Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   SuperNova SQL project (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/271010-supernova-sql-project.html)

keddy_net 27-07-11 21:58

SuperNova SQL project
 
7 Attachment(s)
In principiu este o Dacia SuperNova, 2001, 83 000km, a fost cumparata la 60 000km in martie 2001.

Citesc de mult forumurile astea, m-am hotarat sa pun si eu masina la prezentari.

Dupa momentul achizitionarii am inceput sa o pun cat de cat la punct: arcuri din fata taiate, parasolar, stopuri spate si semnale fata putin foliate, masca modificata, sigle marca-model scoase, ulei bujii filtre, tot sistemul centuri spate scos(zdranganeau) mult silicon, saptamana viitoare amortizoare fata la intarit, dar nu despre asta este vorba aici.

Un scurt istoric in car audio cu descrierile si pozele fiind prezentate in mai multe posturi.

1. Inceputul pasiuni a inceput cu un Alpine 9870, difuzoare in usi de 16cm, difuri ovale mtx thx 693in spate, amplificate de un amplificator mutant nw280sp.

2. In materie de subwoofer initial a fost un subwoofer MTX RT12AV amplificat de mutant nw280sp, cel care a fost pus pe difuzoare initial.

3. S-a facut un upgrade la un Alpine Type R swr 1242d amplificat de magnat rx44. Am facut 2 cutii cu acordaj la 31 si 34Hz. Cel mai bine suna cea la 34hz. Mi-a placut foarte mult acest difuzor.

Cateva poze de-a lungul timpului:

keddy_net 27-07-11 22:21

Re: SuperNova SQL project
 
9 Attachment(s)
In prezent:

a) S-a inlocuit playerul cu Alpine 9831
b) Toate difuzoarele au fost inlocuite de un set de DLS MS6A cele facute in sweden.
c) usile din fata insonirzate cu silent coat, inclusiv burete cu celule inchise si folie etansanta, si inele mdf.
d) Amplificator pentru difuzoare DLS CA21 2x100w 2x200w
e) Cablu de semnal rca, cablu cordial + mufe PRO EL.

Cateva poze:

keddy_net 27-07-11 22:36

Re: SuperNova SQL project
 
Pe viitor:
Player: va ramane acesta cel putin un an.

Difuzoare: vor ramane acestea cel putin pana voi schimba masina. Desi usile din spate nu au nici un locas si sunt numai tabla toate, ma gandesc totusi ca as putea sa tai din tabla si sa pun inca un sistem la fel (cineva ma indrumat sa pun tot in usile din fata), obligat insonorizate usile din spate, apoi sa trec pe full active.

Subwoofer: spatiul din porbagaj disponibil este 280L exteriorii, din calculele mele imi raman undeva la 160-170L pt un difuzor de 18', deci din pacate sunt limitat sa raman la un difuzor de 15'.
ca detalii: ma orientez spre un difuzor de muzica, care sa cante bine si tare la 30Hz...SQL
variante: am studiat putin piata americana si am ramas la SSA ZCON, FI BTL, sau Ascendant Audio Mayhem-desi e cam scump (tind sa merg pe zcon, astept cateva indrumari). Mai era varianta Sundown Audio Nightshade dar e varianta de spl, si nu ma intereseaza.

Cutia pentru el va fi daily, acordaj la 30hz, cu port flared din mdf.

Amplificatorul: pentru subwoofer va fi in principiu hifonics brz2400.1d

Curent: Pentru inceput vor fi 2 baterii stock de 66Ah, si un alternator stock de 85A. In functie de cum se va descurca sistemul va veni un deepcycle care va inlocui una din baterii, eventual si un alternator secund tot de 85A.

Intentionez un sistem SQL cu 145Db daily, 149+ pe sinus si cutie spl.

