Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - 320D FL '03 project ! (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/263184-e46-320d-fl-03-project.html)

DEVIL's Style 09-06-11 03:13

E46 - 320D FL '03 project !
 
4 Attachment(s)
Masina a fost achizitionata acum 7 zile din italia si apartine fratelui meu. Fiindca ma voi ocupa eu de proiect , m am hotarat sa prezint masina si pe forum , deoarece fratele meu apreciaza masinile modificate insa nu detine atat de multe cunostinte in acest domeniu. E un 320d futura [ versiune destinata pietei italienesti ] din 2003 , 150 de cai , cu 5 trepte si fara DPF [ euro 3 ] si 104.000 km parcursi [ are carte de service facuta integral la bmw si unic proprietar ]. Ca dotari nu e cine stie ce [ cd player , geamuri si oglinzi electrice , jante pe 16 inchi , climatronic , DSC , alarma de fabrica ] , insa masina se prezinta fara nici cea mai mica problema tehnica si fara uzura la interior. Pentru cei interesati de consum , masina consuma la mers extraurban cam 5.2 [ viteze de 110-120 la ora ] , iar urban undeva la 6.5-7l in functie de stilul de condus.

Planuri sunt multe dar , in esenta "produsul final" se vrea a fi ori un m3 replica cu jante pe 17 sau 18 cu buza sau cel putin un kit de m tech 2, dar asta vom vedea pe viitor

Deja am comandat cotiera centrala si kitul de consumabile [ filtre , ulei etc ]

Si caut la preturi decente :

- Interior de m sport [ stofa sau semipiele ]
- Volan in 3 spite [ m sport , m3 ] cu tot cu airbag si de preferinta si cu comenzile de pe volan si sa fie perfect functionale [ airbagul in special ]
- jante pe 17-18 inchi cu buza si ET uri corecte pentru e46 , pentru ca nu vreau sa folosesc distantiere sub nici o forma
- Stopuri smoked [ cu sau fara led ]
- Faruri cu lupa pe care voi monta xenon [ OEM sau DEPO in cel mai rau caz ]

Deocamdata am doar cateva poze , zilele astea o sa revin cu poze mai detaliate la interior si exterior.

Maniak22 09-06-11 10:05

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Se anunta ceva frumos:D... bafta la modificari !!

crysty.bobok 09-06-11 11:23

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Frumoasa masina !

Bafta la modificari !

Vezi ca la consum poti sa mai umbli putin ;) ia si mai putin decat ai mentionat tu !

JusT_SaY_BoBo 09-06-11 11:31

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
un proiect ce merita urmarit!:-)
masina arata foarte bine,se cunoaste ca a fost intretinuta!

SAX1987 09-06-11 13:58

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Baza e foarte buna !

Sa cumperi si oglinzile , o schimba mult :shock:

DEVIL's Style 09-06-11 14:34

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4384768)
Se anunta ceva frumos:D... bafta la modificari !!

Se anunta , dar cu rabdare ca vreau sa fie totul facut cu cap

Quote:

Originally Posted by crysty.bobok (Post 4384996)
Frumoasa masina !

Bafta la modificari !

Vezi ca la consum poti sa mai umbli putin ;) ia si mai putin decat ai mentionat tu !

Asta e un consum provizoriu... masina cand am cumparat o avea pe ea un consum de 7.2 in oras , iar la frate miu , momentan e stabilizat la 6.2-6.5 , dar tinand cont ca vor veni jantele de 18 , cred ca pe acolo se va stabiliza , unde am zis eu de prima data.

Quote:

Originally Posted by JusT_SaY_BoBo (Post 4385024)
un proiect ce merita urmarit!:-)
masina arata foarte bine,se cunoaste ca a fost intretinuta!

tehnic da , dar e nevoie sa ii fac o curatenie interioara mai amanuntita.

Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 4385387)
Baza e foarte buna !

Sa cumperi si oglinzile , o schimba mult :shock:


Lista e luuuunga :)))).... oglinzi , grile , power dome , bara fata de m3 , praguri , bara spate de m3 si evacuare dubla , jantele cu buza , navigatie dynavin , interior de m sport , volanul , interior full led , eleron luneta si un mic eleron pe portbagaj , faruri cu lupa , xenon , xenon ceata pe 3000 si lista continua.... bani si sanatate sa fie , ca in rest le avem pe celelalte.

soosy 09-06-11 16:11

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
planul este facut sa fi gata sa-l executi:D...suna tare bine lista si hai sa vedem toatea astea pe masina

spor si sa ai parte de ea,tu sau fratele tau

DEVIL's Style 10-06-11 00:47

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 4385682)
planul este facut sa fi gata sa-l executi:D...suna tare bine lista si hai sa vedem toatea astea pe masina

spor si sa ai parte de ea,tu sau fratele tau

El sa aibe parte , ca el o detine , eu doar il ajut cu piesele si cunostintele mele. In plus toate masinile din familie , pe mana mea ajung , nu a altora.

