![]() |
probleme 318is...need help!!!!!!
salut...am un 318is ,an 1996,motor m44...
imi oscileaza relantiul,dar nu de fiecare data...cand o scot din viteza,in mers,imi scade in 500 de turatii,apoi isi revine,dar nu cum trebuie...sta la 6,7 sute...cateodata cand o scot din viteza in mers imi oscileaza constant intre 500 si 7,8 sute...tot scoasa din viteza,dar pe loc...tremura masina,nu merge rotund! injectoarele le'am curatat,1 singur trebuie schimbat...tin sa precizez ca masina nici nu urca cum trebuie in turatii...si nu mai are plecarile de alta data,am impresia ca trage mai slab.plus ca mi'a crescut consumul cu 3 4 litrii cel putin...va rog frumos,daca puteti sa ma ajutati cu vreun sfat...nu stiu ce sa ii fac.multumesc p.s. e posibil ca din injectorul acela sa porneasca toate problemele? |
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
1. varianta ce-a mai simpla ar fi sa te uiti la cotul de la debitmetru sa nu fie crapat.uitate atent ca nu prea se observa.
2. sonda landa ar putea sa fie defecta. mergi la o diagnoza cu masina ca ia sanse mari sa iti arate ce erori ai. |
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
cum spune si JimGod, verifica intai de toate sa nu-ti traga aer fals pe undeva si apoi punte-o pe un tester, M44B19 este OBD II si ai sanse mai mari sa-ti arate printr-un cod de eroare de unde pleaca problema
Mersul inegal poate fi de la injector dar acesta singur nu explica oscilatia rotatiilor |
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
E foarte posibil sa fie de la injector dar cum a zis si justin asta nu explica totul...
Oricum injectorul trebuie schimbat chiar daca nu se rezolva. De-abia dupa ce schimbi injectorul poti sa incepi sa investighezi problema. Si eu am avut la un moment dat problema asta cu scosul din viteza sau viraje pe loc si murea motorul... Vezi la cat iti sta la relanti in mod normal.... Eu a trebuit sa urc cu vreo 50 de rotatii relantiul... Are legatura si cu consumatorii si cu servo... Relantiul trebuie sa stea la 900-950... Daca iti sta jos de tot e normal sa-ti faca figurile astea... Lumea zice ca relantiul se regleaza electronic dar l-am reglat din surub fara gretzuri... |
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
sonda lambda clar. ca sa nu ai dubii verifica furtunele pt a fi sigurca nu trage aer fals. apoi deconectezi minusul de la baterie si deconectezi sonda lambda. apoi pui borna la bateriie la loc si hit the road jack! cu siguranta veisesiza diferenta. nu recomand sa mergi cu sonda lambda deconectata decat pt a ti face o iedee si pt a trage o concluzie.--mai pot fi si oringurile la injectoare. bafta. dar eu merg pe lambda.
Quote:
|
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
zilele astea ii schimb injectorul si o urc direct pe tester...revin cu rezultatele! multumesc frumos
|
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
inca ceva...acum 3 zile i'am scos consum de 15jumate pe 50 km,azi ii scot consum de 11,3...la acelasi stil de mers...masina are momente cand se comporta ca in vremurile bune,nu sesizez nici o oscilatie,nici un tremurat si trage bine...si momente cand trage sa moara! nu stiu ce sa mai cred...
am observat ca pe ploaie se amplifica tot,tremurat,oscilatii,faptu ca nu trage... |
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
asa, si o sa inceapa sa-ti dea in nas...si o sa scoti sonda lambda si o sa vezi ca e mai buna treaba
Quote:
|
Re: probleme 318is...need help!!!!!!
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:29. |
- Copyright 2026 4Tuning