Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   30 de ani de existenta SV 01 AXX (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/269924-30-ani-existenta-sv-01-axx.html)

bassycs 20-07-11 22:59

30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
18 Attachment(s)
Salut baieti ,am venit si eu cu batrana mea pe aici...nu e o frumusete rara , dar este e mea :) astept niste pareri , fie ele bune fie ele rele ....
P.S. am atasat si un filmulet sa arat ca baba mea inca mai are "uff"!:D

bassycs 21-07-11 07:32

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
1 Attachment(s)
Pai, stiti cum vine vorba , bani sa ai ca planuri iti vine :-) .....sa ma prind putin la bani si am sa ii trag o vopsea neaparat.....are unele parti in care , batranetea, isi arata colti ....Inca o parere , se merita trecerea la 4 prezoane ? Si as vrea sa stiu care sunt dezavantajele lor ....(1 stiu clar ca pierd din acceleratie , restul .......sa ma ajutati voi) .....Sau , sa gasesc niste jante intoarese canadiene pt ea ? dar aceste jante ce cauciucuri necesita?

Planuri de tuning mai putine .....
niste jante....
faruri cu angel eyes...
sa o las mai jos ...
toba sport si bineinteles vopseaua care v-a avea parte cat de curand ....
si as vrea sa o fac clean style (adica fara barile de protectie ....iar in fata sa adaptez o gura de aerisire ...gen cum are aceasta sportiva , doar ca formata in tabla masini si nu din fibra sau plastic aftermarket...

Pilu_alex 21-07-11 16:20

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
pai prima data de ce nu tai din arcuri .. tai 2 spire de pe fata si 1 jumatate de pe spate.. daca vrei so lasi mai jos
4 prezoane sunt bune .. 1 ai frane bune 2 ai mai multa stabilitate daca pui niste jante mai late .. ai multe benefici la 4 prezoane

bassycs 21-07-11 19:03

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Cand voi avea timp liber voi incepe prin a scurta arcurile , dupa ma axez pe bodywork , ca varsta, isi pune amprenta pe ea ! :sad:

Pilu_alex 21-07-11 20:29

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Tot albastru asta vrei so vopsesti...?
Daca o duci la un vopsitor spunei sa-ti scoata si manerele la usi pe spate :P

Andreynyo 21-07-11 20:34

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Quote:

Originally Posted by Pilu_alex (Post 4479484)
Tot albastru asta vrei so vopsesti...?
Daca o duci la un vopsitor spunei sa-ti scoata si manerele la usi pe spate :P

De cand scoate vopsitorul manerele la usi?

Doamne, ai dat niste sfaturi aici de parca ai fi zeul modificarilor pe Dacia...

Adelin_Maxima 21-07-11 20:57

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Daca tot vrei sa ii modifici fata ...as zice sa ii umpli si spatele acolo la numar ... Ar veni super ...mai ales ...daca vrei sa o cobori si mai jos ...ar arata super misto :)

cata_golf 21-07-11 21:59

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
4 Attachment(s)
Imi permit si eu un mic off,esti sigur ca are 30 de ani deoarece e din generatia 86-89 (1310 tx).Sfatul meu coboar-o putin si in rest fa-o originala de la mama ei cum a fost 1310 tx.
Uite si niste poze cu modelul pe care il ai si tu.
LE:acuma am vazut si filmuletul si se pare ca inca mai poate batrana :),pe dedesubt cum arata?Lasa si tu un id de mess pe PM sa mai vb.

bassycs 21-07-11 23:38

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4479715)
Imi permit si eu un mic off,esti sigur ca are 30 de ani deoarece e din generatia 86-89 (1310 tx).Sfatul meu coboar-o putin si in rest fa-o originala de la mama ei cum a fost 1310 tx.
Uite si niste poze cu modelul pe care il ai si tu.
LE:acuma am vazut si filmuletul si se pare ca inca mai poate batrana :),pe dedesubt cum arata?Lasa si tu un id de mess pe PM sa mai vb.




a avut parte de "facelift" daca pot spune asa in '95...in mare parte arata ok , nu bine ...fiindca as minti!! totusi sunt ani ...cea mai mare "nenorocire" pt mine v-a fi sa intaresc lonjeroanele si sasiul , am descoperit niste gauri de cam 4-7 cm in el..asta ma ingrijoreaza pe mine , mai am niste probleme ...minore la oalele de pe spate la suspensi....podetul de jos a mai avut interventi si arata bine ....sasiul este cel mai afectat deoarece in acesti ani NU s-a umblat deloc la el ...de aceea am descoperit canionul in el .....preferabil sa o fac clean style , barile jos, spatele facut clean cu stopuri de 1300 ....fata cu ochelari ,cum e in poza de mai jos....si daca ati observat vreodata in capota cum apare o gura, acela este modelul pe care vreau sa il creez :) si de coborat masina , v-a avea loc in weekend-ul acesta!:D

cata_golf 22-07-11 10:06

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Quote:

