Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   ACCIDENTE (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/271-accidente.html)

LeviMar 30-08-10 08:56

Re: ACCIDENTE
 
Legea e destul de simpla. La schimbarea benzii trebuie sa te asiguri si sa cedezi trecerea, nu zice niciunde ca daca vine cu viteza mai mare decat limita legala nu trebuie sa ii dai prioritate.
Conform regulamentului, Loganul nu depaseste pe dreapta.

"Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial."

B-99-SAA 30-08-10 09:18

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by LeviMar (Post 3619684)
Legea e destul de simpla. La schimbarea benzii trebuie sa te asiguri si sa cedezi trecerea, nu zice niciunde ca daca vine cu viteza mai mare decat limita legala nu trebuie sa ii dai prioritate.
Conform regulamentului, Loganul nu depaseste pe dreapta.

"Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial."

Da, dar tot in regulament scrie ca este INTERZISA depasirea vitezei regulamentare pt a depasi. Deci, daca ala din fata ta merge cu 50 km/h pt ca atat e limita, trebuie sa mergi in spatele lui pana la iesirea din restrictia de viteza. Din filmuletul ala rezulta ca Citroenul a facut totul regulamentar, pe cand Loganul a venit cu viteza, si daca nu ma insel Loganul a depasit prin dreapta... pe trecerea de pietoni... asa se observa la inceput, ca schimba el banda de mers, vine cam din spatele Citroenului si forteaza depasirea. Oricum, la 75-80 km/h cat avea el, cred si eu ca nu a avut timp sa evite manevra corecta (din punctul meu de vedere) a celuilalt.

Si da, asa e.... la noi de multe ori pici de vinovat daca intri tu in el, nu mai tine cont ca el mergea cu viteza x sau ca a efectuat o manevra interzisa de regulament.

aleks 30-08-10 10:34

Re: ACCIDENTE
 
Dacă se poate stabili viteza lui, atunci e culpă comună, nu "pici vinovat" pur şi simplu, mai ales dacă e accident cu victimă.

babau88 30-08-10 12:26

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 3619763)
Da, dar tot in regulament scrie ca este INTERZISA depasirea vitezei regulamentare pt a depasi. Deci, daca ala din fata ta merge cu 50 km/h pt ca atat e limita, trebuie sa mergi in spatele lui pana la iesirea din restrictia de viteza. Din filmuletul ala rezulta ca Citroenul a facut totul regulamentar, pe cand Loganul a venit cu viteza, si daca nu ma insel Loganul a depasit prin dreapta... pe trecerea de pietoni... asa se observa la inceput, ca schimba el banda de mers, vine cam din spatele Citroenului si forteaza depasirea. Oricum, la 75-80 km/h cat avea el, cred si eu ca nu a avut timp sa evite manevra corecta (din punctul meu de vedere) a celuilalt.

Si da, asa e.... la noi de multe ori pici de vinovat daca intri tu in el, nu mai tine cont ca el mergea cu viteza x sau ca a efectuat o manevra interzisa de regulament.

Tot nu ai inteles nimic :))) Despre ce depasire vorbesti??
Tu faci diferenta dintre depasirea si inaintarea pe sensul de mers?

Dodo_998 31-08-10 01:01

Re: ACCIDENTE
 
Cel cu Loganul parca ar venii de pe banda II, pe care circula si cel cu Citroenul si am impresia ca e depasire.

andi_cimpean 31-08-10 08:23

Re: ACCIDENTE
 
De cāte ori mă uit filmare, mă tot gāndesc că īntre ei a avut loc o dispută īn trafic īnainte de locul cu pricina.

B-99-SAA 31-08-10 11:00

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by babau88 (Post 3620314)
Tot nu ai inteles nimic :))) Despre ce depasire vorbesti??
Tu faci diferenta dintre depasirea si inaintarea pe sensul de mers?

Quote:

Originally Posted by Dodo_998 (Post 3622317)
Cel cu Loganul parca ar venii de pe banda II, pe care circula si cel cu Citroenul si am impresia ca e depasire.

Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 3622525)
De cāte ori mă uit filmare, mă tot gāndesc că īntre ei a avut loc o dispută īn trafic īnainte de locul cu pricina.