Pareri / indrumari / sfaturi? Multumesc.

podaruu 04-08-11 21:14

Re: SuperNova SQL project
 
mi se pare fantastic ce faci pe o supeRnova..
am avut una cativa ani si faptul ca nu puteam scoate un sunet bun din ea ma scotea din minti (nu prea e gandita din punctul asta de vedere LOL)
eu sugerez sa nu te chinui cu usile din spate mai bine fa o cutie ingusta din mdf in loc de placa aia din spate cu niste diff-uri din alea shallow sau cum spuneai si tu inca o pereche de inele mdf in fata
P.S. ce tip de incuietoare ai pus in spate?? a mea zdranganea de rupea...de aia am vandut masina ca motorul era foarte bun..nu mai suportam zgomotul caroseriei
recomand sub-ul mayhem pentru sql

keddy_net 04-08-11 21:41

Re: SuperNova SQL project
 
Incuietoarea e originala. Scartaiau chederele la tine ca nu era reglata din piciorusele de cauciuc de pe haion, si nu calcau fix chederele.

Intradevar nu este o masina foarte buna pentru muzica(se rezolva prin insonorizare), dar fiecare isi incepe/face pasiunile pe ce are.

Imi permit sa bag bani in muzica fiindca o pot da jos oricand voi schimba masina. Pierd niste banuti la insonorizare atat. Am de gand insonorizare plafon porbagaj, haion, stalpi spate, inafara de podea, si probabil fara usi spate. Am vazut un material care se foloseste in hidroizolatii foarte similar celui pus in usi(silent coat), voi testa materialul, si daca isi face treaba cu 150ron am facut toata masina.

Revenind la Mayhem, pe langa faptul ca e cea mai scumpa varianta, totusi am impresia ca este un difuzor orientat spre spl :-?, corecteaza-ma daca ma insel.

podaruu 05-08-11 08:58

Re: SuperNova SQL project
 
ai dreptate cu mayhem...eu in mintea mea citeam havoc :oops: ala e bun de sql
http://passionford.com/forum/restora...ther-bits.html
baiatu asta face niste proiecte fantastice
http://passionford.com/forum/restora...sson-rims.html
P.S. era radical diferita la a mea incuietoarea...era proiectata prost, m-am jucat cu piciorusele alea de am innebunit si tot batea..si-mi intra si praf in portbagaj (dacia, pe drumul cel bun LOL)

keddy_net 15-08-11 14:42

Re: SuperNova SQL project
 
6 Attachment(s)
Dupa intarirea amortizoarelor fata, s-a mai adaugat un strat de insonorizare in usi:

Motiv:
Fata de usa la super nova este un plastic 'ordinar', moale care vibra/bazaia la volum mare.

Aplicare:
Intre schelet si fata de usa s-a adaugat un strat de vata minerala grosime 5cm, vata minerala este cea folosita in constructii si are si un strat de "rupere termica" adica o foita de aluminiu. Datorita foitei de aluminiu care este turnata pe o plasa de fibra am putut sa o fixez foarte usor de suruburile sau clemele din scheletul metalic. Am apucat sa fac o poza inainte sa ma apuc de adevarata treaba. Vata minerala s-a prins bine si a fost modelata dupa fata de usa. Este foarte usor de lucrat cu ea datorita posibilitatii de modelare la prinderea fetei.

Concluzii:
Feta de usa este practic mai 'umflata' cand, este lovita suna a plin, nu mai vibreaza deloc. La inchiderea usii s-a schimbat sunetul. Fata de usa nu mai vibreaza deloc, iar sunetul produs de mid-basi s-a schimbat in bine, parca se aude si putin mai tare.

Posibile dezavantaje:

Se poate umezii vata minerala iarna datorita condensului format pe geam in interior (insa nu cred ca se poate forma atat de mult codnens incat sa curga siroaie de apa pe geam), sau se poate umezii in cazul in care ploua si este uitat geamul crapat sau deschis.

keddy_net 12-10-11 23:31

Re: SuperNova SQL project
 
2 Attachment(s)
intre timp nu s-a mai cumparat nimic, dar s-au aranjat lucrurile prin porbagaj.

In materie de subwoofer inca ma gandesc pe ce alternativa sa merg, ssa zcon, fi btl, AA Mayhem. Astept cateva indrumari.

furry_lion 13-10-11 16:46

Re: SuperNova SQL project
 
sti ca un video face cat 1000 de cuvinte nu ?:D

keddy_net 13-10-11 21:47

Re: SuperNova SQL project
 
mmmm, chiar nu m-am gandit la ideea asta. Ii voi spune in weekend prietenei sa isi ia camera la ea. Nu stiu cat de calitativ va iesi, e un nikon l22.
Dar incercam :lol:

alex_bmw1992 08-11-11 21:37

Re: SuperNova SQL project
 
noutati ceva ?

