Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   ACCIDENTE (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/271-accidente.html)

Gabi 30-03-08 17:45

Re: ACCIDENTE
 
8 Attachment(s)
Primele 2 poze sunt facute pe linia dreapta dintre Slatina si padurea Saru (directia Craiova). Un Ford Focus care, probabil, a intrat in depasire, n-a estimat bine distanta fata de cel care venea din sens opus si ca sa evite impactul frontal, a virat stanga si s-a rasturnat. Ce e mai nasol e ca la fata locului era o masina de la IML, prezenta lor fiind solicitata doar in caz de deces.

Restul, la intrare in Slatina (tot directia Craiova). Un Renault Megane s-a angajat in depasire, s-a lovit frontal cu un tir (care a ajuns in pomu' vizibil in poze). Soferul a fost luat cu sacu'. Se pare ca si in dreapta era cineva, pentru ca airbagu' era sarit (si sare doar daca e centura pusa... sau nu?).

gelu_r 30-03-08 20:28

Re: ACCIDENTE
 
cel care era in dreapta meganului mai sigur a murit..si NU nu trebuie sa ai centura sa sara airbagu airbagu sare la accident nu conteaza daca e cineva in dreapta sau nu

-LEXION- 30-03-08 20:49

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by gelu_r (Post 1456426)
csi NU nu trebuie sa ai centura sa sara airbagu airbagu sare la accident nu conteaza daca e cineva in dreapta sau nu

depinde de constructor....s-a mai discutat pe forum acest aspect, la unele masini, nu sare airbagul daca centura nu e cuplata, pentru ca sunt pe ideea, ca poate sa iti cauzeze probleme mai mari....iar la alte modele sare si cortina la impact frontal, pentru siguranta mai mare.....

ggd_87 30-03-08 23:19

Re: ACCIDENTE
 
are dreptate. la multe masini nu le sare airbag-ul (airbagurile frontale) daca nu are centura soferu sau pasageru. sare doar la cel care are centura (ex: daca pasageru din dreapta are centura lui ii sare iar sofer daca nu are centura nu-i sare,pt ca in cazul in care nu ai centura poti fi lovit intr-o anumita pozitie de airbag si sa nu fie prea fericit).
am vazut si masini rasturnate care nu aveau airbagurile frontale sarite,dar restu erau sarite si am mai vazut un logan care pe locu din dreapta nu era nimeni (deci nu era centura pusa) si a sarit doar cel de la sofer.

gelu_r 02-04-08 16:12

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by ggd_87 (Post 1456908)
are dreptate. la multe masini nu le sare airbag-ul (airbagurile frontale) daca nu are centura soferu sau pasageru. sare doar la cel care are centura (ex: daca pasageru din dreapta are centura lui ii sare iar sofer daca nu are centura nu-i sare,pt ca in cazul in care nu ai centura poti fi lovit intr-o anumita pozitie de airbag si sa nu fie prea fericit).
am vazut si masini rasturnate care nu aveau airbagurile frontale sarite,dar restu erau sarite si am mai vazut un logan care pe locu din dreapta nu era nimeni (deci nu era centura pusa) si a sarit doar cel de la sofer.

deci pt aia cu rasturnatu se poate sa nu sara ca nu a fost impact lateral si nu a fost nevoie sa te apere..pt logan exista posibilitatea sa nu fi avut airbag sau sa fi fost lovita inainte si sa fie pus doar asa..
si chestia cu n ai centura mi se pare absurda si ai gresit cand ai zis ca la multe masini nu sare..la putine nu sare airbagu daca nu ai centura, e chiar absurd te lovesti mai rau de airbag decat de parbriz?..am auzit si eu ca la anumite modele de masini nu sare fara centura da f rar sa fie asa..ca multi soferi nu poarta centura..

danxxl 02-04-08 18:21

Re: ACCIDENTE
 
asa auzisem si eu ca nu sare daca ai pusa centura.Si apropo de modul in care te loeste air bagul.Pe mine apropae ca m-a lasat fara rasuflare un airbag la un Renault Master,dar ma gandesc ca a fost mai bine.Nu e deloc placut mai ales cand impactul este la 100 km /h cu un cal.:)

Korne 02-04-08 21:21

Re: ACCIDENTE
 
oricum, sfat din cele mai calduroase... centura pusa...nu mai aveti gand ca sare airbagul sau nu...e cert ca sare, iar eu sunt fericit ca s-a inventat... iar danxxl, nici 80km/h intr-o duba nu e cel mai placut... numai bine

phaeton 12-04-08 19:59

Re: ACCIDENTE
 
a intrat o vaca in mine cu vreo 70, in timp ce stateam la semafor.
ea conducea tot un passat si si a rupt botu (de vaca bineinteles) de volan. iar din cauza k nu purta centura, nu ii s a deschis airbagu.