Prietene, cred ca tu nu ai inteles... daca te uiti mai bine si mai atent la inceputul filmuletului vei vedea ca Loganul schimba banda.... Asa cum au observat si colegii pe care i-am citat...
Andi, cred ca ai dreptate. Cel cu Citroenul era incepator, parea sa mearga incet si responsabil, cred ca pe cel cu Loganul l-a deranjat ca mergea "prea responsbil" ca sa zicem asa... posibil sa fi fost ceva mai devreme, inainte de momentele surpinse pe camere. Si la urma urmei, era cam mare viteza, si oricine putea sa greseasca, asa cum a fost cazul celui cu Citroenul, se vede ca nu a facut-o intentionat. Cel mai nasol e ca soferul Loganului a murit... Aiurea!

Swat-Cat 31-08-10 11:46

Re: ACCIDENTE
 
au murit mai multi... deci ,ca si asistenta, la noi in tara daca tu esti cel care a facut acel lurcu indifierent ce circumstante iesi vinovat...

babau88 31-08-10 12:43

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 3622978)
Prietene, cred ca tu nu ai inteles... daca te uiti mai bine si mai atent la inceputul filmuletului vei vedea ca Loganul schimba banda.... Asa cum au observat si colegii pe care i-am citat...
Andi, cred ca ai dreptate. Cel cu Citroenul era incepator, parea sa mearga incet si responsabil, cred ca pe cel cu Loganul l-a deranjat ca mergea "prea responsbil" ca sa zicem asa... posibil sa fi fost ceva mai devreme, inainte de momentele surpinse pe camere. Si la urma urmei, era cam mare viteza, si oricine putea sa greseasca, asa cum a fost cazul celui cu Citroenul, se vede ca nu a facut-o intentionat. Cel mai nasol e ca soferul Loganului a murit... Aiurea!

Tu vrei sa te iau de urechi si sa te duc la locul accidentul sa vezi si u ca acolo din 3 benzi se fac 4 ?
Chiar nu vretzi sa intelegetzi niciodata diferenta dintre ,,DEPASIRE'' si ,, INAINTAREA PE BANDA'' ?

MarioCrT 31-08-10 15:32

Re: ACCIDENTE
 
1 Attachment(s)
Asta se intampla cand mergi cu 200 la ora .Aviz amatorilor .
Attachment 1634516

babau88 31-08-10 15:36

Re: ACCIDENTE
 
detalii??

Champion 01-09-10 00:35

Re: ACCIDENTE
 
http://www.crimetime.ro/politie/un-m...t-frontal.html

Stie cineva cine sunt jucatorii de la U(rugby) implicati?

Swat-Cat 01-09-10 07:24

Re: ACCIDENTE
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by babau88 (Post 3623282)
Tu vrei sa te iau de urechi si sa te duc la locul accidentul sa vezi si u ca acolo din 3 benzi se fac 4 ?
Chiar nu vretzi sa intelegetzi niciodata diferenta dintre ,,DEPASIRE'' si ,, INAINTAREA PE BANDA'' ?

eu nu vad 4 benzi.... si nu e depasire (d.p.v. legal) ... dar nici nu e frumos sa vii cu 100 pe prima banda

bluey 01-09-10 08:34

Re: ACCIDENTE
 
Daca Loganul a atins Citroenul politia va spune simplu: neasigurare la schimbarea benzii si Citroenul va fi vinovat.Daca nu l-a atins, Loganul va fi singurul vinovat daca nu iau in considerare filmarea.
Viteza nu poate fi demonstrata deci nu exista ca proba in cazul unui proces.

b01uxd 01-09-10 08:54

Re: ACCIDENTE
 
e aceeasi treaba ca si in cazul motoarelor....ala cu citroenu probabil s-a uitat in oglinda , a vazut ca nu vine nimic si sa bagat exact cand a venit loganu prin dreapta...se vede pe filmare ca loganul nu vine pe banda 1...vine de pe 2 pe 1....treaba e ca nu o dai cu 100 ziua in trafic


All times are GMT +2. The time now is 07:16.

- Copyright 2024 4Tuning