Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   bec ulei aprins! (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/257225-bec-ulei-aprins.html)

Dyabolitza 06-05-11 19:25

bec ulei aprins!
 
am un bmw e36,motor 2,0 24v din 97 si de 2 zile se aprinde becul la ulei numai cand sta la relanti numai cand se incalzeste motorul,cand este rece nu face asa.Cand este calda si plec de pe loc becul se stinge.Mentionez ca uleiul nu este schimbat de mai bine de 1an si nu stiu ce ulei are in ea.Nivelul este intre minim si maxim. Ce sa fie oare? Deja imi este frica sa mai merg cu masina.

myky99 06-05-11 19:40

Re: bec ulei aprins!
 
Quote:

Originally Posted by Dyabolitza (Post 4307707)
am un bmw e36,motor 2,0 24v din 97 si de 2 zile se aprinde becul la ulei numai cand sta la relanti numai cand se incalzeste motorul,cand este rece nu face asa.Cand este calda si plec de pe loc becul se stinge.Mentionez ca uleiul nu este schimbat de mai bine de 1an si nu stiu ce ulei are in ea.Nivelul este intre minim si maxim. Ce sa fie oare? Deja imi este frica sa mai merg cu masina.

trebuie sa il schimbi imediat , nu sa stai de threaduri&raspunsuri pe forum!

rdy4ever 06-05-11 20:57

Re: bec ulei aprins!
 
Quote:

Originally Posted by Dyabolitza (Post 4307707)
am un bmw e36,motor 2,0 24v din 97 si de 2 zile se aprinde becul la ulei numai cand sta la relanti numai cand se incalzeste motorul,cand este rece nu face asa.Cand este calda si plec de pe loc becul se stinge.Mentionez ca uleiul nu este schimbat de mai bine de 1an si nu stiu ce ulei are in ea.Nivelul este intre minim si maxim. Ce sa fie oare? Deja imi este frica sa mai merg cu masina.

Eu zic sa schimbi uleiul si o sa ai o surpriza dupa!

Dyabolitza 07-05-11 12:00

Re: bec ulei aprins!
 
am sa il schimb maine. O sa i-au un ulei mai gros gen 15w40 si o sa-i bag si un aditiv de motor 2+2.

mistreku 07-05-11 18:08

Re: bec ulei aprins!
 
Quote:

Originally Posted by Dyabolitza (Post 4308984)
am sa il schimb maine. O sa i-au un ulei mai gros gen 15w40 si o sa-i bag si un aditiv de motor 2+2.

pune 10w50 daca vrei mai gros. 15-le ala nu te ajuta de nici o culoare, daca masina nu iti face probleme la rece. si parerea mea sa nu te prostesti cu aditivul.

the_rifle 07-05-11 18:44

Re: bec ulei aprins!
 
Vezi ca eu am terminat in 50 de KM un motor ca am mers cu becul ala aprins...
Pune-i pana la nivelul maxim de pe joja.
Nu pune aditivi si pune 10W40 10W50 sau 10W60 daca te simti in bani...

Becul ala de ulei iti indica nivelul prea scazut de ulei. Si mie imi palpaia doar la relanti dar in 50 de km a inceput sa bata de ziceai ca da cu barosul... A fost numai bun de aruncat dupa aia...

mistreku 07-05-11 18:53

Re: bec ulei aprins!
 
Quote:

Originally Posted by the_rifle (Post 4309772)
Vezi ca eu am terminat in 50 de KM un motor ca am mers cu becul ala aprins...
Pune-i pana la nivelul maxim de pe joja.
Nu pune aditivi si pune 10W40 10W50 sau 10W60 daca te simti in bani...

Becul ala de ulei iti indica nivelul prea scazut de ulei. Si mie imi palpaia doar la relanti dar in 50 de km a inceput sa bata de ziceai ca da cu barosul... A fost numai bun de aruncat dupa aia...

daca nu e M, parerea mea e ca 60 e prea mult si mai mult rau face.

rdy4ever 07-05-11 19:46

Re: bec ulei aprins!
 
Eu cu 5W40 am mers tot anul, ulei BMW OEM si nu am avut nici cea mai mica problema nici iarna si nici vara. Si cum ziceau si colegii mai sus, macar pana candf reusesti sa faci schimbul de ulei, completeaza. Insa e cam aiurea sa amesteci uleiurile asa ca asta e o solutie pe termen f scurt.
Si sfatul meu e sa nu te prostesti cu adidivi, sau cum ziceau batranii "frectie diana la picior de lemn". Si acum am un Motor Honey in portbagaj pe care l-am cumparat intr-o criza de inspiratie si apoi am dat un search pe googu si am realizat ce idiotenie fac aditivii:fix o laie.

the_rifle 07-05-11 23:36

Re: bec ulei aprins!
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 4309791)
daca nu e M, parerea mea e ca 60 e prea mult si mai mult rau face.



Parerea ta... La capitolul argumente cum stai ?

JimGod 08-05-11 23:27

Re: bec ulei aprins!
 
posibil sa ai probleme cu pompa de ulei daca nivelul la ulei pe joja este ok.

anduaox 09-05-11 10:39

Re: bec ulei aprins!
 
daca nivelul de ulei este ok, sigur este pompa de ulei care nu mai face presiune. daca mergi asa de 2 zile eu iti recomanda sa arunci o privire in interiorul motorului. s-ar putea sa ai surprize.

Dyabolitza 09-05-11 12:47

Re: bec ulei aprins!
 
am schimbat uleiul..am pus 6,5litrii 10w40.
dupa ce am mers cu masina aproximativ 10km iar se aprinde becul de ulei la relanti....deja nu mai pot de nervi.
Mi s-a spus k daca nu baga pompa trebuia sa bata tachetii dar nu se aude nimic,este la fel de silentios.
Am vorbit cu un mecanic si mi-a spus ca este sonda de ulei nasoala.
Daca era pompa statea becul aprins in permanenta....asa mi s-a spus

Dyabolitza 09-05-11 15:16

Re: bec ulei aprins!
 
tocmai am aflat de la fostul proprietar ca si lui ii facea la fel si asa a mers mai bine de 1 an. buba:senzorul de presiune ulei. L-am comandat la autokarma,este 16lei.

the_rifle 09-05-11 15:53

Re: bec ulei aprins!
 
E bine cand totul se termina cu bine :)

mistreku 12-05-11 12:14

Re: bec ulei aprins!
 
Quote:

Originally Posted by the_rifle (Post 4310370)
Parerea ta... La capitolul argumente cum stai ?

da, exista si argumente, daca esti interesat poti sa cauti pe google. in mare, uleiul ala nu o sa intre in temperatura lui optima niciodata pe M50/M52 si o sa-si faca treaba mai prost ca un 5w40.

p.s. uitai sa te intreb, tu ce argumente ai cand recomanzi 10w60 la motoare non M?


All times are GMT +2. The time now is 03:34.

- Copyright 2024 4Tuning