Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/277657-dacia-nova-pasiune-motorsport.html)

StreetStyle22 10-09-11 14:44

Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
6 Attachment(s)
Dacia Nova de "Cupa" cu rollcage,nu stiu cat de ok e rollcage-ul,dar asa am cumparat masina,omologare pentru competitii sportive..motor 1.6..cutie scurta zice fostul propietar..suspensie reglabila pe fata..am si un set de table duble pe 14"..
Momentan masina e pe dreapta din cauza lipsei de bani.
Capota va venii vopsita..ori alb..ori negru mat..cat sa nu se mai vada diferentele de culori..ca e toata indoita..n-are intaritura din spate.
Scuzati mizeria din masina..si scaunul..am montat altul,care sta fix,ala a fost montat cat sa aduc masina in fata blocului..

Ca si idei..ar fii..o coaja de bord..ceasuriile montate pe bord,legate cum trebuie,ma gandesc la alta instalatie electrica,sa fie treaba ok,sa ii pun caldura..inca un scaun,centuriile,si la exterior..cat mai simpla..iar la motor..pe viitor..sa vad cum stau cu banii..am facut topicul ca voi avea nevoie de unele sfaturi.

Sergiu23 10-09-11 14:47

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Felicitari pentru masina. Sa o stapanesti sanatos!

Mitza93 10-09-11 14:58

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Arata foarte bine masina sper sa nu renunti la proiect si de ce nu sa castigi etape de raliu!ar merge pe viitor un motor 1.8 16v frane mai bune si o cutie de renault 18:)

master0 10-09-11 19:11

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Felicitari pentru masina, pentru stilul rally. Sper ca va merita efortul financiar facut... Sa o stapanesti sanatos...si spor la treaba.

razvanell 10-09-11 19:17

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
masina va fi de strada sau o sa te bagi cu ea la raliu?
e super oricum:D

b08ygs 10-09-11 22:09

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Quote:

Originally Posted by Mitza93 (Post 4577177)
Arata foarte bine masina sper sa nu renunti la proiect si de ce nu sa castigi etape de raliu!ar merge pe viitor un motor 1.8 16v frane mai bune si o cutie de renault 18:)

Tuning ca tuning dar explica-mi si mie cum pui tu o cutie de motor longitudinal(Reanult 18) pe o caroserie care are cutia si motorul transversal? Asa de din simpla curiozitate;;)

Felicitari pentru achizitie, ar merge un motor mai maricel pe masina asta:-P un f3p sau un 1,4 de Gtt

Legat de cusca, pare ok ca suduri dar era mai daca era demontabila:-P ai de cand sa alergi cu ea la evenimente?

Shobo2020 10-09-11 22:30

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Masina a fost de vanzare pe autorally de ceva timp cu cateva sute de euro, a dat jos dupa ea scaunele, centurile, extinctoarele si alte chestii, masina a fost facuta pentru competitii si este trecuta in acte automobil destinat competiilor sportive daca nu ma insel, o cunosc de la fostul proprietar si stiu prin ce a trecut saraca, oricum sunt multi bani de bagat in ea ca sa fie adusa la linia de plutire, iti recomand sa incepi cu verificarea integritatii caroseriei, si a puntii spate care mi se pare ca sudata stramb (a fost rupta acu cativa ani,s-a dat cu masina peste cap la ranca parca).Bafta cu masina!

StreetStyle22 10-09-11 23:04

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Shobo2020 (Post 4577889)
Masina a fost de vanzare pe autorally de ceva timp cu cateva sute de euro, a dat jos dupa ea scaunele, centurile, extinctoarele si alte chestii, masina a fost facuta pentru competitii si este trecuta in acte automobil destinat competiilor sportive daca nu ma insel, o cunosc de la fostul proprietar si stiu prin ce a trecut saraca, oricum sunt multi bani de bagat in ea ca sa fie adusa la linia de plutire, iti recomand sa incepi cu verificarea integritatii caroseriei, si a puntii spate care mi se pare ca sudata stramb (a fost rupta acu cativa ani,s-a dat cu masina peste cap la ranca parca).Bafta cu masina!

Multumesc frumos de informatii.Eu din ce m-am uitat pe sub ea,lonjeroanele par ok,acum oalele spate..sunt cum sunt..la punte nu m-am uitat..sunt pe putin..1000 de euro de bagat sa o aduc pe linia de plutire..dar ma gandesc ca incet cu incet..o scot la capat..daca merita..pentru mine da.
Prima oara o achit..ca a acceptat fostul propietar sa mi-o dea in rate..si dupa aceea urmeaza sa o aduc pe linia de plutire..Legat de evenimente,doar drag..la raliu,probabil la vreo etapa judeteana..finantele sunt destul de mici.
Da..fostul propietar a chelito de tot,in fine,nu ma intereseaza partea aia..am poze cu ea cand avea numerele B-72-TUR.

