Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Patrol fara si cu Unichip (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/28298-patrol-unichip.html)

MasterTuner 01-12-06 11:42

Patrol fara si cu Unichip
 
1 Attachment(s)
Toate Patrolurile 3.0 DI pe care le-am masurat au scos pana in 140 cp, si am masurat multe, desi Nissan declara sus si tare 160 cp. Acesta este Patrolul nostru, deci nu prea avem interes sa vorbim de rau, dar trebuie sa nu ne dezmintim si sa ne tinem de angajamentul luat ca pe acest topic sa se discute cu toata onestitatea despre puterile stock si cele dupa tuning.

WRT-SHARK 01-12-06 22:06

Re: Patrol fara si cu Unichip
 
Grav rezultat!
Cit a costat toata lucrarea? :D

MasterTuner 03-12-06 00:58

Re: Patrol fara si cu Unichip
 
A fost Moca, ca noi centram, noi dadeam cu capu'. Ar fi costat 475 de euro fiind Unichip cu tot cu Plug&Play.

einstein1984 03-12-06 10:51

Re: Patrol fara si cu Unichip
 
Bai frate, daca dintr-un diesel turbo de 3 litri in 4 cilindri ( cursa cat cuprinde, adica vreo 102 mm ) scoate numai 260 Nm (sub 100Nm/l, mai jalnic decat un MAS), eu il maninc pana la ultimul gram. Ala ori era pe avarie, ori dinamometrul vostru are nevoie de recalibrare.
Da-o in ma** ca si un W123 300d scoate 120 de cai , si e mai vechi cu 20 de ani.

MasterTuner 03-12-06 11:25

Re: Patrol fara si cu Unichip
 
Coane, crede-ma ca stiu ce masina si ce dyno am, si am masurat peste 10 motoare identice.

einstein1984 03-12-06 21:22

Re: Patrol fara si cu Unichip
 
Adica motorul ala scoate 260Nm si Nissan declara 340 Nm? Iar Unichip creste cuplul cu peste 50%?
Cred ca se estimeaza ceva gresit (pierderile in transmisie, corectie de temperatura).

MasterTuner 17-12-06 11:44

Re: Patrol fara si cu Unichip
 
Esti neobosit in logica ta contrara declaratiilor mele... Unichip poate creste cuplul si cu 100% la anumite motoare, asta nu inseamna ca e si recomandat sa se intample asta. Motorul asta in particular are un management destul de prost in sensul ca se foarte protejeaza evident in dauna puterii, si daca ai citit am extras aceste concluzii in calitatea mea de proprietar de
peste 70 000 Km de ing. de autovehicule, de utilizator de dyno cu repetabilitate dovedita si de individ care a masurat peste 10 masini identice.


All times are GMT +2. The time now is 18:15.

- Copyright 2026 4Tuning