![]() |
Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Salut,
Intentionez sa cumpar un Bmw e46 coupe din Germania, am gasit cateva masini la un pret bun, masinile pe mobile.de sunt puse euro 3, dupa cateva telefoane am aflat ca la noi sunt trecute euro2(in cazut asta taxa e foarte mare, mult peste bugetul de care dispun), daca masina e din 2001 iar nu e bine. Ce motor este trecut la noi euro 3 sau 4(sa nu fie mai mare de 2000 cmc)? Ce ma sfatuiti sa fac? Multimesc. |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Ideea e ca trebuie sa te asiguri ca in talonul de Germania scrie Euro 3 (ad literam), NU e3 sau d3 si atunci nu cred ca ar trebui sa ai pobleme. Este un standrad european, daca nemtii au stabilit-o la euro 3 si au scris ad literam in talon EURO 3, romanii nu au cum sa o scoata euro2, iar daca o fac ii poti da in judecata. Figurile "inginerilor" romani apar atunci cand in talon scrie D3 sau E3, ei nefiind obligati sa echivaleze standardele astea.
Eu stiu un caz concret pe e36, doi au mers cu masinile (masini fabricate in 1995 amandoua) la rar, primul avea in talon scris EURO 2 si i-au scos-o euro 2 fara intrebari, la al doilea scria e2 si i-au scos-o euro1:)) |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
2 Attachment(s)
Quote:
http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf pentru asta iti trebuieste codul motorului sa vezi daca se incadreaza la euro3(minim) D3 nu este(intotdeauna) echivalentul Euro3 in Romania. doua documente diferite, nou si vechi in germania: |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Quote:
Eu dupa asta am intrat pe autovit,nici o masina din tara bmw e46 nu are euro2. |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Quote:
|
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Quote:
la mine functioneaza |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Quote:
daca nu vrei sa ai surprize ... consulta lista trimisa(e publicata pe site-ul rar-ului) si compara cu codul motorului. si cu un simplu telefon la rar o sa iti spun in ce norma de poluare se incadreaza...doar daca le furnizezi codul motorului. nu te lua dupa pietari sau ... samsari ce aduc masini. bafta! |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Am reusit sa deschid lista....se pare ca la e46 coupe motoru de 1895cmc 118 cp, la noi e trecut euro 2. Asta daca am inteles cum trebui din lista.
|
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
despre bmw 318is stie cineva la ce norma de poluare este bagat?
stiu ca sunt 2 variante, una de 1.8 si alta de 1.9. Banuiesc ca cel de 1.8 (fabricat pana prin '96 e clar Euro2, dar cel de 1.9 ma intereseaza mai mult) multumesc! |
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
Quote:
|
Re: Ajutor...Euro 3 sau Euro2?
318is este model e36 :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:44. |
- Copyright 2026 4Tuning