Dodo_998 13-04-08 23:05

Re: ACCIDENTE
 
3 Attachment(s)
masina gasita in parcare la spital la municipal.. din pacate masina surorii mele.. ne-au spus paznicii de la spital ca s-au luat unii la intrecere pe chei si unul cu un seria 5 a pierdut controlul si a intrat intr-o toyota care ulterior am aflat ca era ceva gen dauna totala.. si din toyota a sarit in seat`ul surorii mele.. care a scapat cat de cat ieftin.. am gasit bilet in geam sa ne prezentam la candiano, accidentul s-a petrecut in jur de ora 01:30.. am inteles ca viteza celui cu seria 5 era in jur de 180.. ma rog.. poate a vazut cineva cum s-a intamplat exact sa ma lamureasca si pe mine.. cert e ca cel cu bmw`u a luat 2 mil amenda, in 48 de ore 1 mil.. deci.......

ggd_87 18-04-08 10:19

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by ENigmaBoy (Post 1482826)
masina gasita in parcare la spital la municipal.. din pacate masina surorii mele.. ne-au spus paznicii de la spital ca s-au luat unii la intrecere pe chei si unul cu un seria 5 a pierdut controlul si a intrat intr-o toyota care ulterior am aflat ca era ceva gen dauna totala.. si din toyota a sarit in seat`ul surorii mele.. care a scapat cat de cat ieftin.. am gasit bilet in geam sa ne prezentam la candiano, accidentul s-a petrecut in jur de ora 01:30.. am inteles ca viteza celui cu seria 5 era in jur de 180.. ma rog.. poate a vazut cineva cum s-a intamplat exact sa ma lamureasca si pe mine.. cert e ca cel cu bmw`u a luat 2 mil amenda, in 48 de ore 1 mil.. deci.......

cred ca stiu despre cineva e vorba. nu e un seria 5, e un seria 3.
un prieten a lovit vineri seara masina si mi-a povestit ca a lovit o toyota si un seat. cred ca despre asta e vorba.
nu s-au luat la intrecere. era unu cu un seria 5 care tot vroia sa se dea cu asta,prietenu meu,care mergea pe banda 2 in spatele lu una.a plecat ala cu seria 5 si asta s bagat pe prima banda sa o depaseasca pe proasta aia,dar din cate am inteles ca toyota era neagra si fiind intuneric nu a vazut-o decat in ultimu moment cand a pus frana dar degeaba,s dus sanie pana in ea.
si nu avea viteze din`alea astronomice cum zic aia de 180,k la viteza asta facea si ambele masini praf + masina lui praf si el nu stiu daca se mai dadea jos.
pisica lui nu are decat: capota indoita,far stanga spart,masca sparta si carcasa de la filtru de aer sparta. atat. deci nu cred ca a avut viteza foarte mare daca are doar atatea.

Dimitris 18-04-08 15:05

Re: ACCIDENTE
 
chiar ma intrebam cine le-a facut praf si ma gandeam ce neplacuta surpriza sa ai dimineata. Sora ta a scapat bine, toyota aia avea spatele facut destul de zdrente. dar intrebarea este, acolo ai voie sa parchezi? nu sunt ironic doar ca nu m-am uitat.
oricum ghinion.
iar legat de viteza, 180? ma indoiesc dar nu asta conteaza. bine ca nu e mai grav

ggd_87 19-04-08 02:06

Re: ACCIDENTE
 
nu e voie sa parchezi acolo,din cauza asta celui cu pisica nu i s luat permisu si a dat culpa comuna (nu stiu sigur faza cu culpa comuna daca asa e,dar asa am inteles).
cat despre viteza,el a zis ca avea undeva la 70 - 80 la ora si ca avea centura pusa ca nu a patit nimic el.
toyota am inteles ca a lovit-o undeva pe la jumate si a impins-o in seat. si plus de asta era si nisip sau nu stiu ce pe jos ca a pus frana si s dus sanie. culmea, proprietaru de la toyota statea pe geam si fuma o tigare in momentul in care baiatu cu pisica a intrat in masina lui si a vazut tot. :lol:

-LEXION- 19-04-08 13:19

Re: ACCIDENTE
 
http://www.clujeanul.ro/cluj/trei-oa...-turda-2566366

Un Schumacher pe strazile Romaniei, care a crezut, ca atunci cand iti iei BMW, primesti si licoarea magica pentru nemurire....

danxxl 19-04-08 13:50

Re: ACCIDENTE
 
ma da ce nebuni si astia au dat pozele alea necenzurate.mi s-a ridicat parul pe mine si nu alta.Dumnezeu sa ii odihneasca.....asa mori ca prostul pe drum.

yulasinio 19-04-08 16:55

Re: ACCIDENTE
 
Quote:

Originally Posted by danxxl (Post 1492835)
ma da ce nebuni si astia au dat pozele alea necenzurate.mi s-a ridicat parul pe mine si nu alta.Dumnezeu sa ii odihneasca.....asa mori ca prostul pe drum.

foarte bine ca au pus poze necenzurate, sa vada toti ghiolbanii ce se poate intampla cand esti prost si te crezi pilot.
Nu cred ca, in afara de India, mai sunt atatea accidente de masina cu morti ca la noi. Sad, dar adevarat :sad:


All times are GMT +2. The time now is 23:17.

- Copyright 2024 4Tuning