Poze cand arata bine..

catalanu 11-09-11 13:45

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Quote:

Originally Posted by Shobo2020 (Post 4577889)
Masina a fost de vanzare pe autorally de ceva timp cu cateva sute de euro, a dat jos dupa ea scaunele, centurile, extinctoarele si alte chestii, masina a fost facuta pentru competitii si este trecuta in acte automobil destinat competiilor sportive daca nu ma insel, o cunosc de la fostul proprietar si stiu prin ce a trecut saraca, oricum sunt multi bani de bagat in ea ca sa fie adusa la linia de plutire, iti recomand sa incepi cu verificarea integritatii caroseriei, si a puntii spate care mi se pare ca sudata stramb (a fost rupta acu cativa ani,s-a dat cu masina peste cap la ranca parca).Bafta cu masina!

Masina de care spui tu avea WRC la numar , masina identica cu asta inclusiv colantarea , ambele fiind masini euroline cartex . Asta nu a fost daca peste cap niciodata , mai mult a stat . Punte sudata aiurea ? De ce vorbesti daca nu sti ? Masina asta a stat 2 ani la mine si ii stiu fiecare surub si ii cunosc pe fostii proprietari . Pe viorel Obrejan , Sorin Telehoi si ina unul nu mai retin cum il cheama . Data viitoare intrebati inainte sa aruncati cu vorbele , e mai ok asa se evita multe discutii .....

Sa o folosesti sanatos Sergiu


PS : "acum oalele spate..sunt cum sunt.." sergiu , la ce ai zis aici , nu mai pot avea pretentii de la tine , ai dat-o cu mucii in fasole la faza asta ....:rolleyes2

PSS: eu am poze cu ea de cand avea numere si mai vech :twisted:

StreetStyle22 11-09-11 15:08

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Quote:

Originally Posted by catalanu (Post 4578791)
Masina de care spui tu avea WRC la numar , masina identica cu asta inclusiv colantarea , ambele fiind masini euroline cartex . Asta nu a fost daca peste cap niciodata , mai mult a stat . Punte sudata aiurea ? De ce vorbesti daca nu sti ? Masina asta a stat 2 ani la mine si ii stiu fiecare surub si ii cunosc pe fostii proprietari . Pe viorel Obrejan , Sorin Telehoi si ina unul nu mai retin cum il cheama . Data viitoare intrebati inainte sa aruncati cu vorbele , e mai ok asa se evita multe discutii .....

Sa o folosesti sanatos Sergiu


PS : "acum oalele spate..sunt cum sunt.." sergiu , la ce ai zis aici , nu mai pot avea pretentii de la tine , ai dat-o cu mucii in fasole la faza asta ....:rolleyes2

PSS: eu am poze cu ea de cand avea numere si mai vech :twisted:

mersi,cat despre pretentii..nu vreau sa ne tiganim pe forum..Sau ne scoatem ochii.

catalanu 11-09-11 15:54

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Iti spun doar ca sa stai linistit ca si chiar super ok oalele spate . Intariturile intradevar nu arata ca alea profi , dar isi fac treaba la fel de bine ca si unele profi . Iar masina stai linstit ca nu a dato nimeni peste cap . Pasajul spate si putin din usa spate a fost lovit , dar usor . Hai spor la munci si hai cu ea cat mai repede sa o vedem unde i`e locu

RazvanTM 12-09-11 14:19

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Am vazut azi masina ... arata bine ... bafta cu proiectu ..

DJBOSS 12-09-11 17:41

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Cat te-a costat masina ?

Shobo2020 13-09-11 14:43

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
[QUOTE=catalanu;4578791]Masina de care spui tu avea WRC la numar , masina identica cu asta inclusiv colantarea , ambele fiind masini euroline cartex . Asta nu a fost daca peste cap niciodata , mai mult a stat . Punte sudata aiurea ? De ce vorbesti daca nu sti ? Masina asta a stat 2 ani la mine si ii stiu fiecare surub si ii cunosc pe fostii proprietari . Pe viorel Obrejan , Sorin Telehoi si ina unul nu mai retin cum il cheama . Data viitoare intrebati inainte sa aruncati cu vorbele , e mai ok asa se evita multe discutii .....

Stiu foarte foarte bine nova asta ... chiar am fost sa o vad sa o cumpar acum 2 ani dar m-am lasat pagubas mi-am luat alta ,tot nova de cupa(facuta cap coada si completa la aceeasi bani) nu mai incerca sa acoperi chestiile astea...doar i-am zis lucruri care ar fi trebuit mentionate nu e ca si cum am zis ca e stramba (pentru ca nu e)...a fost data peste cap si reparata atat caroseria cat si puntea spate...o fi schimbat-o fostul proprietar puntea dar din cate vad arata la fel de 2 ani si ceva.Bafta inca odata cu masina...ai ceva de munca la caroserie sa o aduci la linia de plutire dar se poate face nu e problema...si daca vrei te pot ajuta cu suspensia sa o revizuiesti daca constati ca sunt probleme.

catalanu 13-09-11 16:51

re: Dacia Nova - Pasiune pentru Motorsport
 
Nu prea aveai cum sa o vezi acum 2 ani , cand la mine e de vreo 2 ani si ceva , iar la fostul proprietar (tot din tm) e de prin 2007 . Vezi ca te contrazici singur .


All times are GMT +2. The time now is 21:48.

- Copyright 2024 4Tuning