Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   al meu mk2 (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/267240-meu-mk2.html)

By Afs-Cot 21-02-12 16:57

Re: al meu mk2
 
3 Attachment(s)
multumesc ..
tin sa precizez ca acea crucea este lipita si data jos ulterior .. nu este model din led daca va gandeati unii la asta
am gasit si pt semnalele de america becuri galbene de 10w..semnala care au primit un redo' pt ca domnul Hadobas ii facuse un model din vopsea ...le-am sters pt ca le voi vopsi complet ( negru mat..culoare viitoare a tuturor ornamentelor de pe masina )

noneagabriel 22-02-12 22:26

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by By Afs-Cot (Post 4891479)
masina este inca la hibernat..s-au finalizat lucrarile la motor e gata de pus pe masina
cat am stat in casa am mesterit stopurile si semnalele de pe fata

vezi ca iti trebuie o rezistenta ceva mai mare la releul de la semnalizare ca o sa iti licare foarte des .

By Afs-Cot 26-02-12 11:18

Re: al meu mk2
 
5 Attachment(s)
golfu zace! dar .. am facut rost de ceva bunatati pentru el..
melber by bbs 15x7 et12
si o poza cu ce am in cap sa fac

B XX ADI 26-02-12 21:55

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by By Afs-Cot (Post 4901419)
golfu zace! dar .. am facut rost de ceva bunatati pentru el..
melber by bbs 15x7 et12
si o poza cu ce am in cap sa fac

frumoase jantele, o sa vina bine, ce dimensiuni o sa folosesti la cauciucuri? si ce reteta o sa aplici la jante?:)

ralphmandl 27-02-12 02:05

Re: al meu mk2
 
cauta gume 175/50 second nu prea cred ca o sa gasesti. noi sigurat vei gasi, stau super pe 7J.

By Afs-Cot 27-02-12 06:59

Re: al meu mk2
 
cauciucuri am deja ceva 175/55 fata si 185/55 spate imi place cum se aseaza pe 7j e ok
iar legat de jante inca nu sunt hotarat .. in prima faza trebuie sablate apoi una trebuie putin indreptata si reparata crapatura.. dar nu e bai ca e usor
in a doua faza urmeaza vopsirea.. am trei culori negru lucios/gri oem/rosu
cu buza polisata clar

Daniel_Toa 27-02-12 07:25

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by By Afs-Cot (Post 4902816)
cauciucuri am deja ceva 175/55 fata si 185/55 spate imi place cum se aseaza pe 7j e ok
iar legat de jante inca nu sunt hotarat .. in prima faza trebuie sablate apoi una trebuie putin indreptata si reparata crapatura.. dar nu e bai ca e usor
in a doua faza urmeaza vopsirea.. am trei culori negru lucios/gri oem/rosu
cu buza polisata clar

Jantele le faci la baiatul ala de la Izbiceni ? Iar culoarea ... eu as alege intre gri si rosu ,

CyPz 01-03-12 18:31

Re: al meu mk2
 
Daca vopsesti masina rosie, fa jantele negru lucios cu buza polish8)

By Afs-Cot 03-03-12 18:56

Re: al meu mk2
 
1 Attachment(s)
pt ca e diesel si poate merge si eco.. am adoptat un verde pt table!
s-au vopsit urmatoarele piese
-suporti pompa injectie
-tabla de la distributie
-conducta ce duce la calorifer
-suport alternator

alin_bmx 04-03-12 21:29

Re: al meu mk2
 
Eu mi le fac rosii,ma gandeam sa vopsesc si carligele alea de remorcare tot cu rosu,cred ca ar da bine,cat despre proiectul tau...succes si numai bine (ma dai si pe mine o tura la final).

Buga 06-03-12 16:06

Re: al meu mk2
 
2 Attachment(s)
Achizitie noua

alin_bmx 06-03-12 17:45

Re: al meu mk2
 
Misto,aia e pleoapa?:D

By Afs-Cot 06-03-12 19:27

Re: al meu mk2
 
ms buga .. sper ca vineri sa o iau de la tine si sa ma apuc de ea.. nu e tocmai ce cautam ..dar e ok o fac pentru 2 faruri

By Afs-Cot 09-03-12 19:41

Re: al meu mk2
 
2 Attachment(s)
azi in peripetia mea cea lunga am reusit sa iau de la buga pleoapa ms pe aceasta cale
intalatia h4 de 6000k ale carei becuri au fost vandute
balasturile sunt ok intalatia este philips..
am gasit si becuri de 3000k pe care urmeaza sa le achizitionez...

