Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   ACCIDENTE (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/271-accidente.html)

Roxan20 21-07-09 22:14

Re: ACCIDENTE
 
daca legea la noi in tara era ceva de genu: ai calcat un pieton pe trecere de pietoni, esti vinovat; ai calcat un pieton care a traversat neregulamentar, nu esti vinovat atunci era altceva. asa este in tarile civilizate. iti garantez 100% ca daca eu calc un pieton(doamne fereste) care a traversat neregulamentar, tot pe mine ma ia de vinovata :( + ca as avea pe constiinta toata viata :(

sper doar sa nu am parte de astfel de probleme.mi-a ajuns accidentul de acum 2 luni apoape :(

sry pentru off topic
si ca pieton, fiind sofer si stiind cum e treaba cu nebunii pe strada, prefer sa trec cand nu vine nicio masina (desi sunt la tracere), decat atunci cand vin... 2 din 8 te vor lasa sa treci :( sa nu mai vorbim si de masinile parcate aiurea care reduc drastic vizibilitatea la trecerile pt pietoni.

R-NOS15 22-07-09 00:37

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by bubu01389 (Post 2501780)
da. bmwul circula regulamentar cu o viteza de pana in 50 la ora (trecand pe verde).

http://videonews.ro/action/viewvideo...at-pe-Magheru/

chiar crezi ca asta avea pana in 50 km/h ?

Bogdan_mb 22-07-09 01:43

Re: ACCIDENTE
 
Clar nu avea 50 dar ce era in capul pietonului daca vroia sa treaca plictisit pe culoarea rosie un bulevard cu 4 benzi, fara scuar pe mijloc, cand erau plin de masini in viteza pe acolo. Roxana, s-a modificat legea, daca nu esti vinovat si vreun cretin vrea sa se sinucida aruncandu-se sub rotile tale suporta toate consecintele, trebuie chiar sa iti despagubeasca paguba, dar de multe ori ramane pe capul tau. Sunt multi soferi kamicaze dar si pietoni care refuza sa se asigure la traverasare unei sosele.

Roxan20 22-07-09 10:58

Re: ACCIDENTE
 
daca s-a mai schimbat legea...ma bucur. :-) sper doar sa si tina de cuvant

BC-20-LET 22-07-09 11:13

Re: ACCIDENTE
 
Anyway, ti se intocmeste dosar penal ptr ucidere din culpa (chiar daca el a traversat neregulamentar) si tu il omori . :rolleyes2

Roxan20 22-07-09 11:21

Re: ACCIDENTE
 
de ce sa se mai intocmeasca dosar penal? pentru ce? ce vina are soferul BMW-ului ca un nebun trece cum il taie capul? daca avea viteza, politisti pot in cel mai rau caz sa-i retina carnetul pe o perioada.nu inteleg deloc legea asta...

am vazut si eu filmuletul acum... pacat de tanar :sad:

Bogdan_mb 22-07-09 11:38

Re: ACCIDENTE
 
Se deschide dosar, asa e procedura pana la solutionarea cazului, asta se specifica in ambele stiri.

MihaiS 22-07-09 11:39

Re: ACCIDENTE
 
deci pana la urma ti se deschide dosar penal?:rolleyes2

KAY_ 22-07-09 14:03

Re: ACCIDENTE
 
si o zgarietura daca ii faci cuiva ,chiar daca nu e vina ta , dupa procedura , se deschide dosar penal , se trimite la parchet si se da neincepere (NUP) daca nu esti vinovat, sau inceperea urmaririi penale , dar toate astea sunt in codu rutier ,teoretic ar trebui stiut de toti posesorii de permise.

oricum in cazu de fata la gravitatea accidentului ,mai mult ca sigur se va face expertiza tehinca, se stabileste viteza masinii etc..

Roxan20 22-07-09 14:38

Re: ACCIDENTE
 
mi-a fost lene sa citesc tot de la capitolul ala.:sad: stiu doar ca imi face dosar penal daca am condus fara carnet(adica inca nu am dat examen pt asa ceva) sau cu carnetul suspendat si cand alcolemia este mai mare decat cea prevazuta de lege... oricum, sa speram ca o sa scape cu bine... :sad:

KAY_ 22-07-09 15:03

Re: ACCIDENTE
 
pai de ce sa scape cu bine? te ai uitat atent la filmare? ti se pare ca avea 50 km/h ? sa suporte consecintele , daia este limita in oras 50 km/h indiferent ca sunt 4 benzi pe sens, se poate intampla sa ti apara ceva in fata si daca ai 50 km/h ai sanse mai mari sa poti evita . o fi ala tampit si nu s a asigurat cand a traversat dar daca nu ai viteza ai sanse mai mari sa eviti , daca se stabileste ca a avut viteza(din inregistrare pare ca avut viteza) va avea partea lui de vina .

au numai basini ieftine pe blvd ala ,din anonimat se trezesc in bmw uri si se vad baieti de centru si cand li se intampla ceva se poarta ca piz...le si trebuie sa ne fie mila de ei ,mie nu mie mila, sa le fie la altii

Roxan20 22-07-09 15:09

Re: ACCIDENTE
 
cill out:-) ca a avut viteza, este problema lui. poate o sa-i retina carnetul pentru asta. dar nu este el de vina ca a trecut ala pe trecere ca si cand avea verde. o sa vedem ce o sa fie. si am amici care au bmw si nu sunt figuranti sau se dau mari. nu e bine sa-mi bagam pe toti in aceeasi oala. de curiozitate...ai avut probleme cu unu/una care a avut bmw? :D

Spark 22-07-09 15:18

Re: ACCIDENTE
 
siner sa fiu, din cate stiu eu ... conteaza si daca ai depasit cu mult limita de viteza sau nu cand s-a produs un accident.

adrian78bmw 22-07-09 15:20

Re: ACCIDENTE
 
cred ca va lua 2 ani cu suspendare se va intelege cu partea vatamata sau rudele acestuia si va suferi o amenda si o suspendare de carnet pentru depasirea limitei de viteza

KAY_ 22-07-09 15:32

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by Roxan20 (Post 2504741)
cill out:-) ca a avut viteza, este problema lui. poate o sa-i retina carnetul pentru asta. dar nu este el de vina ca a trecut ala pe trecere ca si cand avea verde. o sa vedem ce o sa fie. si am amici care au bmw si nu sunt figuranti sau se dau mari. nu e bine sa-mi bagam pe toti in aceeasi oala. de curiozitate...ai avut probleme cu unu/una care a avut bmw? :D

pana sa mi spui mie "chill out" mai bine pui mana pe cartea aia cu codu rutier si vezi acolo cum sta treaba .esti considerat pericol public doar daca depasesti cu peste 50 km/ limita de viteza fara sa faci vreun accident .
nu am nimic cu ala in perosana si nici cu marca bmw , am avut si eu 3 masini bmw si mai vechi si mai noi dar nici nu o sa sper ca nu o sa i se intample nimic .nu pot zice ca a avut viteza X dar nu pot zice nici ca a mers cu 50 km/h se vede gravitatea impactului si viteza cu care venea din filmarea respectiva .

macar de nu avea fata aia de piz..a cand il intreba politia cum sa intamplat .


All times are GMT +2. The time now is 11:05.

- Copyright 2024 4Tuning