Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/261825-motoare-1-9-tdi-audi-vs-2-5-tds-bmw.html)

EvLSant0S 01-06-11 19:13

Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Vreau sa-mi iau masina

Break - Hidramata

Si acum bat intre Audi / skoda / vw cu motor 1,9 tdi

si BMW e39 2.5 tds.


La bani sunt cam pe acolo.

M-ar interesa un consum real al 2.5`ului ..... oras si afara...

Voi ce v-ati lua ?

Eu clar mi-as lua bmw`ul, insa daca diferenta de consum este MAAARE, o sa iau audi si sau vw...
ca de motorul de 1,9tdi stiu ca e super motor si consuma putin

nu stiu cat consuma 2.5`u ...

GTR 01-06-11 20:27

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Daca vrei hidaramata uita de VAG.

Ca motorizare 1.9 este mult mai economic si este un motor bun, ca rafinament, performante 2.5 este net superior.

DoRifToo 01-06-11 20:28

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Tata are Skoda Octavia 2 1,9 Tdi consum in oras 6% si afara 4,5%. Imi place e puternica nu simti ca are 105 CP. Zici ca are m. mult.

e36_boy 01-06-11 20:55

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 4367739)
Daca vrei hidaramata uita de VAG.

Ca motorizare 1.9 este mult mai economic si este un motor bun, ca rafinament, performante 2.5 este net superior.

de ce sa uite de VAG ,audiul familiei are 347000 km si am schimbat doar volanta si uleiul in cutie ,e chiar calumea cu tiptronic ,cand vrei schimbi tu ,daca nu o lasi pe ea ,si avem motorul 1.9 de 131 cp

phaeton 01-06-11 20:59

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
nu pot sa ma pronunt decat in legatura cu octavia.

pt care model vrei sa optezi, octavia 2 ? deoarece difera putin generatia motoarelor.

eu am o skoda octavia 2, 1.9 tdi. consumul in bucuresti este in jur de 9, in trafic aglomerat, mers deloc batranesc. seara cand este liber scade pe la 7.
extra urban, cel mai mult am scos 6.8, masina incarcata pe 300 km, mers blana.

daca vrei cutie automata, dsg`ul este o alegere foarte buna.

acum ma gandesc ca tu vrei sa mai agati de ea si platforma cu ursul, iar atunci bmw`ul este mai indicat, motor mai mare, alt cuplu.
la 1.9tdi ambreiajul este o idee mai sensibil.

personal, as alege fara sa clipesc bmw`ul, dar nu prea imi inspira incredere tds`ul.

GTR 01-06-11 21:54

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Quote:

Originally Posted by e36_boy (Post 4367804)
de ce sa uite de VAG ,audiul familiei are 347000 km si am schimbat doar volanta si uleiul in cutie ,e chiar calumea cu tiptronic ,cand vrei schimbi tu ,daca nu o lasi pe ea ,si avem motorul 1.9 de 131 cp

Cand esti norocos nu inseamna ca este si calitativ.

Eu am vrut sa-mi iau A4-A6 tdi automatic si din 6 buc 6 cutii nasoale, ulterior am luat un A3 1.9 tdi automatic impecabil dar cutia tot cu probleme, am schimbat ulei si filtru (1200 ron cu tot cu manopera), tot facea figuri, am dat-o inapoi.

In perioada respectiva am citit vre-o 300 de pagini de forum VAG din tara si afara, foarte multe probleme cu cutiile, foarte proaste cutii.

Acum ma mir ca posesor de VAG si ultilizator 4tuning ca nu stii de o problema generala si arhicunoscuta a lor, ciudat. Cum toate masinile de pe lumea asta au probleme tipice, specifice, asta este una din cele de la VAG. Mai documenteaza-te.

Acum sa ne intelegem, nici macar cutia ta nu stim daca merge bine pentru ca nu stiu daca tu stii cum trebuie sa mearga cutia aia.

Toate cutiile mergeau, toate schimbau, dar departe de cum ar trebui sa functioneze, foarte departe.

Afectiuni tipice - smucituri la schimbari de viteza, patinat in anumite trepte (de obicei a 1-a), schimbari la turatii variate la acelasi stil de mers (aceeasi putere de accelerare), refuz de schimbare la turatie mica pe automat si nu putine cutii defecte total.

Deasemenea VAG nu recomanda schimbarea uleiului din cutie indiferent de numarul de km, doar ca pe site-ul producatorului cutiei am gasit recomandarea schimbarii uleilui la 100-150k de km.

CAracter astia de la VAG.

22VIN 01-06-11 22:12

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 4367981)
Deasemenea VAG nu recomanda schimbarea uleiului din cutie indiferent de numarul de km

Asta ca sa-si umple service-urile sau ce
Sa nu schimbi uleiul din cutie, auzi:lol:

Singura cutie VAG cu care am avut treaba a fost multitronic: cea mai idioata automata pe care am condus-o.
In schimb automata de pe un BMW 120D chiar mi-a placut.

