![]() |
Alpine Type G
Salut,
Ma tot uit dupa cate un set de difuzoare coaxiale pentru spate si sistem pentru fata ce vreau sa le montez pe un Renault Megane 3(trebuie sa fie de 13cm rotunde si fata si spate, nu as vrea sa modific usile) si sa le amplific cu un amp de 4 canale. As vrea sa scoata cam in jur de 50-60W rms pe boxa. Din ce am cautat m-am oprit la cele din seria Type G de la Alpine si anume: Coaxiale si Sistem Iar ca amplificator PMX-F640. Ce parere aveti despre aceasta configuratie? Din ce am cautat despre Type G ar avea cam cel mai bun raport pret/performanta din gama Alpine, dar nu am gasit decat foarte putine pareri de la utilizatori gamei. As gasi ceva mai bun pana in jur de 12mil lei vechi tot sistemul? |
Re: Alpine Type G
Eu, in locul tau, ca amplificator as alege MRP-F300. Il gasesti cu doar ~35-40 lei mai scump decat PMX-ul, pe un singur site:
http://www.**************/amplificatoa.../mrp-f300.html Pe alte site-uri costa cu ~100 lei mai mult. Face parte dintr-o gama superioara si, daca vei vrea mai departe sa-ti iei si un amplificator pentru subwoofer, gasesti unul identic cu el ca aspect, dar monobloc. E vorba despre MRP-M500. Despre difuzoare nu pot spune nimic, ca nu le-am testat. |
Re: Alpine Type G
La amplificatorul ala ma gandeam si eu pana la urma, ms pentru link, eu il gasisem la vro 650 ron.
Nu a ascultat nimeni Type G-urile? O alta varianta ma gandeam ca pot sa fie si urmatoarele: Pe spate Helix Esprit E105 sau Helix Esprit E5x , astea cred ca sunt modelele de generatie mai noua. Iar pe fata Helix Esprit E 135 sau Helix Esprit E52c . De acestea ce parere aveti? |
Re: Alpine Type G
Amplificatorul ala nu se mai produce ... modelul curent de amplificator pe 4 canale este : Alpine PMX-F640.
Eu zic ca e bine sa mergi pe configuratia de la Alpine. |
Re: Alpine Type G
Atunci cred ca e destul de bun si modelul respectiv de amplificator,ca si putere cred ca ajunge.
Aveti idee daca e vrun magazin/showroom unde as putea sa ascult boxele? Si inca ceva..... puteti sa-mi recomandati un instalator bun? |
Re: Alpine Type G
Nu cred ca o sa gasesti un magazin in care sa asculti configuratia asa .... boxele poate gasesti un magazin unde sa le asculti pe un stand dar nu amplificate ...
Oricum e o diferente intre cum se aud boxele intr-un stand de MDF si usa unei masini ... O recomandare : foloseste si ceva insonorizant , conteza foarte mult mai ales daca amplifici boxele. |
Re: Alpine Type G
Quote:
|
Re: Alpine Type G
Am auzit ca e destul de bun amplificatorul acela, dar cam scump. Cred ca o sa ma opresc la amplificatorul Alpine, asta daca nu exista altceva mai bun in 600 Ron. Sau o sa incerc sa mai strang ceva si sa vad ce fac.
Stiu ca e foarte importanta si insonorizarea, dar nu stiu daca o sa intre in buget acum. Cam la cat ar duce insonorizarea doar in usi? @AlexBanu: Despre boxele de la Alpine sti ceva? Ce ai recomanda intre acestea si cele de la Helix? |
Re: Alpine Type G
De un set cuprinzand SPL Dynamics SD 5.2 si TD 502 ce parere aveti?
Cum credeti ca s-ar auzi boxele de la SPL sau Alpine sau Helix neamplificate ? |
| All times are GMT +2. The time now is 18:32. |
- Copyright 2026 4Tuning