Buga 09-03-12 22:08

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by By Afs-Cot (Post 4923219)
azi in peripetia mea cea lunga am reusit sa iau de la buga pleoapa ms pe aceasta cale
intalatia h4 de 6000k ale carei becuri au fost vandute
balasturile sunt ok intalatia este philips..
am gasit si becuri de 3000k pe care urmeaza sa le achizitionez...

Sanatate , s o vedem pe strazi cat mai repede . Bafta

By Afs-Cot 21-04-12 17:46

Re: al meu mk2
 
9 Attachment(s)
am terminat cu scoala ..acum am tot timpul ..dar nu si banii toti sa ma apuc de treaba ...azi l-am demolat.. pe interior..

CyPz 21-04-12 21:56

Re: al meu mk2
 
Asa cot`ule..te misti bine. Abea astept sa o vad din nou pe strazi in plina forma;)

BlackBC 22-04-12 20:11

Re: al meu mk2
 
Salut!Din ce vad eu pe aici o sa iasa sigur ceva transnet, bafta in continuare..

CarmeloA 22-04-12 20:15

Re: al meu mk2
 
Saraca masina ....nici ea nu mai stie ce e in capu tau
Azi e diesel , peste 2 sapt benzina ....

By Afs-Cot 23-04-12 14:53

Re: al meu mk2
 
1 Attachment(s)
deciziile au fost luate deja ..
am refacut un motor diesel.. pt ca a fost varianta cea mai rapida si ieftina .. plus de asta .. nu sunt vitezan sa ma dau cu ea ..
2 la mana am pastrat bani pentru ce era mai important ..si anume caroseria .care trebuie adusa la linia de plutire..
ca noutate am reusit sa gasesc si sa achizitionez un set de semnale albe care vor primi o folie semitransparenta neagra ..

CarmeloA 23-04-12 15:20

Re: al meu mk2
 
Poi si cu ala din poza ce faci ?

By Afs-Cot 23-04-12 15:21

Re: al meu mk2
 
nu te inteleg

b08ygs 23-04-12 15:49

Re: al meu mk2
 
Trebuia sa faci si capacu de culbutori vedrele ala frumos:D o sa fie BIO? :lol:

Restu de accesorii o sa mearga pe tema verde?

By Afs-Cot 23-04-12 16:15

Re: al meu mk2
 
1 Attachment(s)
capacul va fii vopsit si el .. si multe altele .. motorul este asmblat preliminar pentru al testa sa vad daca e ok..
tema pe exterior va fii simpla..
rosu si negru mat
plafon colantat carbon..sau daca ajuta cu piele sintetica
jantele care sunt (mim 15 7j) sau table de 14 dublate(daca dau aliajele).
in fata .. grila cu 2 faruri si semn (primul model cu multe dungi)plus pleoapa semnalele albe cu leduri si buza de gti plus semnalele de america pe lateral full negru
pe spate numar mic de moto plus stopurile pe led(home made)
sticker bomb pe buza de la trapa
si specialitatea mea .. folie black toata masina si l.black pe parbriz (fara gluma)
pe mecanica-
intercooler de logan cu tubulatura de 50mm
bucse strung made de poliamida pt bascule
amortizoare scurtate si intarite plus flanse de reglaj (arcurile le am deja)
schimbat discuri si placute (fata spate)
la interior sa curat tapiteria ..
plafonul trebuie ararnjat putin .. adica sa desfac baza de carton de pe donator sa sa retapitez cu tapiteria de pe gti
ceasuri de gtd cu turometru si aranjat cat mai multe .. gen casetofon mutat jos.. si alte maruntisuri..

noneagabriel 24-04-12 17:32

Re: al meu mk2
 
poliamida nebunule :)) , am si eu in cap asa ceva , macar pe fata , sa vedem daca tine la tine , si ma bag si eu :D.

B XX ADI 24-04-12 18:08

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by noneagabriel (Post 4996060)
poliamida nebunule :)) , am si eu in cap asa ceva , macar pe fata , sa vedem daca tine la tine , si ma bag si eu :D.

de tinut tin, este foarte tare materialul, in combinatie cu o suspensie rigida o sa scapi de pietrele la rinichi cu siguranta:) , mai pe scurt o sa fie rigida ca naiba:D

By Afs-Cot 24-04-12 20:50

Re: al meu mk2
 
5 Attachment(s)
azi am incercat sa mai fac una alta pe la masina ...
am acoperit gurile la buza de gti cu plasa .. m-am apucat sa modific pleoapa pt 2 faruri... si am reusit sa o demontez aproape de tot ..
trebuie sa mai schimb haionul si capota .. si apoi merge la sudat dupa care revine pt antifonat terosoant si toate cele ..dupa care pleaca la vopsit..
poze de azi..
de vanzare jantele mim 15' 600 lei
si cumpar parbriz.. ..

