![]() |
Client vs Ateliere Car-Audio
In ce masura credeti ca ar trebui sa aleaga un client configuratia optima a unui sistem de sunet? Cat la suta din aceasta decizie ar trebui sa apartina montatorului si cat la suta clientului?
Clientul trebuie sa-si aleaga ce-i place raportat la buget sau montatorul trebuie sa recomande ceva optim pentru bugetul alocat? Ce se intampla cand clientul refuza o solutie buna calitativ in favoarea uneia care i se pare lui mult mai buna? Ce credeti ca ar trebui sa faca montatorul in acel moment? Ce parere ar trebui sa primeze in acest caz? Discutati, argumentati, exemplificati. O sa sprijinim si noi cu exemple concrete, cazuri si pareri, mai mult sau mai putin avizate. ;) |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
1.Personal,eu cred ca decizia clientul o ia.Pana la urma sunt banii lui. Dupa aia intervin scopul pt care este facut resp. sistem,gusturile clientului si altele. Pe langa astea mai conteaza DACA respectivul client este dispus sa asculte si eventual sa urmeze recomandarile montatorului si in ce masura.
2.Montatorul trebuie sa faca ce stie el mai bine.(sau ce ar fi normal): sa recomande cel mai bun sistem care se poate realiza cu suma X. 3.CAnd clientul refuza o propunere,e problema lui.Cum am mai zis,sunt banii lui si face ce vrea cu ei. P.S: aici vorbim de firme serioase,nu? Adica la un "montator"care,atunci cand recomanda un produs,STIE de ce il recomanda. |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
Eu zic ca e normal sa vina clientul si spuna cam ce ar vrea si cat ar vrea sa dea ... iar vanzatorul sa-i recomande ce e mai bun in banii respectivi.
Dar ... cum "gusturile" difera ... banuiesc ca e bine ca si cumparatorul sa intervina. PS: exceptie la ce am spus mai sus fac vanzatorii care vnad in necunostinta de cauza si cei care au anumite interese. |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
Se pomeneste de seriozitatea montatorului... Foarte logic.
Ce se intampla cand un montator serios recomanda si clientul ignora acest lucru? Se compromite lucrarea din interes comercial? E mai important sa multumesti clientul pur si simplu sau e mai important ca el sa accepte ca cineva de meserie poate sa-i dea un sfat bun si sa-l invete ceva, chiar daca asta presupune o cheltuiala? Cat de dispus e clientul sa plateasca o lucrare de calitate in acest caz? |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
Nu cred ca e chiar asa simpla treba. Daca clientul sa zic dispune de 10 milioane si nu poate sa faca rost de mai multi bani ... atunci obligatoriu se face un compromis.
Daca omul are de unde sa faca rost ... atunci merita convins sa faca o cheltuiala in plus pentru ceva ce merita. Totusi daca ne gandim ca orice masina are pe ea macar 2 boxe si un casetofon ... si doar foarte putini au pasiunea asta pentru audio ... ne dam seama ca e foarte greu sa convingi pe cineva ce asculta in 90% din timp romania actualitati sa-si puna amplificatoare si mai situ eu ce ... Totusi cred ca cel mai corect lucru ar fie lasat clientul sa spuna ce vrea si sa-i fie recomandat cel mai bun produs in banii respectivi ca nu stim de unde si cat s-a chinuit respectivul sa faca rost de bani. Bineinteles ca pana la urma ar trebuii sa ii fie explicate "defectele" produselor alese ... ca sa-si faca o idee. |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
din moment ce vii la un specialist sa-ti monteze...trebuie sa asculti si de sfaturile lui...daca nu tii cont de sfaturile lui dc te-ai mai dus la el???
Clientul vine si spune...am 10 mil...vreau sa-mi faci asa...acum tu ca specialist...stii ce e bine si ce nu..i-l intrebi ce asculta ce urmareste sa obtina de la sistemul lui...ca daca asculta manele...la ce-i trebuie sub??? (ca sa dau si un ex. ) cred ca ar trebui sa fie in masura de 50% de fiecare parte ca sa iasa ceva ok |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
Un exemplu concret: mi-am pus difuzoarele fata la un specialist. Am oscilat intre jos in fata si locurile default pt difuri ale masinii mele (cam in mijlocul portierei, in dreptul scaunelor). Am discutat si pentru a nu strica linia le-am pus in mijloc. S-a dovedit o alegere proasta pentru ca nu se aude mai nimic din ele, mai ale s daca e cineva si pe locul mortului. Ca urmare, acum ma chinui sa le pun jos in fata.
A procedat corect instalatorul cand a fost de acord cu mine in privinta locatiei? TRebuia sa imi spuna: bah, esti tampit, nu o sa se auda? |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
Si revenim la problema: cat este dispus sa se ia clientul dupa sfaturile specialistului? Pe banii lui (ai clientului).
|
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
pana la capat daca isi permite ... si daca specialistu chiar pare om de incredere. ca daca monteaza nea' mitica care acum 3 ani repara televizoare ...
|
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
cum se stabileste ca montatorul este serios? doar prin feed-back-urile catorva? poate acei cativa intra la randul lor in sistem, iar recomandarile pot fi facute din considerente economice. poate montatorului ii convine mai mult un brand pentru ca are castig mai mare si se foloseste pentru aceasta de renumele pe care si l-a facut.
|
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
simplu... rezultate in competitii de profil
|
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
Eu cred ca problema se pune cu totul altfel. Sa va explic :
- Sa presupunem ca vine clientul cu dorinta de a monta un HU si 2 difuzoare. Ok pina aici. - I-a spus lui cineva ca daca pune difuzoare mai "puternice" se va auzi mai bine. Evident se foloseste puterea HU-ului. - Instalatorul ii spune ca nu e bine, dar accepta incapatinarea clientului si face ce zice el. - Se termina montajul unui HU si a unor difuzoare "tari" de 100w !!! ( ca asa vrea clientul...) Ce se constata la probe ? : - Incepind de la 50-70% din volum difuzoarele distorsioneaza in DRACI ! Ce zice clientul ? : DIFUZOARE PROASTE !!! Am mai dat si o gramada de bani pe ele !!! Intrebare : Cine e fraierul ? Clientul sau instalatorul care a acceptat dorinta clientului ??? |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
rezultatele nu mi se par concludente. daca are 2 branduri asemanatoare ca performante si preturi iar tu vrei un brand anume si el iti recomanda celalalt brand "ca fiind mai performant" pe criteriul ascuns ca el are profit mai mare tu cum iti dai seama de asta?
in putine locuri ai posibilitatea de a incerca mai multe configuratii, din diverse motive. |
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
instalatorul trebuie sa avertizeze clientul despre calitatea difuzoarelor...si cum se spune...clientul nostru , stapanul nostru
|
Re: Client vs Ateliere Car-Audio
E adevarat ca prima intrebare referitoare la un sistem care suna prost va fi:"Vai frate...cine ti-a facut porcaria asta".
Pana la urma e vorba de un compromis. |
| All times are GMT +2. The time now is 20:14. |
- Copyright 2026 4Tuning