Update : azi i sa facut ITP ul [ trecut pe bune ] si a ajuns si kitul de consumabile :

Ulei castrol edge longlife 5w-30 si filtrele de la bosch [ ulei , motorina , aer , clima aka filtrul de polen ]

DEVIL's Style 12-06-11 04:37

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Update sambata 12 iunie 2011 :

Azi , impreuna cu fratele meu, am schimbat consumabilele la masina si cu ocazia asta am analizat mai amanuntit motorul ,realizand doua lucruri : motorul era plin de praf si o sonda unde sunt mici scurgeri de ulei [ o conducta ce face legatura de la intercooler la admisie ]. Totodata am observat ca unul din suportii motorului e crapat [ cauzand vibratii la accelerare in treptele superioare , accelerari puternice de pe loc si la oprirea motorullui]. Zilele urmatoare voi da comanda de suporti si cu ocazia asta voi inlocui uleiul din servodirectie , diferential si curelele preventiv.

Pret pe kitul de consumabile a fost de 135 de euro [ ulei castrol edge 5w-30 si filtre bosch

Masina are momente cand in acceleratie cu pedala la podea scoate putin fum [ banuiesc un furtun scopt , dar sa vad care e ]

Flapsurile de la galeria de admisie vor fi anulate , fiind inlocuite cu niste chestii comandate din anglia [ pentru a elimina riscul de a se rupe si sa ajunga in motor sa il distruga ]

Inca se cauta accesoriile enumerate mai sus si rog posesorii de bmw uri e46 sa mi spuna exact ET urile corecte si latimea jantelor pe :

17 inchi , unde se vor folosi 225/45/17

18 inchi unde se vor folosi 225/40/18 si 255/35/18

Ma refer la faptul ca janta sa fie perfect la aripa , iar janta va fi cu buza neaparat [ fara sa fie intrata sub aripa sau iesita ]

PS : nu stiam ca bmw urile e46 [ cel putin versiunile futura ] , au faruri pe halogen cu functie de self leveling

pandasxs 12-06-11 16:27

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
salut, frumoasa creatura, un pret? pe privat? cat a fost acolo? mersi! :mrhappy:

dony ddc 12-06-11 16:51

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 4391160)
Update sambata 12 iunie 2011 :

Azi , impreuna cu fratele meu, am schimbat consumabilele la masina si cu ocazia asta am analizat mai amanuntit motorul ,realizand doua lucruri : motorul era plin de praf si o sonda unde sunt mici scurgeri de ulei [ o conducta ce face legatura de la intercooler la admisie ]. Totodata am observat ca unul din suportii motorului e crapat [ cauzand vibratii la accelerare in treptele superioare , accelerari puternice de pe loc si la oprirea motorullui]. Zilele urmatoare voi da comanda de suporti si cu ocazia asta voi inlocui uleiul din servodirectie , diferential si curelele preventiv.

Pret pe kitul de consumabile a fost de 135 de euro [ ulei castrol edge 5w-30 si filtre bosch

Masina are momente cand in acceleratie cu pedala la podea scoate putin fum [ banuiesc un furtun scopt , dar sa vad care e ]

Flapsurile de la galeria de admisie vor fi anulate , fiind inlocuite cu niste chestii comandate din anglia [ pentru a elimina riscul de a se rupe si sa ajunga in motor sa il distruga ]

Inca se cauta accesoriile enumerate mai sus si rog posesorii de bmw uri e46 sa mi spuna exact ET urile corecte si latimea jantelor pe :

17 inchi , unde se vor folosi 225/45/17

18 inchi unde se vor folosi 225/40/18 si 255/35/18

Ma refer la faptul ca janta sa fie perfect la aripa , iar janta va fi cu buza neaparat [ fara sa fie intrata sub aripa sau iesita ]

PS : nu stiam ca bmw urile e46 [ cel putin versiunile futura ] , au faruri pe halogen cu functie de self leveling

Ai de gand sa ii faci modificari majore???:-)

DEVIL's Style 13-06-11 01:27

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
Quote:

Originally Posted by pandasxs (Post 4391950)
salut, frumoasa creatura, un pret? pe privat? cat a fost acolo? mersi! :mrhappy:

pandasxs ai pm

Quote:

Originally Posted by dony ddc (Post 4392010)
Ai de gand sa ii faci modificari majore???:-)


Depinde ce intelegi prin modificari majore....eu prefer sa le spun imbunatatiri atat exterior/interior cat si la motor , care momentan nu va vedea decat o resoftare plus mici imbunatatiri tehnice , daca doamne fereste o sa ii pice turboul atunci se va face un upgrade de turbo + o resoftare mai serioasa...pana atunci sunt suficienti 150 de cai.

sa vad cum fac zilele astea sa urc si pozele ca am un net de 2 lei

sprinter 13-06-11 02:56

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
10 Attachment(s)
Prima modificare de pe lista de tuning - schimbu de consumabile :)

DEVIL's Style 13-06-11 02:58

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
multumesc pentru favor sprinter...raman dator cu o bere :P

DEVIL's Style 13-06-11 19:52

Re: E46 - 320D FL '03 project !
 
6 Attachment(s)
... un mic cadou pentru "ea"....


All times are GMT +2. The time now is 23:09.

- Copyright 2024 4Tuning