Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Iasi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi.html)
-   -   Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ? (https://forum.4tuning.ro/36-iasi/263111-carburanti-rm-merge-alimentam-ieftin.html)

zorro6299 08-06-11 17:48

Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
* deschid acest topic NOU ,si-l declar "loc" in care sa stabilim intalniri pentru a merge organizat in RM pentru a alimenta cu combustibili la pret accesibil ;)

** cine urmeaza sa plece , sa-si anunte aici Data si Locatia unde asteapta si pe alti doritori ;)

*** cine doreste alte info despre combustibilii din RM poate intreba aici .


Plecare spre RM ,maine data de 09 06 2011 , intre orele 09 si 10 AM , daca doreste sa ma insoteasca cineva sa ma sune la 0746 963 770 , sau vb pe mess : is44puf .

Loc de intalnire ar fi imediat dupa intersectia din Pod de fier , linga vulcanizare .

Suntin prin acest topic si aceste drumuri in RM , campania pentru Ieftinirea carburantilor !!!!

( pacat ca NU ma suntine nimeni , probabil doar eu nu prea am bani , probabil... :-P )

P.S. Oare cine a pus " lacat" pe celalalt topic si din ce motiv ?! / are actiuni la Petrom sau ce ?! :twisted:

Jockers 08-06-11 18:45

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
cand ajung in tara is primu care se alatura:) cat mai este motorina? tot 39 parca era?merg sa mai iau si bomboame Bucuria:))

mihayyy2000 08-06-11 19:43

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
As merge si eu dar ma intereseaza care este calitatea carburantului (benzina)? Ce acte trebuie sa am la mine? Dar daca merg cu nr rosii ?
Cati bani trebuie sa-mi iau la mine? sa ii fac un plin? cum schimb banii? Cati km sunt pana la un peco care sa aiba combustibil de calitate? mai este vreun oras ceva care sa poata fi vizitat?

zorro6299 08-06-11 20:07

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
Quote:

Originally Posted by Jockers (Post 4383623)
cand ajung in tara is primu care se alatura:) cat mai este motorina? tot 39 parca era?merg sa mai iau si bomboame Bucuria:))

te astept :-P / de unde alimentez eu , motorina este 3,7ron/litru ;)

*maine voi alimenta first time / GPL :lol:

Quote:

Originally Posted by mihayyy 2000 (Post 4383758)
As merge si eu dar ma intereseaza care este calitatea carburantului (benzina)? Ce acte trebuie sa am la mine? Dar daca merg cu nr rosii ?
Cati bani trebuie sa-mi iau la mine? sa ii fac un plin? cum schimb banii? Cati km sunt pana la un peco care sa aiba combustibil de calitate? mai este vreun oras ceva care sa poata fi vizitat?

* despre benzina n-am ce sa ti spun, eu am un diesel si un GPL , dar ma interesez maine si ti comunic.

**cat despre acte :
- pasaport valabil
- permis valabil
- taxa de drum ( rovineta )
- asigurare auto valabila si in RM
- trusa sanitara + stingator + triungi + vesta
- masina sa fie pe numele tau sau sa ai procura notariala / sa poti circula in afara ro /
- despre numere rosii nu stiu / ma interese maine .
- bani / poti trece vama cu ron , si poti schimba imediat dupa vama / la un curs valutar bun . ( suma, depinde de rezervor )
- din intersectia Pod de Fier pana la primu" peko ( Luk Oil ) si retur sunt aprox 20 poate 25 Km.
- orase de vizitat ?! u are funny ..... totusi poti vizita orasul Ungheni ( care are destule gajici" faine ) in rest ... poate piatza de Joi , de unde poti cumpara diverse la preturi mai mici decat la noi.

P.S. Din ce am auzit pana acum, combustibilii cumparati DIRECT din RM , sunt diferiti calitativ decat cei REVANDUTI de bisnitari , care o trec vama... oare DE CE ?! :-P

ma gasiti pe mess : is44puf

orange : 0746 963 770

GAby645 09-06-11 09:25

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
scrie mare pe autorizatia provizorie VALABIL NUMAI PE TERITORIUL ROMANIEI , deci nu poti iesi cu numere rosii din tara , numai cu numere de zoll

zorro6299 09-06-11 17:15

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
GAby645 , ai perfecta dreptate !

Azi am alimentat first time cu GPL din RM / la doar 1,85 ron/litru

* de subliniat ca la Iasi GPL este 3 ron/litru / in Brasov : 2,7/litru / Bucuresti : 2.6 .... toate preturi la LukOil ( cum de la Iasi e cel mai scump ?! )

Motorina azi era : 38,5 ron / litru

benzina : 41,1

Undeva ar fi toate cu 1 ron/litru, mai ieftine fata de Ro.

Este permisa o canistra de maxim 10 Litri ca rezerva , fara probleme .

Cred ca voi merge si joi : 16.06.2011 sa mai fac un plin , cine doreste sa mearga sa se anunte .


In vama nu erau mai mult de 5 carute / maxim 30 min .

noroc bun tuturor ;)

zorro6299 18-06-11 09:20

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
astazi 18 .06. 2011 , merg in RM sa alimentez , intre de orele 19- 20 .

Daca sunt doritori

contact : 0746 963 880

mess : is44puf

Brook 24-07-11 18:50

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
+ 1 .

Alimentez cam de cateva luni doar din RM (nu stiu daca adunat am mai pus un plin din Romanica , doar daca am ramas in pana pe undeva departe de Iasi).

Mitul "benzina de la moldoveni e varza" l-am combatut. Am pus o data benzina de 92 fara sa-mi dau seama 1 plin + canistra. Masina a avut acelasi consum , + motorul nu a dat semne de oboseala.

Iar daca credeti ca benzina de la moldova nu-i buna , un tratament pentru injectoare e cel mai indicat (pentru benzina medicamentul 6000+ la deal e foarte indicat).

In rest , joi + duminica e piata in ungheni , unde gasiti destule pentru d-ale gurii mai ieftine decat la noi .

Benzina la noi e 5.6 ron si e in crestere..


P.S. Am motor euro 4 , 2Xlambda , EGR , etc etc. ( miturile gen "mi s-a innecat motoru , imi consuma mai mult , trage mai greu , nu isi mai au rostul in topic).

Spor la facut plinu in Moldova.

N3n3a 24-07-11 19:54

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
stie careva cat mai costa de facut un pasaport? ca in stilul asta daca mai creste pretul la benzina o sa imi iau bicicleta..

Victor_Is 24-07-11 20:07

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
Quote:

Originally Posted by Brook (Post 4484701)
+ 1 .

Benzina la noi e 5.6 ron si e in crestere..

Spor la facut plinu in Moldova.

Cat mai ajunge benzina in RM?

Brook 24-07-11 21:10

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
pasaport = 280 RON
Benzina = ~4 ron

raduku988 25-07-11 12:01

Re: Carburanti din RM ,cine merge sa alimentam mai ieftin ?
 
aveti idee benzina de cifra octanica mare au oamenii aia acolo si eventual daca ati vazut un pret la ceva de genu 99/100


All times are GMT +2. The time now is 21:01.

- Copyright 2024 4Tuning