Originally Posted by bassycs (Post 4479894)
a avut parte de "facelift" daca pot spune asa in '95...in mare parte arata ok , nu bine ...fiindca as minti!! totusi sunt ani ...cea mai mare "nenorocire" pt mine v-a fi sa intaresc lonjeroanele si sasiul , am descoperit niste gauri de cam 4-7 cm in el..asta ma ingrijoreaza pe mine , mai am niste probleme ...minore la oalele de pe spate la suspensi....podetul de jos a mai avut interventi si arata bine ....sasiul este cel mai afectat deoarece in acesti ani NU s-a umblat deloc la el ...de aceea am descoperit canionul in el .....preferabil sa o fac clean style , barile jos, spatele facut clean cu stopuri de 1300 ....fata cu ochelari ,cum e in poza de mai jos....si daca ati observat vreodata in capota cum apare o gura, acela este modelul pe care vreau sa il creez :) si de coborat masina , v-a avea loc in weekend-ul acesta!:D

Ai idei frumoase,poate si manerele de la portiere de pe spate anulate sau lasat doar cel de la sofer,si streasina sa o scoti daca poti.Dupa ce rezolvi cu lonjeroanele baga ulei in ele sau unge peste tot sub masina cu vaselina si da cateva ture pe drumul ala din filmuletul de mai sus sa vezi ca nu mai ai probleme cu tabla pe dedesubt ;)

bassycs 22-07-11 10:16

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4480322)
Ai idei frumoase,poate si manerele de la portiere de pe spate anulate sau lasat doar cel de la sofer,si streasina sa o scoti daca poti.Dupa ce rezolvi cu lonjeroanele baga ulei in ele sau unge peste tot sub masina cu vaselina si da cateva ture pe drumul ala din filmuletul de mai sus sa vezi ca nu mai ai probleme cu tabla pe dedesubt ;)

da, masina v-a avea "shaved doors" pe 3 dintre ele , cea de la sofer v-a fi singura care nu se v-a umbla .... sa le intaresc nu va fi problema ...singura si unica problema a tuturor este timpul...(fac o paranteza si bineinteles banii)..iar eu rulez in fiecare zi cu ea , peste 200 km ...asta e mare problema , sa`mi gasesc timp:pissed: de a intari structura ei de rezistenta , acum v-a intreb poate a-ti mai avut parte de asa ceva , daca dai jos barile de protectie ...sau / si schimbi lampile spate , cat costa sa faci rar-ul ? sau ce ar trebui sa tin cont ? :|

BOGDAN_UWW 22-07-11 17:22

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Quote:

Originally Posted by bassycs (Post 4480347)
da, masina v-a avea "shaved doors" pe 3 dintre ele , cea de la sofer v-a fi singura care nu se v-a umbla .... sa le intaresc nu va fi problema ...singura si unica problema a tuturor este timpul...(fac o paranteza si bineinteles banii)..iar eu rulez in fiecare zi cu ea , peste 200 km ...asta e mare problema , sa`mi gasesc timp:pissed: de a intari structura ei de rezistenta , acum v-a intreb poate a-ti mai avut parte de asa ceva , daca dai jos barile de protectie ...sau / si schimbi lampile spate , cat costa sa faci rar-ul ? sau ce ar trebui sa tin cont ? :|

pentru ce sa te mai complici sa schimbi stopurile ? lasale asa ca sunt faine..sau cumpara un spray rosu....si vopsesti locul unde semnalizarea si lasi masalierul cum e el... ca, daca vopsesti si masalierul...noaptea cand dai cu spatele o sa zica lumea ca sunt pozitiile ...barile de protectie le pui inapoi cand mergi la rar...altfel il iei doar la negru :lol: bafta cu masina ;)

cata_golf 22-07-11 19:01

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Quote:

Originally Posted by BOGDAN_UWW (Post 4481115)
pentru ce sa te mai complici sa schimbi stopurile ? lasale asa ca sunt faine..sau cumpara un spray rosu....si vopsesti locul unde semnalizarea si lasi masalierul cum e el... ca, daca vopsesti si masalierul...noaptea cand dai cu spatele o sa zica lumea ca sunt pozitiile ...barile de protectie le pui inapoi cand mergi la rar...altfel il iei doar la negru :lol: bafta cu masina ;)

Mie imi plac la nebunie stopuri din alea cum ai tu cu partea de sus alba si cea de jos rosie dar cam greu de gasit asa ceva.

Adelin_Maxima 22-07-11 19:39

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
Da sunt faine stopurile ..nu are rost sa le schimbi ....cum zicea si colegu mia sus ......vopsesti semanlizarea cu un spray rosu ..si gata ...e cel mai bine .. (Parerea mea) !

Sonny™ 27-07-11 08:33

Re: 30 de ani de existenta SV 01 AXX
 
unde ati vazut voi ca el are stopuri jumate alb, jumate rosu?ca eu inca nuimi dau seama...


All times are GMT +2. The time now is 22:21.

- Copyright 2024 4Tuning