Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie audio (https://forum.4tuning.ro/395-consiliere-achizitie-audio.html)
-   -   Vreau ajutor in alegerea difuzoarelor (https://forum.4tuning.ro/395-consiliere-achizitie-audio/251654-vreau-ajutor-alegerea-difuzoarelor.html)

dydy-andrey 07-04-11 09:27

Vreau ajutor in alegerea difuzoarelor
 
Salut, am un golf 3 si vreau sa imi pun alte difuzoare in bord
Diametru acestora trebuie sa fie de 10 cm si vreau ceva pe 2 cai, coaxiale, nu sistem
Vreau sa sune bine amplificate doar de player, acesta fiind un Alpine CDE-9854R
Cum as putea scoate doar inalte din ele? Ceva filtru? Nu ma pricep... Daca aveam amplificator la ele, stiam... Dar asa... Habar nu am
Sub-urile imi acopera toate mediile si inaltele si aud doar brr brr brr...

Poate ceva sfat si pt schimbarea difuzoarelor din usi... Am niste Blaupunkt Velo City de 55w rms

Ca si buget... Nu stiu sigur... de la un 100 la 300 ron sau mai mult sau mai putin... Habar nu am. Dati-mi variante!

Multumesc!

AlexBanu 07-04-11 09:34

Re: Vreau ajutor in alegerea difuzoarelor
 
Sa verifici ce adancime de instalare ai.
Iti recomand:

Helix E 104 Esprit
Helix Esprit E4X
Focal - Access 100 CA1
Focal - Polyglass 100 CV1

Din amplificator sau din player daca iti permite cauti sa folosesti un punct de taiere in partea de medii.

Bafta!

dydy-andrey 07-04-11 10:26

Re: Vreau ajutor in alegerea difuzoarelor
 
cam 5 cm am...

pt cele din usi, nu imi recomanzi ceva?
16 cm sau 16,5 , nu stiu sigur cat am...

AlexBanu 07-04-11 10:43

Re: Vreau ajutor in alegerea difuzoarelor
 
Mergi tot pe ceva de la aceleasi brand-uri.
Eu as fi luat un sistem 3 cai de la bun inceput gen Focal - Access 165 A3


All times are GMT +2. The time now is 23:24.

- Copyright 2026 4Tuning