By Afs-Cot 24-04-12 22:23

Re: al meu mk2
 
2 Attachment(s)
au venit si noile sticle de semnale!

alin_bmx 25-04-12 01:15

Re: al meu mk2
 
Imi plac mult semnalele albe si "buza" de pe fata cu plasa aia,sa ai spor ;)

CyPz 25-04-12 10:54

Re: al meu mk2
 
Foarte tari semnalele. Mai mult...daca le inegresti..:twisted:

alin_bmx 25-04-12 11:14

Re: al meu mk2
 
Bai eu nu le'as face negre,sunt mult mai frumoase asa,dar fiecare are gusturi diferite,negre puteai sa le faci si pe cele portocalii si nu le mai luai pe astea.

b08ygs 25-04-12 17:01

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by CyPz (Post 4997048)
Foarte tari semnalele. Mai mult...daca le inegresti..:twisted:

Le-a luat albe sa le faca negre? E tampit? Acum serios.... alea portocalii nu putea sa le faca negre daca era asa?

CyPz 25-04-12 18:01

Re: al meu mk2
 
b08ygs..nu stiu..el asa mi-a spus pe mess:-P..ca la fel ma gandeam si eu ca putea sa le faca pe cele portocalii, dar tot se cunoaste o tenta... Ar arata bine si cu ele albe..

B XX ADI 25-04-12 18:04

Re: al meu mk2
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4997621)
Le-a luat albe sa le faca negre? E tampit? Acum serios.... alea portocalii nu putea sa le faca negre daca era asa?

daca le faci fumurii pe alea portocalii cu folie 30% sau ceva slabut se vede ca un cacat...daca le faci pe astea albe cu folie 30% sau ceva slabut se vede interesant:D

By Afs-Cot 25-04-12 18:06

Re: al meu mk2
 
1 Attachment(s)
1 la mana si cel mai important am gasit parbriz clar la 108 lei nou la nord auto
2 la mana semnalele le fac putin smoked nu le fac negre tuci'..
3 la mana// .. cer public sfat legat de tratarea sudurilor..
am vorbit cu bogdan nastase(ii multumesc pe aceasta cale) .. care mi-a recomandat . spray de zinc sau grund gri.. mastic pensulabil si teroson.. dar acum problema e ca pe aici nu prea gasesc sa le achizitionez.. adica gasesc doar SPRINT....
poate puteti sa ma ajutati si pe mine cu vreun site onnline unde pot gasii astfel de produse de o calitate superioara?
poza cu ceea ce vreau sa iasa din semnale!

CyPz 25-04-12 19:29

Re: al meu mk2
 
Exact cot, nu negre de tot, de aceea daca le faceai pe cele portocalii nu aratau bine;). Parerea mea, trateaza sudurile la fel cum face Nastase Bogdan cu ursul, e foarte buna ideea lui, si se pastreaza bine in timp. Sa nu dai cu vaselina peste, banuiesc ca ai citit tot la el pe topic motivul. Iar de produse...da si tu o tura pana la Alexandria...acolo ai mai multe sanse...:rolleyes2

alin_bmx 25-04-12 20:02

Re: al meu mk2
 
Asa da,credeam ca vrei sa le faci "tuciurii" cum le au toti ;)

By Afs-Cot 25-04-12 20:09

Re: al meu mk2
 
parere despre produsele pentru caroserie de la novol?

Alex_19Mig 25-04-12 23:16

Re: al meu mk2
 
Eu am folosit produse HD Body si am fost multumit.Gasesti la ei teroson,mastic pensulabil,grund,filler,paletar cu vopsea si lac lucios-mat si alte produse de care o sa ai nevoie.;)
Succes,

bolidu' 26-04-12 08:59

Re: al meu mk2
 
Noi la golful lui Brosko am folosit Sinto. Este foarte bun. Este bun si Body insa este mai ieftin putin si mai slab calitativ decat Sinto. La mine pe tunelul de la cutie am dat cu rahat dinala de Sprint de ai gasit tu si spre suprinderea mea s-a uscat repede si acum dupa un an nu are nici pe naiba. Bine ar fii daca ai bani si gasesti sa iei Terolan de la 3M. Am incercat sa iti caut acum pe google dar nu am mai gasit situl de care stiam.
Bafta cu masina.:D


All times are GMT +2. The time now is 07:59.

- Copyright 2024 4Tuning