Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Machetele mele scara 1/24 (https://forum.4tuning.ro/689-machetele-mele-scara-1-24.html)
-   -   Machetele mele - johny BOY (https://forum.4tuning.ro/689-machetele-mele-scara-1-24/268826-machetele-mele-johny-boy.html)

johny BOY 14-07-11 10:50

Machetele mele - johny BOY
 
15 Attachment(s)
Salut.

Am zis ca e timpul sa imi prezint si eu machetele.
Imi plac mult aceste bijuterii miniaturale dar nu pot sa zic ca sunt vreun pasionat. Dar de vreo 2 luni incoace parca mi-a intrat microbul si am inceput si eu sa strang machete. Am citit despre ele, le-am admirat pe cele prezentate de voi pe forum, am vazut diferentele dintre cele de top si cele de buget redus...

Machetele mele nu sunt niste noutati, nici unele deosebite. Sunt machete de buget redus, pana acum neavand decat Bburago, Maisto, Motormax... Momentan nu imi permit variantele de top, dar sper sa am si eu macar un exemplar cu detalii de top.

Colectionez scara 1/24, doar modele vechi, caci acestea imi plac. Am ajuns sa colectionez la scara asta dintr-o intamplare: aveam un MERCEDES 1:20 pe care l-am dat la schimb pe 3 machete 1/24. Mi-a placut raportul dimensiune/detalii/pret :D si am zis sa ma axez pe aceasta scara.

O sa incep prezentarea cu una dintre preferatele mele in versiunea 1:1.
Este vorba de MERCEDES-BENZ 300SL 1954, versiune Bburago Italy. Mi-ar fi placut mai mult varianta cu capace la roti, dar poate o fac eu rost la un moment dat.

Iata si cateva poze.
Nu sunt poze prea reusite ptr ca nu am timpul necesar cautarii unui decor potrivit si nici nu sunt prea bun in manuirea aparatului foto...

Dupa cum veti vedea din poze, urmeaza la prezentare un Chevrolet Corvette 1957, iarasi una dintre masinile cu un design foarte frumos, dupa parerea mea.

vasyxplod 14-07-11 10:52

re: Machetele mele - johny BOY
 
frumoasa rau baba pe negru

johny BOY 14-07-11 11:16

re: Machetele mele - johny BOY
 
1 Attachment(s)
si mie imi place mult, deaceea am inceput cu ea. Imi place asa de mult, incat de mai bine de 2 ani am poza de mai jos pe desktop.

Rugaminte: daca pe parcursul acestui thread, imi puteti da idei practice despre cum as putea sa imbunatatesc machetele mele, le astept cu mare nerabdare, Gen: detaliere motor, esapamente-punti pe sub masina, etc...

2010 14-07-11 15:22

Re: Machetele mele - johny BOY
 
bine ai venit!
arata bine cele doua babe prezentate si nici pozele nu sunt nasoale

johny BOY 15-07-11 08:57

Re: Machetele mele - johny BOY
 
6 Attachment(s)
bine v-am gasit.

Azi urmeaza a 2a baba: CHEVROLET CORVETTE 1957, Bburago Italy.
O masina extrem de frumoasa, o macheta OK ptr pretul platit.

2010 15-07-11 08:58

Re: Machetele mele - johny BOY
 
chiar frumoasa in varianta asta de culori!

johny BOY 15-07-11 09:06

Re: Machetele mele - johny BOY
 
7 Attachment(s)
Si urmeaza inca una. Este vorba de un BMW 507 1955, macheta chinezeasca, nu stiu producatorul. Mi-a placut mult in poza de la anuntul de vanzare, dar cand am ajuns in posesia ei am fost putin dezamagit. Imi displac mai ales cauciucurile. A ramas in colectie, dar trebuie neaparat sa incerc sa ii fac cate ceva: nu imi place ca toata partea de jos este alba, cred ca pe negru si macar cu esapamentul detaliat cu argintiu ar mai salva putin situatia.

johny BOY 15-07-11 09:11

Re: Machetele mele - johny BOY
 
si mie imi place combinatia de culori. Initial in anunt aparuse alta combinatie, apoi am inteles ca asta era disponibila, si asa a ajuns la mine.

2010 15-07-11 09:13

Re: Machetele mele - johny BOY
 
de asta am avut si eu..ai dreptate e nasol fundul machetei si la motor dar sunt sigur ca le poti schimba...
e mondo motors asta parca..

johny BOY 15-07-11 09:25

Re: Machetele mele - johny BOY
 
s-ar putea, cred ca am vazut-o pe un site. Si cauciucurile sunt nasoale, banda de contact cu solul fiind foarte ingusta, mai ingusta decat profilul general al anvelopei... Am cerut la un moment dat sfaturi, cum sa le schimb, si mi-a sarit lumea in cap sa nu fac tuning :)) la ea... eu vroiam decat o anvelopa normala, genul celei de Bburago m-ar fi multumit pe deplin :D

2010 15-07-11 10:05

Re: Machetele mele - johny BOY
 
asa e, are roti de carut din spital...asta era pe vreme aia
daca gasesti jante mai late si care sa se potriveasca e perfect

johny BOY 15-07-11 10:20

Re: Machetele mele - johny BOY
 
nu nu, uitat-te la poza 4 cred... Vezi ca anvelopa are o dimensiune la partea de langa janta, apoi se ingusteaza inexplicabil la partea de contact cu solul.

2010 15-07-11 12:50

Re: Machetele mele - johny BOY
 
economie de material...cauta macar alte cauciucuri..

johny BOY 18-07-11 09:55

Re: Machetele mele - johny BOY
 
11 Attachment(s)
salutare.

6, vine politia!! Astazi BUICK CENTURY 1955, Maisto 1/24.

2010 18-07-11 11:28

Re: Machetele mele - johny BOY
 
faina asta de politie!


All times are GMT +2. The time now is 13:00.

- Copyright 2024 4Tuning