul galben il legi la permanent live + si cel rosu la Ignition switched live, si ai rezolvat problema

norbi_nw 21-10-11 20:04

Re: Ajutor: legat HU la masina
 
Ms ptr raspuns. O sa incerc maine.

norbi_nw 27-10-11 15:57

Re: Ajutor: legat HU la masina
 
Ms frumos. Acum merge impecabil :)

Problema e ca nu sta sina/rama in compartiment :/ nu se blocheaza si daca trag usor iese playerul. La rama sony abia am putut sa scot rama dupa ce am scos playerul..
Trebe rama speciala sau cum merge treaba? Intra frumos, dar nu se blocheaza. :(


All times are GMT +2. The time now is 04:44.

- Copyright 2026 4Tuning