Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4 (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/27419-poze-spion-ferrari-612-scaglietti-facelift-4x4.html)

RoSonic 17-11-06 12:36

Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
3 Attachment(s)
Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4

"Spionii" au surprins Ferrari 612 Scaglietti in teste la Maranello. Prototipul din fotografii dispune de noul sistem de transmisie integrala numit de cei de la Ferrari "Insertable 4×4".

Fotografiile:

solo24 17-11-06 16:42

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
nu inteleg adancitura aia e pe aripile fata si pe portiera
sti careva de ce e asa?sau sa fie asa ca sa nu se poate spune cum v-a arata masina?

bakal 17-11-06 17:07

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
Quote:

Originally Posted by solo24 (Post 626532)
nu inteleg adancitura aia e pe aripile fata si pe portiera
sti careva de ce e asa?sau sa fie asa ca sa nu se poate spune cum v-a arata masina?

AERODINAMICA.
ma, da asta nu e tipu' de masina care o luat foc pe la noi. era a unui fost fotbalist parca.

solo24 17-11-06 17:24

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
Quote:

Originally Posted by bakal (Post 626567)
AERODINAMICA.
ma, da asta nu e tipu' de masina care o luat foc pe la noi. era a unui fost fotbalist parca.

m-am gandit si eu dar parca nu prea mergea
da asta e modelu care a ars atunci pe autostrada

DaViD TL 17-11-06 17:25

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
fff misto, probabil ca doar in vise o sa ma plimb cu asa ceva !!

Todorutz 17-11-06 17:35

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
mie unu numi place deloc cum arata din lateral adancitura aia...intzeleg k ii foarte buna din punct de vedere aerodinamic dar arata k pixu...

Bogdan YBR 17-11-06 18:18

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
intr-adevar ajuta la aerodinamica dar parca nu da bine. sunt 2la noi in tara unul negru l-am vazut pe la unirii si unul visiniu deschis al unei pi2de :) manechin

Toyo_9J RW Drift Master 17-11-06 19:00

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
Adancitura ca sa se rupe in doua mai usor...nu mai e cazul sa impingi pana 200 km/h ca in situatia lui Enzo...mai putin efort,mult comfort :weee:

weedboy 17-11-06 21:13

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
splendida..........doamne ce forme are:shock: :shock: :shock:

ben23half 17-11-06 21:32

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
forme...frumoasa..e ferrari da ARDE tot atat de frumos...ati vazut la tv ce a patit Gabi Popescu...bani arsi pe Ferrari! GHINION

bizkuite 17-11-06 21:42

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
Quote:

Originally Posted by ben23half (Post 626859)
forme...frumoasa..e ferrari da ARDE tot atat de frumos...ati vazut la tv ce a patit Gabi Popescu...bani arsi pe Ferrari! GHINION

asa-i... Statea omu' si se uita la masina cum arde...
adancitura aia de pe portiera arata nashpa, parca ar fi lovita intr-un accident :lol:

alexerix 17-11-06 22:25

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
E o super masina...din asta poti foarte bine sa cobori imbracat in costum si la fel de bine sa fii imbracat in tinuta casual...Damn it's a hot ride:shock: :twisted:

pac(cl02wop) 17-11-06 22:54

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
2 Attachment(s)
mie mi se pare ca cei de la ferrari au cam sipnat pe la alte marci de masini
botul masini seamana cu un porche, spatele cu un chevrolet parerea mea.

TDR TNY 17-11-06 23:32

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
urata,praf....arata desgustator..le urez bafta celor ce vor sa conduca asa ceva.....mi-se face greata la cum arata...nu reprezinta marca de loc

B 68 VLD 18-11-06 01:38

Re: Poze spion: Ferrari 612 Scaglietti Facelift 4x4
 
TDR TNY, in conceptia ta cum ar fi trebuit sa arata ca sa exprime marca? Oare de ce nu-si pune nimeni dintre voi care ati post-at aici problema cu Ferrari si 4x4. Eu unul nu am mai auzit de vreun Ferrari 4x4, voi? Va dati cu parerea ca este asa, ca este pe dincolo. Imi place sa cred ca cei care isi cumpara un Ferrari si-l cumpara pt performanta si abea dupa aia pt un alt motiv.

MARANELLO, Italy — Ferrari is ready to break with tradition by adding a four-wheel-drive system for ***ure sports cars, according to reports.

The Italian company has filed patent drawings for a part-time 4x4 system, which could be used on front-engined models such as the 612 Scaglietti and the forthcoming V12-powered 600, as well as Maserati's Quattroporte and Coupé. The setup also combines all-wheel drive and a transaxle layout for the first time in a Ferrari.

A patent drawing published by Autocar magazine shows that the new system is very compact and is simpler than rival 4x4 systems based on a rear-drive layout. A constant velocity joint and an oil-bath clutch — the clutch transmits power to the front wheels — are encased on the end of the engine block.

The system will not be an Audi quattro-style, full-time 4x4; instead, it will function like a traction control system, using sensors and computers to transmit drive to the front wheels if the car starts to slide while cornering. In higher gears, the system is limited to 20-to-30-second bursts of 4x4 traction to stop overheating.

What this means to you: Don't worry — it's not a Ferrari SUV, though that might happen as well, according to rumors from Italy. This is a road-safety aid that will enhance Ferrari's legendary handling.

Sursa: edmunds


All times are GMT +2. The time now is 12:01.

- Copyright 2024 4Tuning