keddy_net 08-11-11 22:38

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by alex_bmw1992 (Post 4700985)
noutati ceva ?

am incercat sa fac un filmuletz cu camera prietenei, dar calitatea sunetului inregistrat e foarte slaba.
In domeniul SQ, cel putin pe aceasta masina va ramane la acest nivel.
Asteptam fondurile pt a da comanda in state de 3 KW :lol::lol:

ludo_ludovic2003 09-11-11 08:09

Re: SuperNova SQL project
 
frumos ...totusi cu vata aia bagata in usa nu cred ca este o idee foarte buna.... ma gandesc la faptul ca si asa dacia are tabla proasta , daca vata pastreaza umezeala ...in timp nu apare rugina?...si o alta intrebare : mai deschizi geamurile?

keddy_net 09-11-11 10:57

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by ludo_ludovic2003 (Post 4701484)
frumos ...totusi cu vata aia bagata in usa nu cred ca este o idee foarte buna.... ma gandesc la faptul ca si asa dacia are tabla proasta , daca vata pastreaza umezeala ...in timp nu apare rugina?...si o alta intrebare : mai deschizi geamurile?

salut ludovic
Nu ajunge niciodata umezeala de la ploaie in acea zona, fiindca apa care se scurge pe exteriorul geamului, nu are contact cu vata minerala. Se poate umezi numai in cazul in care curg siroaie de condens pe geam....Ceea ce e greu de crezut. Am deja de 6 luni, am verificat si nu are nici un gram de umezeala inca.

Am de gand un FI BTL full varianta daily, sau Ascendant Audio Mayhem, sau SSA Zcon, toate in varianta de 15' toate tin peste 2.5kw. Iar ca amplificator tot din state il aduc si am de gand audio pipe AP-30001D si niste scoruri frumoase pt 2012.
Niste silent coat si niste ranforsari.

ludo_ludovic2003 09-11-11 15:53

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by keddy_net (Post 4701843)
salut ludovic
Nu ajunge niciodata umezeala de la ploaie in acea zona, fiindca apa care se scurge pe exteriorul geamului, nu are contact cu vata minerala. Se poate umezi numai in cazul in care curg siroaie de condens pe geam....Ceea ce e greu de crezut. Am deja de 6 luni, am verificat si nu are nici un gram de umezeala inca.

Am de gand un FI BTL full varianta daily, sau Ascendant Audio Mayhem, sau SSA Zcon, toate in varianta de 15' toate tin peste 2.5kw. Iar ca amplificator tot din state il aduc si am de gand audio pipe AP-30001D si niste scoruri frumoase pt 2012.
Niste silent coat si niste ranforsari.


e ok atunci ....

ce nu inteleg eu iar ...ai zis ca vrei sq ce te uiti atunci la difuri si amplifuri de peste 2500???

dydy-andrey 09-11-11 17:23

Re: SuperNova SQL project
 
probabil pt ca a scris in titlu "...SQL project"

vrea ceva combinat asa 8) ceea ce e foarte tare si greu de obtinut...

astept cu nerabdare sa vad ce varianta de sub alegi !
bafta!

keddy_net 09-11-11 22:07

Re: SuperNova SQL project
 
@ludovic: geamurile se deschid normal, manual. Difuzorul cu tot cu inel mdf este la acelasi nivel cu fata de usa.

Vreau SQ, dar sunt limitat de masina. Cel putin la capitolul sq, aceasta masina nu va avea imbunatatiri. Poate pe o masina mai serioasa voi baga ceva banuti pe ceva full active si niste difuzoare pe 3 cai in fata, iar cele de pe masina actuala sa lucreze in usile din spate. Cu toate astea sunt foarte multumit de cum se aud aceste difuzoare in aceasta combinatie.

SQL, difuzoare, cabluri, amplificator si insonorizare orientate spre sq, iar ca difuzor pt subwoofer va fi unu care va sti sa cante muzica, va fi un difuzor muzical cu incinta pentru muzica, dar sa faca fata si barrr intr-o cutie spl. Selectivitatea difuzorului de bass va fi in ordinea: intai sa fie muzical, apoi sa dea scor.

