Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Sfat achizitie Hyundai Coupe (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/265314-sfat-achizitie-hyundai-coupe.html)

TR 69 CRS 22-06-11 11:11

Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Buna ziua ! Bine v-am gasit si sper sa ne intelegem ok :lol:. Ma numesc Cristi sunt din Alexandria [ Teleorman ] si doresc sa achizitionez un Hyundai Coupe.Ma gandeam la modelul 2002-2007 [preferabil facelift].Am citit peste tot de aceasta masina inclusiv forumul Hyundai [sper sa nu se considere o reclama ] si pe 4Tuning ... Am inteles ca este o masina cu consum maricel [ asta n-ar fi o mare problema pt ca doresc o masina mai sportiva putin si ma astept la un consum pe masura ].Prefer sa-mi raspunda cine cunoaste, dar sunt asteptate si diferite sfaturi, pareri sau idei. As dori sa intreb cam cati km tin masinutele astea si daca apar probleme mari.Va multumesc! O zi buna ! Cristi.

TR 69 CRS 22-06-11 11:16

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Am uitat sa precizez doresc sa-l achizitionez pe cel cu motor de 2.0 ~150 cp

Bogdan_mb 22-06-11 12:16

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Aspect sportiv caci la capitolul performanta nu exceleaza. Mai bine un E46 320d coupe de 150 cp. Stock nu are ce discuta cu Hyundai-ul.

TR 69 CRS 22-06-11 15:13

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Stiu ca nu este lafel de sportiv pe cum pare dar am inteles ca + un chip merge ok...Nu m-ar interesa ft mult in cat face 0-100 ..ma intereseaza cam cat de rezistente sunt si ce se strica frecvent la ele...

alexander0393 22-06-11 18:00

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
daca tot vrei o masina sport de ce nu iti cumperi o toyota celica 1.8 143 sau 192 cp ? fiabilitatea japoneza spune totul.
m-am plimbat cu un coupe 2.0 si am ramas dezamagit,pot sa zic ca masina lui tata de 120 cp trage mai bine.hyundai-ul cere turatie ,turatia cere consum ,si toate se leaga.

TR 69 CRS 22-06-11 23:33

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Ce masina cat de cat sportiva nu cere turatie? Stiu ca nu este cea mai sportiva alegere.Ca performante am inteles.Consum,rezistenta,cam cati km tine motorul,probleme frecvente...etc...ma poate ajuta cineva?:oops:

Bogdan_mb 22-06-11 23:46

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Stiu cel putin 2 cazuri cu hyundai coupe care au schimbat ambreiaj-ul (si nu doar odata) pana in 100.000 km. La fiabilitate eu nu le-as compara cu Tucson, Santa Fe sau i30.

TR 69 CRS 23-06-11 13:31

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
@alexander0393 toyota celica nu-mi place cum arata.Cel putin spatele este de-o hidosenie mondiala.
@Bogdan_mb despre problema cu ambreiajul am citit si majoritatea s-au confruntat cu aceasta problema.

Astept si alte pareri:!:

TR 69 CRS 24-06-11 21:27

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Nimeni:?:
Astept si alte pareri:!:

TR 69 CRS 26-06-11 12:50

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Apropo.Exista vre-o diferenta intre modelul 2002-2007 si 2008-2010?Calitativ este vre-o diferenta?Adica la ambele modele apare problema cu ambreiajul, dar si celelalte probleme care apar la modelul mai vechi sunt prezente si la modelul nou?Multumesc.O zi buna!
Cristi.

TR 69 CRS 01-07-11 18:21

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
nimeni nimic?

TR 69 CRS 05-07-11 00:04

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
:shock:

tzunny 05-07-11 10:36

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Quote:

Originally Posted by TR 69 CRS (Post 4414353)
Am uitat sa precizez doresc sa-l achizitionez pe cel cu motor de 2.0 ~150 cp

Nu te tenteaza o Toyota Celica sau o Honda Integra? Ambele au motoare de 1.8 si ~190cp? Sau un Civic 1.6 160cp? Mi se pare putin cei 150cp din 2.0 la o masina cu pretentii sportive.

cavaliere 05-07-11 10:48

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Daca omului ii place modelul de ce tot insistati cu alte balarii? Sunt alte alegeri mai bune , dar in fond masina cea mai buna e cea care iti place tie.
In afara de consumul nesimtit de mare si de faptul ca acei cai sunt mai mult pe hartie, Coupe are interioare frumoase ( daca prinzi varianta cu piele, trapa etc) si are si un design placut. Faptul ca ambreiajele sunt fragile nu e un dezavantaj asa de mare intrucat un kit complet nu e f scump. Daca esti un utilizator normal, fara pretentii de reisar , eu zic ca te vei impaca bine cu masina aceasta.
In tot cazul iti sugerez sa eviti in totalitate varianta v6 . Ramai la 2.0 care chiar daca e pur si simplu submotorizata , isi face treaba decent daca nu ceri multe de la ea.

TR 69 CRS 05-07-11 23:33

Re: Sfat achizitie Hyundai Coupe
 
Multumesc de sfaturi.Am deschis un topic cu referire la Hyundai Coupe. Nu am inclinatii de "reisar" vreau o masina decenta,cu un aspect placut,nu sunt din bucuresti...alexandria este un orasel incomparabil cu bucurestiul.Nu vreau o masina de 6 secunde, vreau o masina pentru un pusti.Probleme grave nu am auzit sa aiba doar cea cu ambreiajul.Daca mai stie cineva de alte probleme sunt binevenite orice sfaturi.

@tzunny Toyota Celica am spus si mai sus ca nu-mi place ca aspect, mai ales spatele.Cat despre Honda Integra sunt foarte rare la noi.

Multumesc inca odata si o seara placuta va doresc:!:


All times are GMT +2. The time now is 10:29.

- Copyright 2024 4Tuning