Bong 01-06-11 23:14

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
dacă vrei să cumperi mașina pentru a o înhăma la platforma ursului, părerea mea e să iei 2.5 tds dacă nu te sperie diferența mare de impozit între cele două menționate de tine. 1.9 (mai puțin varianta de 150cp) mi se pare cam slab chiar și pentru unele caroserii pe care a fost pus, gen A6, Skoda Superb... dapăi să mai legi și ceva de el.

te-ai gândit (desigur dacă intră în buget) un A6 sau Superb 2.5 tdi V6 ? motorul mi-a plăcut mult cum trage, atât în varianta de 164 cp pe un Superb, manual 6 trepte cât și pe un A6 180 cp automat. Plus că dacă mai și dai jos capacul motorului (cel de plastic), se aude accentual „huruitul” de V care sigur îți place...

EvLSant0S 01-06-11 23:31

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Sa ne intelegem.

Bugetul este de MAXIM 4500 de euro.

Skodele 2 si etc pica din start.

Deci discutam de masini in 4500 de euro, oricum ar fi sa nu sara de 4500.


Imi doresc o masina de oras, hidramata, nu-mi trebuie putere (pentru asta am ursu)

Acum, problema mea e asta, nu stiu ce sa fac

1,9 tdi vs e39 525tds.


Audi/VW as lua doar ptr motor, e tzipla motoru, super consum, mai si trage, e perfect.

Insa, mi-as dori mult e39. Daca e39 consuma 14-15 in oras si audi 7, ma fwt in el de bmw.


Dar in principiu asta vreau, o masina care sa mearga incet si sigur in oras, consum mic.

Si da, intradevar, de 6-7-8 ori pe an, sa-i pun platforma in spate si sa-i pun ursu in carca.Unde iarasi, n-am nevoie de putere, ca mai mult de 90-100 nu merg.

O alta intrebare, e vreo problema sa mergi cu platforma in spate, atata vreme cat ai cutie automata ?

a3ds 01-06-11 23:37

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 4367739)
Daca vrei hidaramata uita de VAG.

Ca motorizare 1.9 este mult mai economic si este un motor bun, ca rafinament, performante 2.5 este net superior.

What he said, hidramatele de la vag sunt praf. Daca vrei VAG, ia manuala, preferabil in 6 trepte. 1.9 tdi de 131 de cai, best choice, best engine. 2.5 tds pe e39 consuma 8-9 in Craiova, in trafic serios, nu noaptea. Eu as merge pe e39, e mult mai misto overall, 6 cil vs 4 etc. VAG am avut, golf de 116 pd, si ala era ok dar nu se compara.Mult mai rafinat motorul de pe bimmer, nu mai zic de caroserie-confort-spatiu-etc

EvLSant0S 01-06-11 23:41

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4368286)
What he said, hidramatele de la vag sunt praf. Daca vrei VAG, ia manuala, preferabil in 6 trepte. 1.9 tdi de 131 de cai, best choice, best engine. 2.5 tds pe e39 consuma 8-9 in Craiova.

pai, sa ne intelegem atunci.

daca 2.5 tds e39 in oras consuma 8-9 ....

iar 1,9 tdi in oras consuma 6,5 - 7 ....


iar afara bmw 7 si audi sau whatever 5.5....

chiar nu cred ca merita ... eu imi doresc din suflet bmw, singuru motiv ptr care as fi luat audi/vw era consumu, daca ziceti ca cutiile de viteze sunt praf..

vreau din ce in ce mai mult bmw :)

a3ds 01-06-11 23:42

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Pai depinde de oras si de cum conduci mai ales, unii merg subturat ca taximetristii si scot consumuri imposibile :D in Craiova acum este un trafic infernal ziua, aproape ca in Bucuresti, pentru ca se construiesc niste pasaje si sunt artere principale inchise. Daca iesi noaptea cu le probabil consuma 6 si BMW-ul, sau daca conduci lejereanu. Un consum realist la 1.9 tdi este 7-8 in oras, in timpul zilei ma refer. Asa pe forumuri toti zic ca merg moca cu masina, le consuma nimic si nu se strica niciodata. :)

phaeton 01-06-11 23:45

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
cum am spus si mai sus, mai ales ca esti si pasionat, e39 iti trebuie.
1.9 tdi nu consuma 7 in oras, mai ales, nu la noi care purtam mult la picior.
diferenta la consum nu este atata de semnificativa.

a3ds 01-06-11 23:47

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
Da, este neglijabila diferenta de consum. Un factor super important aici este masina. Si VAG-urile sunt super ok si fiabile, BMW-urile puncteaza la alte chestii. Avand in vedere ca iei un diesel vechi cu sute de mii de km, este mai importanta starea masinii decat strict VAG-BMW, trebuie aleasa cea mai buna si in mintile ei masina, nu firma neaparat.

EvLSant0S 02-06-11 00:00

Re: Motoare : 1,9 TDI AUDI VS 2.5 TDS BMW
 
oricum habar n-am sa cumpar masini, habar n-am sa cumpar de fapt

odata ce ma hotarasc daca iau audi/bmw
probabil primu bmw e39 care-mi pica-n maini, il iau :)
n-am rabdareeeeeeeeeeeeeeeeeeeee....
gresit, stiu...
sper ca macar de data asta sa fac o alegere buna...


All times are GMT +2. The time now is 18:24.

- Copyright 2024 4Tuning