In alegerea difuzorului sunt putin confuz, zconul este cel mai muzical dintre toate variantele, btl-ul cel mai usor dintre ele 20kg vs 33kg celelalte 2, iar mayhem cel mai scump. Ca rezultate toate 3 sunt similare. Nu reusesc sa dau de cineva din state care sa imi dea pretul pt mayhem, fiindca e o afacere destul de ciudata celor de la aa, nu se fac distributii pe net, nu se afla preturi pe net. Decat telefonic de la dealerii de pe 'ici colo'. Deocamdata ateptam finantele. Toate distractie sare de 1000 E.
Vreau in 2012, sa apar cu el.

keddy_net 21-12-11 08:55

Re: SuperNova SQL project
 
Sarbatori Fericite, si un an nou fericit cu proiecte noi sau terminate, tuturor colegilor de pe forum !

Si mosul sa fie mai darnic anul asta ! :lol::lol:

Marius_FTU 21-12-11 15:39

Re: SuperNova SQL project
 
Multumim, la fel si tie iti doresc... sa inteleg ca ai pus lacatul pe garaj pana la anu :) Astept cu nerabdare BTL-ul ala :D vb. serios.... :> Sarbatori fericite si multa distractie ;)

keddy_net 21-12-11 18:14

Re: SuperNova SQL project
 
da, am pus lacatul :lol: multumesc pt urari, si speram anu viitor sa fie cu multe surprize in car audio pentru toti pasionatii :lol:

keddy_net 12-02-12 19:54

Re: SuperNova SQL project
 
2012 a inceput cam demult asa ca m-am gandit sa trec pe full active, asadar amplificatorul dls ca21 iese la vanzare, si foarte posibil sa fie inlocuit de dls ca51 :lol:

keddy_net 16-02-12 18:47

Re: SuperNova SQL project
 
6 Attachment(s)
Schimbari:

Playerul Alpine 9830 a fost vandut, (merci Pigoo!!) si Alpine 9855 este pe drum, vine de la Oradea. Maine sper sa il ridic. Este un vis realizat....demult imi doream acest player. Laughing Laughing

Voi trece momentan pe full active cu tweeter-ele pe player, iar midbasii vor ramane pe amplificatorul DLS CA21.

Intre timp s-a mai faurit un set de cabluri profi, si cei care vor sa isi faca singuri au cateva detalii aici. Laughing

Setul 1: Cablu Cordial cmk 422, stereo, ecranare simpla cu tresa de cupru, 5m (7ron/m); rca ProEL (4ron/mufa). Rezistenta fir + mufe 0.25 ohmi/5m.

Setul 2: Cablu mono: Snakefield o.f.c. profesional, low noise; ecranare: tresa cupru, hartie, 5 fire bumbac, 4m(5ron/m); rca ProEL(7ron/mufa). Rezistenta fir + mufe 0.1 ohmi/4m.

Ambele seturi firul cald a fost imbracat in termofit, apoi mufa completa intr-un termofit mai grost.

Cateva poze:

TL-55-CDI 16-02-12 21:10

Re: SuperNova SQL project
 
Nu se vede prea bine in poze dar din cate imi dau eu seama nu prea sunt ecranate acele cabluri.poate de la poze.

keddy_net 16-02-12 21:25

Re: SuperNova SQL project
 
Am spus ce am gasit, nu ce scria pe ambalaj. In poze nu se vad fiindca erau decupate gata pregatite pentru lipit. Am vrut sa fac poza si cand il decupam, dar am uitat.
Si da setul doi nu prea e ecranat...e foarte ecranat :lol::lol:

TL-55-CDI 16-02-12 21:26

Re: SuperNova SQL project
 
cand zici foarte ecranat te referi la hartie si la firele de bumbac??????o fi....

keddy_net 16-02-12 22:39

Re: SuperNova SQL project
 
Nu ar trebui sa te mire acest lucru. Oricare ar fi materialul izoloant folosit si modul de a izola conductoarele, izolatia cablului trebuie sa asigure transmisii de calitate. Hartia-este materialul cel mai mult folosit la izolarea conductoarelor cablurilor de telecomunicatii, cu toate ca umezeala ii micsoreaza multe calitati electroizolante da e, cel mai ieftin matrial electroizolnt. Hartia electroizolanta, bumbacul, matasea iacul etc sunt materiale izolante si se folosesc pt a micsora capacitatile parazite intre conductoare, acestea se izoleaza intai cu sfoara de hartie, iac(cordel) si abia apoi cu banda de hartie.

