Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Cum curatam butoanele? (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/253442-curatam-butoanele.html)

quick_5hifter 14-04-11 23:57

Cum curatam butoanele?
 
Unii au grija de head-unit-uri, in sensul ca nu le zgarie, le curata cu grija, le pastreaza fetele detasabile in toc etc.
Cu toate acestea, cu timpul, in jurul butoanelor si pe toata suprafata apar tot felul de impuritati, unele greu de indepartat datorita locurilor greu accesibile (in jurul butoanelor, in spatele protectiei ecran etc.), altele greu de indepartat datorita consistentei impuritatilor (pe suprafata butoanelor, "murdaria" aceea lipicioasa si care nu se curata nici cu carpa umeda).
Probabil cele mai inestetice sunt comenzile tip potentiometru (rotary volume) atunci cand se murdaresc, in special cele argintii/cromate, cu santulete circulare pe suprafata vizibila...

Voi cum procedati ca sa le curatati? Personal, ma intereseaza raspunsul in mod deosebit pentru curatarea butonului de volum.

Я7B. 06-07-11 00:36

Re: Cum curatam butoanele?
 
Quote:

Originally Posted by quick_5hifter (Post 4256997)
Unii au grija de head-unit-uri, in sensul ca nu le zgarie, le curata cu grija, le pastreaza fetele detasabile in toc etc.
Cu toate acestea, cu timpul, in jurul butoanelor si pe toata suprafata apar tot felul de impuritati, unele greu de indepartat datorita locurilor greu accesibile (in jurul butoanelor, in spatele protectiei ecran etc.), altele greu de indepartat datorita consistentei impuritatilor (pe suprafata butoanelor, "murdaria" aceea lipicioasa si care nu se curata nici cu carpa umeda).
Probabil cele mai inestetice sunt comenzile tip potentiometru (rotary volume) atunci cand se murdaresc, in special cele argintii/cromate, cu santulete circulare pe suprafata vizibila...

Voi cum procedati ca sa le curatati? Personal, ma intereseaza raspunsul in mod deosebit pentru curatarea butonului de volum.

Eu tocmai am achizitionat sh un pioneer deh-2900mp fata nu era zgariata dar cu un jeg de 3 mm grosime ... am luat una bucata dezinfectant de maini , servetele si 4 betigase de ureche si a iesit ca nou


All times are GMT +2. The time now is 13:07.

- Copyright 2026 4Tuning