![]() |
Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
13 Attachment(s)
Astept pareri...
Este de necrezut ce au putut sa faca !! Sa urmariti si filmuletele din final !!!! Doi frati germani au construit această lume în miniatură. Acesta este cel mai mare set de trenulete din lume. Acoperă 1.150 mp Are aproape 10 km de sine si încă nu e gata :shock: Gemenii Frederick si Gerrit Braun, 41 ani, au început munca la 'Miniature Wunderland' în 2000. Setul acoperă 6 regiuni, incluzând America, Elveția, Scandinavia, Germania si Alpii austrieci. Secțiunea americană are modele-gigant ale Munților Stâncosi, Everglades , Grand-Canyon etc ...si Mount Rushmore . Secțiunea elvețiană are un mini-Matterhorn. Partea scandinavă are o navă de pasageri de 1,2 m care pluteste într-un 'fjord'. Se preconizează că va fi gata în 2014, când setul de trenulete va acoperi mai mult de 1.800 mp cu peste 20 km de șine, moment până la care modele detaliate din părti ale Frantei, Italiei și Marii Britanii vor fi fost adăugate Contine 700 de trenuri cu mai mult de 10.000 de platforme și vagoane. Cel mai lung tren are 14 m. Peisajul include 900 semne de circulatie, 2.800 clădiri, 4.000 masini - multe din acestea cu faruri care se aprind... ...si 160.000 de personaje concepute individual. Mii de kilograme de otel si lemn s-au folosit pentru a construi peisajul... Cele 250.000 lumini sunt conectate la un sistem care simulează ziua și noaptea, aprinzându-le și stingându-le treptat, în mod automat. Întregul sistem este controlat de la un centru de comandă de înaltă tehnologie. În total, constructia a costat peste 500.000 ore de muncă si mai mult de 8 milioane de euro, marea majoritate provenind din vânzarea de bilete către vizitatori. Gerrit a spus: "Ideea noastră a fost de a construi o lume care să uimească atât bărbatii, cât si femeile si copiii." Frederik a adăugat: "Fie că e vorba de jocuri de noroc în Las Vegas , de excursii în Alpi sau plimbări cu vasul în fjord-urile Norvegiei - în Wunderland orice este posibil." ...si cele 2 link-uri cu filmuletele: http://www.miniatur-wunderland.com/e...es-wunderland/ https://www.youtube.com/watch?v=RBArNAyODLc |
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
am ramas mut, cracanat...uimitor ce au facut fratii Grim..
|
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
wow!! :shock: ce frumusete!! cred ca mi-as petrece si eu ceva timp acolo admirandu-le ...am si eu cateva trenulete electrice pe 12mm tt-uri pentru cine stie,vagoane,o gara (trebuie asamblata ,dar nu am timp) iar sine o gramada..
Vreau sa spun ca sunt foarte scumpe trenuletele si tot ce tine de acest domeniu si sa ai asa ceva in casa sa vezi cum se plimba e superb..8) |
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
bai dar voi a ti observat pe langa cati Mos Craciuni trece trenul ala???:D
|
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
Quote:
|
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
Sa-mi trag ceasu' ce-i pe acolo :shock: Incredibil, desi initial am crezut ca-i o gluma proasta faza cu 8 milioane, numai dupa ce-am vazut imaginile si clipul mi-am dat seama ca daca as avea eu asa ceva as cere chiar mai mult, mult mai mult :lol: inca odata, fenomenal !
|
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
Cine e interesat şi are timp, să vizioneze şi celelalte filmuleţe, respectiv să citească statistica MiWuLa (MiniaturWunderLand), ultimul update fiind din 2010, iar acolo se vorbeşte de 12 mil de EU, un număr mult mai mare de machete, şi multe alte ghiduşii, precum şi previziunile finale pt. 2020, când se preconizează a fi terminată lucrarea. Pentru cei leneşi, câteva linkuri:
http://www.miniatur-wunderland.com/e...rainrides/new/ http://www.miniatur-wunderland.com/e...ingen-airport/ http://www.miniatur-wunderland.com/e...derland-facts/ Distracţie plăcută ! |
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
|
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
Monumental!:shock:
Mor de nervi cand ma gandesc ca in 2006 am renuntat sa mai stau la coada sa vad aceasta bijuterie pe viu!:-) |
Re: Hobby in valoare de 8 mil euro. Incredibil!
E clara o treaba, astia 2 nu au stat pe forumuri sa se certe despre revista cu macheta de la DeAgostini si nici sa zgandare de ce au pus CMC cauciucuri groase pe nu stiu ce model...
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:50. |
- Copyright 2026 4Tuning