Pentru fibra optica de transport este o izolatie de baza sfoara, hartie, izolatie cu banda de hartie, fire de bumbac, umplutura de hartie etc. O sa gasesti manunchiuri.

Am observat acest lucru si la un cablu de net mai de calitate asa, avea in el fir de bumbac, si invelit intr-o foita de polietilena, apoi folia de ecranaj.

TL-55-CDI 16-02-12 22:40

Re: SuperNova SQL project
 
Nu te contrazic.multumim de informatii.

pigoo 17-02-12 00:18

Re: SuperNova SQL project
 
eu cred ca faci confuzie intre izolat si ecranat:rolleyes2

TL-55-CDI 17-02-12 08:52

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by pigoo (Post 4884648)
eu cred ca faci confuzie intre izolat si ecranat:rolleyes2

asta incercam si eu sa zic.

keddy_net 17-02-12 09:06

Re: SuperNova SQL project
 
E putin imopropriu spus ca ecraneaza hartia sau bumbacul, si ati perceput gresit ce am scris mai sus. Este pur si simplu un material pt micsorarea capacitatile parazite intre conductoare. Este un material electroizolant si atat. Ecranarea care ne intereseaza pe noi o face tresa de cupru sau aluminiu. Am ramas surprins cand am desfacut, apoi am observat unde se folosesc si de ce se folosesc.

Desi putin probabil sa se simta vreo diferenta intre cele doua seturi, am sa fac totusi un test:D. Cablul 2 este mai calitaiv decat primul si prin rezistivitate, si prin materiale.

PS Azi astept sa ajunga 9855'u :lol::lol:

keddy_net 18-02-12 18:59

Re: SuperNova SQL project
 
4 Attachment(s)
A sosit playerul, n-am apucat sa ii fac poze montat in masina.
Este folosit 3 way, full active cu tweterele pe player iesirile din fata, iar midbasii amplificati, pe iesirile din spate

Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu meniul. Reglajele nu sunt terminate, in principiu tw vor fi setate la 5khz si midbashii la 4khz cu panta de 12. Maine sper sa definitivez reglajele, inclusiv time aligniament. Tweterele vreau sa le ridic la nivelul ochilor si sa ma joc cu pozitionarea.

Sunetul s-a schimbat, se aud mai tare si mai clar. Tweterele merg foarte bine pe player.

Revin maine cu niste poze si poate reusesc si o filmare.

Pareri, recomandari ?

keddy_net 19-02-12 14:02

Re: SuperNova SQL project
 
Deocamdata am facut doua video rapide in -14 grade nu am incercat nici un reglaj fiind foarte frig.:lol: Video nu are o inregistrare vocala foarte buna, dar asa ca idee. Asteptam imbunatatirea vremii sa apuc sa ma joc la el. In video am impresia ca midul e lasat 63hz - 3.2khz/12dB si tw la 4khz/18dB.

Pareri indrumari ? :lol:
video:
https://www.youtube.com/watch?v=dYKUNlMkjFE
https://www.youtube.com/watch?v=lh4CgEjRsvE

alpine_clarion 20-02-12 19:00

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by keddy_net (Post 4888390)
Deocamdata am facut doua video rapide in -14 grade nu am incercat nici un reglaj fiind foarte frig.:lol: Video nu are o inregistrare vocala foarte buna, dar asa ca idee. Asteptam imbunatatirea vremii sa apuc sa ma joc la el. In video am impresia ca midul e lasat 63hz - 3.2khz/12dB si tw la 4khz/18dB.

Pareri indrumari ? :lol:
video:
https://www.youtube.com/watch?v=dYKUNlMkjFE
https://www.youtube.com/watch?v=lh4CgEjRsvE

felicitari pentru player, e unu din cele mai reusite de la alpine. pacat ca eu a trebuit sa renunt la el :(

keddy_net 17-06-12 21:29

Re: SuperNova SQL project
 
2 Attachment(s)
Nu s-a mai scris nimic pe aici. Am invatat cate un alta despre setari si ... un mic rezultat la competitia de la Romexpo.

keddy_net 04-11-12 17:25

Re: SuperNova SQL project
 
salutare !

Nu s-a mai scris de ceva timp pe aici.

Urmeaza sa achizitionez un subwoofer X, si apelez la cunostintele celor priceputi de pe forum spre o indrumare, legata de conectivitate

Nu stiu ce sa iau, dual 2 sau dual 1.

Exista vreo diferenta calitate de muzica intre acelasi subwoofer X folosit la 1 ohm, sau folosit la 0.5ohm ?

Inca ceva, daca luam in considerare cresterea de impendanta a difuzorului in sarcina, ar fi mai bine sa il conectez la 0.5ohm, pentru a fi sigur ca ajung in jurul valorii 1 ohm si sa beneficiez de puterea declarata a amplificatorului la 1 ohm ?

Amplificatorul nu stiu exact ce model/marca voi alege, dar va avea puterea declarata undeva la 3kw rms @ 1 ohm

Astept cateva sfaturi
Multumesc

pigoo 04-11-12 19:29

Re: SuperNova SQL project
 
iti bati capul prea mult cautand un rezultat folosind metode de calcul ce nu isi au locul cand vine vorba de sunet . dar daca tot ai nelamurirea asta cauta ceva 2x1.5ohm ca sa fie la 0.75ohm final .
impedanta nu va influenta calitatea sunetului reprodus atat timp cat este vorba de subjoase

ludo_ludovic2003 04-11-12 19:52

Re: SuperNova SQL project
 
cred ca ce ai spus tu mai sus a fost asa in bataie de joc .... inteleg cand ceri pareri despre un dif legat de impedanta lui ..... dar cum ai scris tu e cam asa imi un dif x care va fi amplificat de un amplificator y care va avea 3kw .... buna asta .... dar diful nu trebuie sa aibe putere "declarata"?

keddy_net 04-11-12 21:51

Re: SuperNova SQL project
 
Nu e bateie de joc deloc. Nu am dat detalii cu nume exacte si marci modele fiindca nu sunt hotarat. Pana pe 15 tre sa iau o decizie. Problema care mi-o puneam era strict de conectivitate.

Raspunsul, l-am aflat. Multumesc lui mihai mgm, pt timpul si explicatiile acordate.

Conectivitatea va fi in 0.5ohm

groowe 05-11-12 00:14

Re: SuperNova SQL project
 
Varful ala de impedanta difera si in functie de incinta, dar in afara de momentele cand dai BRR pe scor, nu cred ca conteaza atata de mult.
La muzica difera putin controlul difuzorului (amplificatorul are damping factor proportional cu impedanta, impedanta mare, control mai bun), dar chestia ii relativa, s-ar putea sa nu o sesizezi.

keddy_net 26-11-12 12:43

Re: SuperNova SQL project
 
3 Attachment(s)
O mica surpriza pt 2013.
Pana la sfarsitul verii as vrea sa adun piesele din puzle.
Sistemului actual i se va adauga un mic subwoofer de 15. :lol:

Deocamdata vreau sa ma focusez asupra cutiei, care este la nivel de proiect, urmand sa fie executata dupa sarbatori. Va fi facuta de mine cu atentie la detalii.:paper:

Portul va avea colturile rotunjite, vor fi 2 ramforsari orizontale si doua verticale, grosimea ramforsari as vrea sa o fac din 2 bucati lipite din mdf grosime 4 cm, adica vor avea dimensiunea de 4 x 3.6cm.

*Nu stiu daca va ajuta cu ceva portul, niste intarituri ascutite la capete pe partile drepte.
*La fel nu stiu daca e nevoie sa imbrac colturile rotunde de la port din interiorul cutiei (liniile punctate din desen).


All times are GMT +2. The time now is 16:07.

- Copyright 2024 4Tuning